Shensi viloyati Markaziy Osiyo bilan savdo aloqalarini mustahkamlaydi
18 iyun kuni Xitoyning Sian shahrida bo'lib o'tgan konferensiyada Shensi viloyati va Markaziy Osiyo o'rtasidagi iqtisodiy va savdo hamkorligida yangi sahifa ochildi. Shaanxi ushbu aloqalarni rivojlantirish uchun Ipak yo'li ko'rgazmasi va Evroosiyo iqtisodiy forumi kabi platformalardan foydalangan, natijada joriy yilning birinchi choragida import va eksport 2.4 yilga nisbatan 2023 baravar ko'paygan.
ian Sianyang aeroporti hozirda Markaziy Osiyoning beshta davlatiga barcha oltita yo'lovchi yo'nalishlarini taklif etadi va Xitoy-Yevropa yuk poyezdlari soni ortib borayotgani yangi ta'minot modelini yaratdi. Yang Miao, savdo Shaanxi viloyat departamenti direktori, 2023 yildan beri, 106 delegatsiyalar import va eksport bilan, energetika, kimyo, muhandislik, engil sanoat va to'qimachilik hamkorlikni targ'ib qilgan ta'kidladi 178% 2023 va 136.2% yanvar-May, bu yil.
Rejalarga Markaziy Osiyoga logistika markazlari va yangi transport yo'nalishlarini rivojlantirish bilan bir qatorda ishlab chiqarish, zamonaviy qishloq xo'jaligi, yangi energetika, raqamli iqtisodiyot, yashil rivojlanish va aqlli shaharlar sohasidagi hamkorlikni kengaytirish kiradi.

On June 18, a conference in Xi'an, China, marked a new chapter in economic and trade cooperation between Shaanxi Province and Central Asia. Shaanxi has utilized platforms like the Silk Road Expo and the Eurasian Economic Forum to boost these ties, resulting in a 2.4-fold increase in imports and exports in the first quarter of this year compared to 2023.
Xi'an Xianyang Airport now offers all six passenger routes to five Central Asian countries, and the growing number of China-Europe freight trains has established a new supply model. Yang Miao, Director of the Shaanxi Provincial Department of Commerce, noted that since 2023, 106 delegations have promoted cooperation in energy, chemicals, engineering, light industry, and textiles, with imports and exports up 178% in 2023 and 136.2% from January to May this year.