Qozog‘iston va Ozarbayjon prezidentlari Fizulini rivojlantirishning bosh rejasi bilan tanishdi
Ozarbayjon Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Qosim-Jomart Tokayev Ilhom Aliyev bilan birgalikda vayron bo‘lgan joylarni ko‘zdan kechirdi va Fuzuli shahrini rivojlantirishning bosh rejasi bilan tanishdi.
kechirdi va Fuzuli shahrini rivojlantirishning bosh rejasi bilan tanishdi.
Davlat rahbarlariga shahar va uning atrofidagi hududlarni tiklash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berildi. Prezidentlarga aholi punktining yangi qiyofasi, bo‘lajak ma’muriy markaz, shahar bog‘i va boshqa muhim obyektlarning eskizlari va loyihalari taqdim etildi.
Qozog‘iston va Ozarbayjon rahbarlariga ma’lum qilinishicha, ayni paytda bu yerda keng ko‘lamli qurilish-ta’mirlash ishlari olib borilmoqda. 2023-yil may oyida shahar ichidagi yo‘llar tarmog‘i hamda suv ta’minoti, kanalizatsiya va yomg‘ir suvlarini boshqarish tizimlariga poydevor qo‘yildi. “Fuzuli” raqamli podstansiyasi va boshqaruv markazining ochilishi ham bo‘lib o‘tdi.
Shu bilan birga, ma'muriy binolar, kommunal binolar va turar-joy binolari qurilishi boshlandi. Ayni paytda Fuzuli shahrida 38 ko‘p qavatli uy bunyod etilmoqda.

Presidents of Kazakhstan and Azerbaijan familiarized with the general plan of Fizuli development
Within the framework of the state visit to the Republic of Azerbaijan, Kasym-Jomart Tokayev together with Ilham Aliyev inspected the destroyed places and familiarized with the general plan of Fizuli town development.
The heads of state were informed about measures taken to restore the town and adjacent territories. The Presidents were presented a new look of the settlement, sketches and projects of the future administrative center, city park and other important facilities.
The leaders of Kazakhstan and Azerbaijan were informed that large-scale construction and restoration works are currently underway here. In May 2023, the foundations of the inner-city street and road network and water supply, sewerage and rainwater management systems were laid. The inauguration of the digital substation and the Fizuli control center also took place.
At the same time, the construction of administrative buildings, communal facilities and a residential neighborhood was started. At the moment, 38 multi-storey buildings are under construction in Fizuli.