Bir kunlik amaliy tashrif bilan bo‘lgan Qatar poytaxti Dohada Imomali Rahmon dastlab Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Al-Tani bilan uchrashdi.
Qatar Amir kubogi ot poygalari festivalining yakuniy turniri doirasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ikki do‘st davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbari Qatar Davlati Amirini ot poygalari festivalining yakuniy turniri muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi, taklif, samimiy qabul va samimiy mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Qatar Davlati Amiri, o‘z navbatida, Tojikiston terma jamoasining Osiyoning eng yaxshi sakkizta futbol jamoasi qatoriga kirishini sharafli yutuq deb atadi va ushbu yuksak natija bilan Davlatimiz rahbari va Tojikiston xalqini tabrikladi.
Suhbat doirasida tomonlar o‘zaro manfaatli sohalarda ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash zarurligini ta’kidladilar. Imomali Rahmon energetika, tog‘-kon sanoati va qishloq xo‘jaligi sohalariga Qatar kapitalini jalb etishdan tomonimiz manfaatdor ekanini alohida ta’kidladi.
Ikki doʻst davlat rahbarlari, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan qator mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Эмомали Рахмон встретился с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом ибн Хамадом Аль-Тани
Эмомали Рахмон в столице Катара, городе Дохе, который он посетил с однодневным рабочимвизитом, вначале встретился с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом ибн Хамадом Аль-Тани.
В ходе встречи, которая состоялась в рамках финального турнира Фестиваля конных скачек на Кубок Эмира Катара, были обсуждены вопросы, связанные с дружескими отношениями и развитием многогранного сотрудничества двух дружественных стран.
Глава государства поздравил Эмира Государства Катар с успешным проведением финального турнира Фестиваля конных скачек, поблагодарил его за приглашение, тёплый приём и искреннее гостеприимство.
Эмир Государства Катар, в свою очередь, назвал почётным достижением вхождение сборной команды Таджикистана в восьмёрку лучших футбольных команд Азии и поздравил Главу государства и народ Таджикистана с этим высоким результатом.
В ходе беседы стороны подчеркнули необходимость укрепления отношений двух государств в интересующих направлениях. Эмомали Рахмон особо отметил заинтересованность нашей стороны к привлечению катарского капитала в области энергетики, горнодобывающей промышленности и сельского хозяйства.
Главы двух дружественных государств также обменялись мнениями относительно ряда региональных и международных тем, представляющих интерес для обеих сторон.