O‘zbekiston Prezidenti «Voltalia» kompaniyasi bilan sheriklikni kengaytirish rejalarini qo‘llab-quvvatladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-fevral kuni Xorazm viloyatiga tashrif doirasida «Voltalia» kompaniyasi bosh direktori Sebasten Kler bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Fransiyaning ushbu kompaniyasi qayta tiklanuvchi energetika sohasidagi inshootlarni qurishda boy tajribaga ega. Hozirda dunyoning 20 mamlakatida umumiy qiymati 10 milliard dollardan ziyod investitsiya loyihalarini amalga oshirmoqda.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Oliy darajadagi muntazam uchrashuvlar tufayli keng qamrovli tus olgan O‘zbekiston bilan Fransiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti 2022-yil noyabr oyida Fransiyaga amalga oshirgan rasmiy tashrif doirasida iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, shu jumladan qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida hamkorlik yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Shu ma’noda, “Voltalia” bilan hamkorlikda Tuproqqal’a tumanida quvvati 100 megavattli quyosh elektr stansiyasini barpo etish loyihasi doirasidagi ishlar boshlanayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Kelgusida agrovoltaika yechimlarini joriy qilgan holda uning imkoniyatlarini yanada kengaytirish mumkinligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari kompaniya bilan hamkorlikni kengaytirish, shu jumladan Xorazm viloyatida akkumulatorlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va Buxoro viloyatida gibrid turdagi elektr stansiyasini qurish rejalarini qo‘llab-quvvatladi.

Президент Узбекистана поддержал планы по расширению партнерства с компанией «Voltalia»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 февраля в рамках программы поездки в Хорезмскую область провел встречу с генеральным директором компании «Voltalia» Себастьеном Клэром.
Французская компания имеет солидный опыт реализации проектов в области возобновляемой энергетики. В настоящее время осуществляет инвестиционные проекты на сумму более 10 миллиардов долларов в 20 странах мира.
На встрече рассмотрены перспективы расширения взаимовыгодного партнерства.
Подчеркнуто последовательное развитие узбекско-французских многоплановых отношений, обретших всеобъемлющий характер благодаря регулярным встречам на высшем уровне.
В ходе официального визита Президента Узбекистана во Францию в ноябре 2022 года были достигнуты договоренности о кооперации в приоритетных отраслях экономики, в том числе в сфере возобновляемых источников энергии.
В этом контексте с особым удовлетворением отмечен старт работ в рамках проекта по строительству совместно с “Voltalia” фотоэлектрической станции мощностью 100 мегаватт в Тупраккалинском районе с возможностью дальнейшего расширения возможностей за счет внедрения решений агровольтаики.
Глава нашего государства поддержал планы по расширению проектов сотрудничества с компанией, в числе которых организация производства аккумуляторов в Хорезмской области и строительство гибридной электростанции в Бухарской области.