Shensi viloyati Markaziy Osiyo bilan savdo aloqalarini mustahkamlaydi
18 iyun kuni Xitoyning Sian shahrida bo'lib o'tgan konferensiyada Shensi viloyati va Markaziy Osiyo o'rtasidagi iqtisodiy va savdo hamkorligida yangi sahifa ochildi. Shaanxi ushbu aloqalarni rivojlantirish uchun Ipak yo'li ko'rgazmasi va Evroosiyo iqtisodiy forumi kabi platformalardan foydalangan, natijada joriy yilning birinchi choragida import va eksport 2.4 yilga nisbatan 2023 baravar ko'paygan.
ian Sianyang aeroporti hozirda Markaziy Osiyoning beshta davlatiga barcha oltita yo'lovchi yo'nalishlarini taklif etadi va Xitoy-Yevropa yuk poyezdlari soni ortib borayotgani yangi ta'minot modelini yaratdi. Yang Miao, savdo Shaanxi viloyat departamenti direktori, 2023 yildan beri, 106 delegatsiyalar import va eksport bilan, energetika, kimyo, muhandislik, engil sanoat va to'qimachilik hamkorlikni targ'ib qilgan ta'kidladi 178% 2023 va 136.2% yanvar-May, bu yil.
Rejalarga Markaziy Osiyoga logistika markazlari va yangi transport yo'nalishlarini rivojlantirish bilan bir qatorda ishlab chiqarish, zamonaviy qishloq xo'jaligi, yangi energetika, raqamli iqtisodiyot, yashil rivojlanish va aqlli shaharlar sohasidagi hamkorlikni kengaytirish kiradi.

Провинция Шэньси укрепляет торговые связи с Центральной Азией
18 июня на конференции в Сиане (Китай) была открыта новая глава в экономическом и торговом сотрудничестве между провинцией Шэньси и Центральной Азией. Шэньси использует такие платформы, как выставка "Шелковый путь" и Евразийский экономический форум, для укрепления этих связей, в результате чего в первом квартале этого года объем импорта и экспорта увеличился в 2,4 раза по сравнению с 2023 годом.
Аэропорт Сиань-Сяньян теперь предлагает все шесть пассажирских маршрутов в пять стран Центральной Азии, а растущее число грузовых поездов Китай-Европа создало новую модель поставок. Ян Мяо, директор Департамента коммерции провинции Шэньси, отметил, что с 2023 года 106 делегаций развивали сотрудничество в области энергетики, химической промышленности, машиностроения, легкой промышленности и текстиля, при этом импорт и экспорт выросли на 178 % в 2023 году и на 136,2 % с января по май этого года. В планах - расширение сотрудничества в области обрабатывающей промышленности, современного сельского хозяйства, новой энергетики, цифровой экономики, "зеленого" развития и "умных городов", а также развитие логистических узлов и новых транспортных маршрутов в Центральную Азию.