Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-fevral kuni texnik jihatdan tartibga solish tizimini isloh qilish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimiz standartlashtirish sohasini isloh qilish va sohaga zamonaviy yondashuvlarni joriy qilish maqsadida Texnik jihatdan tartibga solish agentligi tashkil etilgan edi.
So‘nggi yillarda 12 mingta standart qabul qilindi, 400 turdagi mahsulotlarni sinovdan o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi. Natijada 40 ta yangi eksport bozoriga chiqildi.
Shu bilan birga, oxirgi yetti yilda O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 2,5 barobarga oshib, 63 milliard dollarga yetdi. Bu yil ham eksportni 1,5 barobarga ko‘paytirib, 25 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Shuningdek, istiqbolda Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish maqsad qilingan.
Shundan kelib chiqib, amaldagi texnik tartibga solish tizimini yanada takomillashtirish, uning eksportga ko‘maklashish va ichki bozorni sifatsiz tovarlardan himoya qilishdagi ishtirokini mustahkamlash dolzarb ahamiyatga ega.
Milliy sertifikatlar chet elda tan olinishi uchun tizimli ishlash, Milliy etalonlar bazasini to‘ldirish orqali xorijda mamlakatimiz laboratoriyalarining sinov natijalariga ishonchni oshirish, hozirgi kunda eng zarur bo‘lgan texnik reglamentlarning mavjudlarini xalqaro talablarga moslashtirish va yangilarini ishlab chiqish zarur.
Standartlashtirish sohasidagi 6 ta axborot tizimi va 2 ta portalni o‘zaro integratsiya qilish, vazirlik va idoralarning standart sohasidagi kadrlar salohiyatini oshirish, sohaviy texnik qo‘mitalar faoliyatini jonlantirish kerak.
Taqdimotda soha oldida turgan vazifalarni hal qilish maqsadida ishlab chiqilgan takliflar ko‘rib chiqildi.
Texnik jihatdan tartibga solish agentligi to‘g‘ridan to‘g‘ri Hukumat bo‘ysunuviga o‘tkazilishi belgilandi.
Eksportchilarga ko‘makchi bo‘lib, milliy sertifikatlar xorijiy davlatlarda tan olinishi bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish, sifatsiz mahsulotlar importining oldini olish ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish, Jahon savdo tashkilotining Savdodagi texnik to‘siqlar to‘g‘risidagi bitim talablarini amaliyotga joriy etish agentlikning asosiy vazifalari sifatida belgilanadi.
Shuningdek, agentlik soha uchun kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirishga bevosita mas’ul bo‘ladi, aholi va tadbirkorlar bilan ishlashda shaffoflikni ta’minlash uchun sohani to‘liq raqamlashtiradi.
Joriy yilda rivojlangan davlatlar bilan sinov natijalarini ikki tomonlama tan olish bo‘yicha kelishuvlarga erishish ishlarini davom ettirib, 1,2 mingta korxonalarda xalqaro sifat tizimlarini joriy etish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, texnik reglamentlar bilan qamrab olingan mahsulotlar turini ko‘paytirish, amaldagi 19 ta texnik reglamentni qayta ko‘rib chiqish va yangilash, etalonlar va yuqori aniqlikdagi o‘lchash vositalarini joriy qilish ishlarini kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Jahon savdo tashkiloti bilan samarali hamkorlik qilish maqsadida agentlik tuzilmasida Savdodagi texnik to‘siqlar bo‘yicha axborot markazini ishga tushirish taklif qilindi.
Kadrlar salohiyatini oshirish maqsadida xorijiy konsultantlarni jalb qilish va tarmoqlarda standartga mas’ul kadrlarni o‘qitish kerakligi aytildi. Sohani raqamlashtirish maqsadida “Texnik tartibga solish” yagona elektron axborot tizimi ishga tushirilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari ushbu takliflarni ma’qullab, joylarga chiqib, korxona va tadbirkorlar bilan uchrashish, ularning standart sohasidagi muammo va takliflarini o‘rganish muhimligini ta’kidladi hamda mutasaddilarga  qaysi standartlarni ishlab chiqish yoki qayerda laboratoriyalar tashkil qilish bo‘yicha aniq rejalarni belgilab, ijrosini ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Определены задачи по совершенствованию системы технического регулирования
Президент Шавкат Мирзиёев 26 февраля ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы технического регулирования.
Для реформирования и внедрения современных подходов в области стандартизации в нашей стране было создано Агентство по техническому регулированию.
В последние годы было принято 12 тысяч стандартов, налажено испытание 400 типов продукции. В результате осуществлен выход на 40 новых экспортных рынков.
Вместе с тем за последние семь лет внешнеторговый оборот Узбекистана увеличился в 2,5 раза и достиг 63 миллиардов долларов. В этом году планируется увеличить экспорт в 1,5 раза до 25 миллиардов долларов. Также определена цель вступить во Всемирную торговую организацию.
Исходя из этого, актуальной задачей является дальнейшее совершенствование существующей системы технического регулирования, укрепление ее роли в поддержке экспорта и защите внутреннего рынка от некачественных товаров.
Необходима системная работа по признанию национальных сертификатов, повышению доверия к результатам испытаний отечественных лабораторий за рубежом за счет пополнения базы национальных эталонов, актуализации существующих и разработке новых технических регламентов в соответствии с международными требованиями.
Важно интегрировать 6 информационных систем и 2 портала в области стандартизации, повысить квалификацию профильных специалистов министерств и ведомств, активизировать работу отраслевых технических комитетов.
На презентации рассмотрены предложения, разработанные для решения задач, стоящих перед сферой.
Определено, что Агентство по техническому регулированию будет переведено в непосредственное подчинение Правительства.
Организация системной работы по признанию национальных сертификатов за рубежом, установление строгого контроля за предотвращением импорта некачественной продукции, внедрение требований Соглашения ВТО о технических барьерах в торговле будут определены как основные задачи агентства.
Также агентство будет непосредственно ответственно за подготовку профильных специалистов и повышение их квалификации, обеспечение прозрачности в работе с населением и предпринимателями путем полной цифровизации сферы.
Глава государства отметил важность продолжения работы по достижению с развитыми странами соглашений о взаимном признании результатов испытаний, внедрения международных систем качества на 1,2 тысячи предприятий в этом году.
Также необходимо расширить перечень продукции, к которым применяются требования технических регламентов, пересмотреть и обновить 19 технических регламентов, расширить работу по внедрению эталонов и высокоточных средств измерений.
Предложено организовать в структуре агентства Информационный центр по техническим барьерам в торговле для эффективного взаимодействия со Всемирной торговой организацией.
В целях повышения кадрового потенциала указано на необходимость привлечения иностранных консультантов и обучения в разрезе отраслей специалистов, ответственных за стандартизацию. Определено, что будет запущена единая электронная информационная система "Техническое регулирование".
Одобрив эти предложения, глава государства подчеркнул важность проведения с выездом на места встреч с предприятиями и предпринимателями для изучения их проблем и предложений в области стандартизации, а также поручил реализовать конкретные планы по разработке стандартов и созданию лабораторий.