O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Xitoy o‘rtasida O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy temir yo‘li loyihasini qurish bo‘yicha muhim kelishuv imzolandi.
Ushbu tarixiy tashabbus mintaqaviy aloqa va savdoni mustahkamlashga qaratilgan. Temir yoʻl Qashqardan Andijongacha davom etadi.
Yiliga 15 million tonnagacha yuk tashishga mo‘ljallangan ushbu loyiha transport tarmoqlarida inqilob qilish, yuklarni yetkazib berish muddatlarini 7 kungacha qisqartirish va yo‘nalish bo‘ylab zamonaviy tranzit infratuzilmasini yaratishni va’da qiladi.
Qurilish 2024-yil oktabr oyida boshlanishi rejalashtirilgan bo‘lib, dastlabki smeta qiymati 6-8 milliard AQSh dollarini tashkil etadi, bu esa ushbu transformativ tashabbusning naqadar ko‘lami keng va ahamiyatli ekanini ko'rsatadi.

Сегодня наконец-то достигнута долгожданная веха!
Узбекистан, Кыргызстан и Китай подписали важнейшее соглашение о строительстве преобразующего железнодорожного проекта Узбекистан-Кыргызстан-Китай.
Эта историческая инициатива направлена на укрепление региональных связей и торговли. Железная дорога пройдет от Кашгара до Андижана.
Этот проект, рассчитанный на перевозку до 15 миллионов тонн грузов в год, обещает произвести революцию в транспортных сетях, сократить время доставки грузов до 7 дней и создать современную транзитную инфраструктуру вдоль маршрута. Начало строительства запланировано на октябрь 2024 года, а первоначальная смета составляет от 6 до 8 миллиардов долларов США, что подчеркивает масштаб и значимость этой преобразующей инициативы.