Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev nogironligi bo‘lgan bolalar uchun 1-sonli “Muruvvat” internat uyini borib ko‘rdi.
O‘zbekiston – ijtimoiy davlat. Bu xalqimizning azaliy qadriyatlariga, bugungi insonni qadrlash tamoyiliga mos. So‘nggi besh yilda “Muruvvat” uylariga davlat budjetidan ajratilgan mablag‘lar 3 barobardan ziyod oshgan. Ulardagi xodimlar va o‘rinlar soni ham ko‘paytirilgan.
Aholiga sifatli xizmat va yordam ko‘rsatish maqsadida o‘tgan yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etilgan edi. Pansionat, reabilitatsiya markazi kabi ko‘plab ijtimoiy muassasalar qatori “Muruvvat” uylari ham ushbu agentlik tizimiga o‘tkazildi.
O‘tgan yili bunday muassasalar uchun davlat budjetidan 624 milliard so‘m ajratildi. Shuningdek, ularni dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash uchun avvalgiga qaraganda ikki barobardan ortiq mablag‘ berilmoqda.
Ilgari “Muruvvat” uylari o‘rtasida hamkorlik bo‘lmagan. Hozir ular o‘zaro fikr almashib, samarali usullarni, ta’limdagi tajribalarni tatbiq etmoqda.
Davlat g‘amxo‘rligi natijasida Toshkentdagi ushbu “Muruvvat” uyi ham yangi qiyofaga kirdi. Qo‘shimcha bino qurilib, eski binolar kapital ta’mirlandi. Yozgi sport zali, nogironlarni parvarishlash va jismoniy davolash bo‘limlari, tibbiyot va mashg‘ulot xonalari, faollar zali, kutubxona, yotoqxona va oshxona butunlay yangilandi. Har bir bo‘lim, maxsus xonalar talab darajasida jihozlandi. Harakatlanishi qiyin bolalar maxsus aravachalar bilan ta’minlandi.
Muassasada ruhiyatida sezilarli nuqsoni bor 4 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bolalarga tibbiy-ijtimoiy xizmat ko‘rsatiladi. Bugungi kunda 299 nafar o‘g‘il-qiz vasiylikka olingan. Ularga 334 nafar xodim, jumladan, malakali pedagog, defektolog va shifokorlar yordamlashmoqda.
Shavkat Mirziyoyev bolalarning mashg‘ulotlarini birma-bir kuzatdi. Ular bilan suhbatlashib, mehrini izhor qildi. Sharoitlarni yaxshilab, qulayliklar yaratib, nogironligi borlarning iloji boricha hayotda o‘rin topishiga ko‘mak ko‘rsatilishini aytdi.
Prezidentimiz bunda ijtimoiy xizmat xodimlari ishini e’tirof etib, bolalarga mehr-muruvvati uchun minnatdorlik bildirdi.
– Bolalarimizga yaxshi qarayotganingiz uchun katta rahmat sizlarga. Bu og‘ir mehnat, lekin juda savobli va kerakli mehnat, – dedi davlat rahbari.
Bolalarni imkon qadar reabilitatsiya qilish va hayotga moslashtirish, ota-onalarga psixologik yordam berish masalalari bo‘yicha fikr almashildi. So‘nggi yillarda imkoniyat va tizim paydo bo‘lgani, boshqa ijtimoiy muassasalardagi sharoitlarni ham yaxshilash zururligi ta’kidlandi.
Endilikda “Muruvvat” uylari zamonaviy reabilitatsiya jihozlari bilan ta’minlanib, o‘z ishini yangi konsepsiya asosida yo‘lga qo‘yadi. Unga ko‘ra, bolalar individual rivojlanish dasturlari asosida jamiyatga integratsiya qilinadi. Barcha “Muruvvat” uylarida uchrashuv xonalari tashkil etiladi.
