2024-yil 30-iyul kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida “Oʻzgarishlar davri: Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi oʻrtasidagi kelajak hamkorlikka nigoh” mavzusida Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi tahlil markazlarining birinchi forumi boʻlib oʻtadi.
Tadbir Markaziy Osiyo xalqaro instituti (O‘zbekiston Respublikasi) va Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo hamkorlik forumi kotibiyati (Koreya Respublikasi) hamkorligida tashkil etilmoqda.
Forumdan koʻzlangan maqsad oʻzaro hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashish, “Markaziy Osiyo + Koreya Respublikasi” tashqi ishlar idoralari rahbarlarining 17-yigʻilishiga takliflar tayyorlash, shuningdek, 2025-yilda Seul sh. bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo + Koreya Respublikasi” formatidagi birinchi Sammit kun tartibiga tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Koreya tomonidan Koreya xalqaro iqtisodiy siyosat instituti, Koreya energetika iqtisodiyoti instituti, Koreya ekologiya instituti, Koreya eksport-import banki, K-water ekspertlari, shuningdek, Xanyang universitetining Osiyo-Tinch okeani tadqiqot markazi vakillari, Xankuk xorijiy tillar universitetining Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti, Keymen universiteti va Keng Xi universiteti ishtirok etadilar.
Markaziy Osiyo davlatlaridan Markaziy Osiyo xalqaro instituti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tashabbuslar milliy instituti, Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xalqaro munosabatlar institutining Strategik tadqiqotlar markazi, Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining xalqaro aloqalar bo‘yicha Axborot-tahlil markazi ekspertlari ishtirok etadi.
Forum mehmonlari orasida Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlarining O‘zbekistondagi elchilari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘zbekiston koreys madaniyati markazlari assosiyasiyasi va Toshkent shahridagi Puchong universiteti rahbariyati ishtirok etadi.
Forum to‘rtta asosiy sessiyadan iborat bo‘ladi. Markaziy Osiyoning beshta davlati va Koreya Respublikasidan 100 ga yaqin ishtirokchilarning e’tibori hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha mintaqa va Koreya Respublikasi o‘rtasida ko‘p tomonlama hamkorlikni tashkil etishning yangi yondashuvlarini ishlab chiqishga qaratiladi.
Shuningdek, ekspertlar ekspert-tahliliy hamjamiyatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi davlat organlari, biznes hamjamiyatlari, jamoat tashkilotlari vakillari o‘rtasida aloqalarni kengaytirish va tajriba almashishga ko‘maklashish masalalarini muhokama qiladi.
Muhokamalar yakunlariga koʻra, kelgusi davr uchun Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya Respublikasi oʻrtasida oʻzaro manfaatli sheriklikni yanada rivojlantirish va samaradorligini mustahkamlash boʻyicha tahlil markazlarining birinchi forumi tavsiyalari tayyorlanadi va qabul qilinadi.

The First Central Asia and the Republic of Korea Think Tanks Forum is expected to open in Tashkent
On July 30, 2024, the International Institute for Central Asia will host the First Central Asia and the Republic of Korea Think Tanks Forum entitled “The Era of Change: Envisioning Future Cooperation between Central Asia and the Republic of Korea”.
The event is organized by the International Institute for Central Asia (The Republic of Uzbekistan) and the Secretariat of the Republic of Korea-Central Asia Cooperation Forum (The Republic of Korea).
The goal of the Forum is to exchange opinions on the current state and prospects of cooperation, prepare proposals for the 17th meeting of the heads of foreign policy departments of “Central Asia + Korea”, as well as develop recommendations for the agenda of the first Summit in the “Central Asia + Republic of Korea” format, which will be held in 2025 in Seoul.
The Korean side will be represented by the experts from the Korea Institute of International Economic Policy, the Korea Energy Economics Institute, the Korea institute of Geoscience and mineral resources, the Korea Environment Institute, the Korea Export-Import Bank, K-water, as well as the representatives of the Asia-Pacific Research Center of Hanyang University, the Institute of Central Asian Studies of Hankuk University of Foreign Studies, Keimyng University and Kyung Hee University.
The Central Asian countries will be represented by the experts from the International Institute for Central Asia, the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan, the Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of the Republic of Kazakhstan, the National Institute for Strategic Initiatives under the President of the Kyrgyz Republic, the Center for Strategic Studies of the Institute of International Relations under the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan, the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Tajikistan, and the Information and Analytical Center for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.
Among the guests of the Forum will be Ambassadors of the Republic of Korea and Central Asian countries to Uzbekistan, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the leadership of the Association of Korean Cultural Centers of Uzbekistan and Bucheon University in Tashkent.
The Forum will consist of four key sessions. The attention of about 100 participants from five Central Asian countries and the Republic of Korea will be focused on developing new approaches to the organization of multilateral cooperation between the region and the Republic of Korea on priority areas of cooperation.
The experts will also discuss strengthening ties between expert and analytical communities, assistance in expanding contacts and exchanging experience between representatives of government agencies, business communities, and public organizations in Central Asia and the Republic of Korea.
Based on the results of the discussions, recommendations of the First Think Tank Forum on further expansion and strengthening of the effectiveness of mutually beneficial partnership between the countries of Central Asia and the Republic of Korea in the coming period will be prepared and adopted.