O‘zbekiston ilk marta Xalqaro mehnat tashkiloti Ma’muriy kengashiga saylandi
O‘zbekiston Xalqaro mehnat tashkiloti Ma’muriy kengashi a’zosi o‘rinbosari bo‘ldi. Tanzila Narbayeva buni o‘zgarishlar natijasi deb atadi va qaror davlat organlari, kasaba uyushmalari va ish beruvchilarning munosib mehnat tamoyillarini targ‘ib qilish borasidagi harakatlarini kuchaytirishni talab qilishini aytdi.
O‘zbekiston birinchi marta Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) Ma’muriy kengashiga a’zo o‘rinbosari etib saylandi, deb xabar qildi mamlakat TIV.
7-iyun kuni Xalqaro mehnat konferensiyasining 112-sessiyasi doirasida XMTning Jenevadagi shtab-kvartirasida 2024−2027-yillar uchun kengash a’zolari va ularning o‘rinbosarlari saylovi bo‘lib o‘tdi. Kerakli minimal ovoz 105 ta edi, mamlakat esa eng ko‘p ovoz oldi — 194 ta.
XMTga a’zo davlatlar bolalar mehnati va majburiy mehnatga barham berilishi, XMTning bir qator muhim konvensiyalarini ratifikatsiya qilish, munosib mehnat sharoitlarini yaratish, muammolarni e’tiborsiz qoldirish siyosatidan ularni muloqot orqali hal etish tamoyiliga o‘tilganini yuqori baholadi.
Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasiga rahbarlik qilayotgan Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva a’zolikni mamlakatda fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash, mehnat munosabatlarini xalqaro standartlar asosida takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar natijasidir, deb atadi.
O‘zbekistonning ushbu Kengash a’zoligiga saylanishi mehnat munosabatlari tizimini takomillashtirish yuzasidan o‘z taklif va g‘oyalarini xalqaro miqyosga olib chiqishi mumkin bo‘ladi, — dedi u.
Shu bilan birga, u buning uchun bandlik masalalari bo‘yicha mas’ullar, kasaba uyushmalari va ish beruvchilarning munosib mehnat tamoyillarini targ‘ib qilish borasidagi sa’y-harakatlarini kuchaytirish zarurligini ta’kidladi.
Boshqaruv organi XMTning ijro etuvchi organi hisoblanadi. Xalqaro mehnat konferensiyasi sessiyalari orasidagi davrda tashkilot ishiga rahbarlik qiladi va uning qarorlarini amalga oshirish tartibini belgilaydi. Ma’muriy kengashning har yili mart, iyun va noyabr oylarida uchta sessiyasi o‘tkaziladi.
Ma’muriy kengash uch yil muddatga saylanadigan 56 nafar a’zo va va ularning 66 nafar o‘rinbosarlaridan tashki topadi.

Узбекистан впервые избран в Административный совет Международной организации труда
Узбекистан стал заместителем члена Административного совет Международной организации труда. Глава Сената Танзила Нарбаева назвала это результатом изменений в стране и отметила, что решение потребует активизации усилий госорганов, профсоюзов и работодателей по продвижению принципов достойного труда.
Узбекистан впервые избран в Административный совет Международной организации труда (МОТ) в качестве заместителя члена совета, сообщил МИД страны.
Выборы членов совета и их заместителей на 2024−2027 годы состоялись в штаб-квартире МОТ в Женеве 7 июня в рамках 112-й сессии Международной конференции труда. При необходимом минимуме 105 голосов страна получила их наибольшее число — 194.
В сообщении говорится, что государства-члены МОТ оценили искоренение в стране детского и принудительного труда, ратификацию ряда важных конвенций МОТ в области продвижения принципов достойного труда и переход от политики игнорирования проблем к их решению посредством диалога.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, возглавляющая также Национальную комиссию по противодействию торговле людьми и принудительному труду, назвала избрание результатом усилий страны по обеспечению прав, свобод и законных интересов граждан, а также совершенствованию трудовых отношений согласно международным стандартам.
«Избрание Узбекистана в члены данного совета позволит выносить предложения и идеи по улучшению системы трудовых отношений на международный уровень», — отметила она.
В то же время она подчеркнула, что это потребует активизации усилий структур, ответственных за вопросы занятости, профессиональных союзов и работодателей по продвижению принципов достойного труда.
Административный совет является исполнительным органом МОТ. Он руководит работой организации в период между сессиями Международной конференции труда и определяет порядок выполнения её решений. Ежегодно проводятся три сессии совета — в марте, июне и ноябре.