Shuningdek, “Qo‘llab-quvvatlash klublari” tuzilib, malakali mutaxassislar vasiylarga nogironligi bo‘lgan bolani parvarishlash, oila sharoitida tarbiyalash va jamiyatga moslashtirish bo‘yicha bilimlar beradi. Alohida ta’limga tavsiya berilmagan, og‘ir darajadagi kasalliklari mavjud bolalar uchun “G‘amxo‘rlik guruhi” tashkil etiladi. Barcha hududiy reabilitatsiya markazlarida nogironligi bo‘lgan bolalar uchun shunday xizmatlar yo‘lga qo‘yiladi.
Muassasaning qozonxonasi va muhandislik tarmoqlari ham to‘liq yangilangan. Hududga manzarali va mevali daraxt ko‘chatlari ekilib, tashqi yoritish chiroqlari o‘rnatilgan, yo‘laklar asfaltlangan.

Президент навестил детей в доме “Мурувват”
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил дом-интернат для детей с инвалидностью "Мурувват" №1.
Узбекистан – социальное государство. Это соответствует извечным ценностям нашего народа и принципу уважения чести и достоинства человека. За последние пять лет финансирование из государственного бюджета для домов "Мурувват" увеличилось более чем в три раза. Также увеличено количество сотрудников и вместимость этих учреждений.
В прошлом году было создано Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан с целью оказания качественных услуг и помощи населению. Дома "Мурувват", а также множество других социальных учреждений, такие как пансионаты и центры реабилитации, были переданы в систему этого агентства.
В минувшем году на деятельность этих учреждений из государственного бюджета было выделено 624 миллиарда сумов. Кроме того, на обеспечение их лекарственными средствами и медицинскими изделиями выделено в два раза больше средств, чем ранее.
Прежде дома "Мурувват" не взаимодействовали между собой. Сегодня они обмениваются опытом и внедряют эффективные методы и образовательные практики.
Благодаря государственной поддержке дом "Мурувват" в Ташкенте также преобразился. Было построено дополнительное здание, старые корпусы капитально отремонтированы. Спортивный зал, отделения ухода и физической терапии, медицинские и учебные кабинеты, актовый зал, библиотека, спальни и столовая были полностью обновлены. Каждое отделение и специализированные комнаты оснащены согласно современным требованиям. Учреждение обеспечено специальными колясками для детей с трудностями передвижения.
В учреждении предоставляются медико-социальные услуги детям с ограниченными возможностями здоровья в возрасте от 4 до 18 лет. Сегодня под опекой находятся 299 детей. Им помогают 334 сотрудника, включая квалифицированных педагогов, дефектологов и врачей.
Шавкат Мирзиёев понаблюдал за занятиями детей, тепло пообщался с ними. Подчеркнул, что будут приложены все усилия к дальнейшему улучшению условий, созданию еще больших удобств в доме, а также содействию детям в инвалидности в реализации своего потенциала.
Президент выразил признательность работникам социальной службы и высоко оценил их усилия и заботу о детях.
- Большое спасибо вам за то, что дети находятся в надежных руках. Это очень сложный, но вместе с тем нужный и благородный труд, - сказал глава государства.
Состоялся обмен мнениями по реабилитации детей и их социальной адаптации, психологической помощи родителям. В последние годы в этой сфере появились возможности и система работы, теперь необходимо улучшить условия и в других социальных учреждениях.
Отныне дома "Мурувват" будут оснащены современным реабилитационным оборудованием и работать по новой концепции, согласно которой дети будут интегрироваться в общество на основе индивидуальных программ развития. Во всех домах "Мурувват" будут созданы комнаты для встреч.
Также будут созданы "Клубы поддержки", где квалифицированные специалисты будут предоставлять опекунам знания о том, как ухаживать за детьми с инвалидностью, воспитывать их в семейной среде и адаптировать к обществу. Для детей с тяжелыми заболеваниями, которым не рекомендовано специальное образование, будет создана "Группа заботы". Во всех региональных центрах реабилитации будут организованы такие услуги для детей с инвалидностью.
Котельная и инженерные сети учреждения также были полностью обновлены. На территории высажены декоративные и фруктовые деревья, установлено уличное освещение, дорожки заасфальтированы.
Благословенный месяц Рамазан - время, когда мы особенно заботимся о больных и проявляем еще больше поддержки и внимания друг другу, что является благородной ценностью нашего народа.