Bir kunlik amaliy tashrif bilan bo‘lgan Qatar poytaxti Dohada Imomali Rahmon dastlab Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Al-Tani bilan uchrashdi.
Qatar Amir kubogi ot poygalari festivalining yakuniy turniri doirasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ikki do‘st davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbari Qatar Davlati Amirini ot poygalari festivalining yakuniy turniri muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi, taklif, samimiy qabul va samimiy mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Qatar Davlati Amiri, o‘z navbatida, Tojikiston terma jamoasining Osiyoning eng yaxshi sakkizta futbol jamoasi qatoriga kirishini sharafli yutuq deb atadi va ushbu yuksak natija bilan Davlatimiz rahbari va Tojikiston xalqini tabrikladi.
Suhbat doirasida tomonlar o‘zaro manfaatli sohalarda ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash zarurligini ta’kidladilar. Imomali Rahmon energetika, tog‘-kon sanoati va qishloq xo‘jaligi sohalariga Qatar kapitalini jalb etishdan tomonimiz manfaatdor ekanini alohida ta’kidladi.
Ikki doʻst davlat rahbarlari, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan qator mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Emomali Rahmon meets with Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Emir of the State of Qatar
Emir of the State of Qatar Emomali Rahmon first met with Emir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani in Doha, the capital of Qatar, which he visited on a one-day working visit.
During the meeting, which took place within the framework of the final tournament of the Emir of Qatar Cup horse racing festival, the sides discussed issues related to friendly relations and development of multifaceted cooperation between the two friendly countries.
The Head of State congratulated the Emir of Qatar on the successful holding of the final tournament of the Horse Racing Festival, thanked him for the invitation, warm welcome and sincere hospitality.
The Emir of the State of Qatar, in turn, called it an honourable achievement for the national team of Tajikistan to enter the top eight football teams of Asia and congratulated the Head of State and the people of Tajikistan on this high result.
During the conversation, the sides emphasised the need to strengthen relations between the two states in the areas of interest. Emomali Rahmon emphasised our side's interest in attracting Qatari capital in energy, mining and agriculture.
The heads of the two friendly states also exchanged views on a number of regional and international topics of interest to both sides.