MOXI da Qirgʻiziston Prezidenti huzuridagi Strategik tashabbuslar milliy instituti direktori bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
MOXI direktori Javlon Vahobov Milliy strategik tashabbuslar instituti direktori Sanjar Mukanbetov bilan uchrashuv o‘tkazdi va mintaqaviy hamkorlik va O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildi.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vahobov ShHT forumining XIX majlisida ishtirok etish uchun Toshkentga kelgan Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy strategik tashabbuslar instituti (MSTI) direktori Sanjar Mukanbetov bilan uchrashuv o‘tkazdi. “ShHTning yangi sharoitlarda oʻrni: umumjahon xavfsizlik, barqarorlik va farovonlik yoʻlida kuchlarni birlashtirish”.
MSTI rahbari Oʻzbekiston tomonidan Markaziy Osiyoda faol ilgari surilayotgan yaxshi qoʻshnichilik siyosatini yuqori baholadi. Mamlakatlarimiz o‘rtasida ochiqlik va o‘zaro ishonchning yangi siyosiy muhitini shakllantirishda ikki davlat rahbarlari – O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarovning xizmatlari beqiyos, dedi S.Mukanbetov.
Uchrashuvda ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatlarimiz eng dolzarb muammolarni hal etish bo‘yicha qo‘shma yondashuvlarni ishlab chiqish, mamlakatlarimizda barqaror rivojlanishni ta’minlaydigan loyihalarni boshlash darajasiga erisha oldi.
Qirgʻiziston va Oʻzbekiston oʻrtasidagi hal qilingan chegara muammosi, Oʻzbekiston-Qirgʻiziston avtomobil zavodining ishga tushirilishi, shuningdek, Xitoy-Qirgʻiziston-Oʻzbekiston temir yoʻli qurilishi va Qambarota GES-1 qurilishi loyihasini amalga oshirish boʻyicha kelishuvlar va boshqalar ham shundan dalolat beradi.
Uchrashuvda MOXI rahbariyati joriy yilning 24 may kuni MICAda boʻlib oʻtgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi: xavfsizlik sohasida hamkorlikning yangi kun tartibi” mavzusidagi xalqaro konferensiyada Qirgʻizistonning yetakchi ekspertlarining ishtiroki uchun minnatdorlik bildirdi.
Muzokaralar natijasida tomonlar mintaqaviy va xalqaro miqyosdagi tadbirlarda birgalikda ishtirok etish, ikki tomonlama kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun konferensiyalar va munozara maydonchalarini tashkil etish hamda turli darajadagi uchrashuvlar oldidan maslahatlashuvlar o‘tkazishga kelishib oldilar.

В МИЦА состоялась встреча с директором Национального института стратегических инициатив при Президенте Кыргызстана
Директор МИЦА Жавлон Вахабов провел встречу с директором Национального института стратегических инициатив Санжаром Муканбетовым, обсудив вопросы регионального сотрудничества и реализацию совместных проектов между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов провёл встречу с директором Национального института стратегических инициатив (НИСИ) при Президенте Кыргызской Республики Санжаром Муканбетовым, который прибыл в Ташкент для участия в работе XIX заседания Форума ШОС «Роль ШОС в новых условиях: объединение усилий во имя всеобщей безопасности, стабильности и процветания».
Глава НИСИ высоко оценил активно продвигаемую Узбекистаном политику добрососедства в Центральной Азии. Неоценимую роль в формировании новой политической атмосферы открытости и взаимного доверия между нашими странами сыграли руководители двух государств - Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, - отметил С.Муканбетов.
На встрече отмечалось, что за последние годы наши страны смогли выйти на уровень выработки совместных подходов для решения наиболее насущных проблем и инициирования проектов, обеспечивающих устойчивое развитие в наших странах.
Об этом свидетельствуют урегулированный пограничный вопрос между Кыргызстаном и Узбекистаном, запуск узбекско-кыргызского автомобильного завода, а также договоренности о строительстве железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» и реализации проекта строительства Камбаратинской ГЭС-1 и другие.
В ходе встречи руководством МИЦА выражена признательность за участие ведущих экспертов Кыргызстана в Международной конференции «ЦА – ЕС: новая повестка сотрудничества в сфере безопасности», состоявшейся в МИЦА 24 мая с.г.
По итогам переговоров стороны договорились о совместном участии в мероприятиях регионального и международного характера, организации конференций и дискуссионных площадок для обсуждения актуальных вопросов двусторонней повестки, проведении консультаций в преддверии  встреч на различных уровнях в рамках КВГГЦА, ШОС, СОР 29 и «ЦА+».