2024-yil 30-iyul kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida “Oʻzgarishlar davri: Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi oʻrtasidagi kelajak hamkorlikka nigoh” mavzusida Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi tahlil markazlarining birinchi forumi boʻlib oʻtadi.
Tadbir Markaziy Osiyo xalqaro instituti (O‘zbekiston Respublikasi) va Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo hamkorlik forumi kotibiyati (Koreya Respublikasi) hamkorligida tashkil etilmoqda.
Forumdan koʻzlangan maqsad oʻzaro hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashish, “Markaziy Osiyo + Koreya Respublikasi” tashqi ishlar idoralari rahbarlarining 17-yigʻilishiga takliflar tayyorlash, shuningdek, 2025-yilda Seul sh. bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo + Koreya Respublikasi” formatidagi birinchi Sammit kun tartibiga tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Koreya tomonidan Koreya xalqaro iqtisodiy siyosat instituti, Koreya energetika iqtisodiyoti instituti, Koreya ekologiya instituti, Koreya eksport-import banki, K-water ekspertlari, shuningdek, Xanyang universitetining Osiyo-Tinch okeani tadqiqot markazi vakillari, Xankuk xorijiy tillar universitetining Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti, Keymen universiteti va Keng Xi universiteti ishtirok etadilar.
Markaziy Osiyo davlatlaridan Markaziy Osiyo xalqaro instituti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tashabbuslar milliy instituti, Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xalqaro munosabatlar institutining Strategik tadqiqotlar markazi, Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining xalqaro aloqalar bo‘yicha Axborot-tahlil markazi ekspertlari ishtirok etadi.
Forum mehmonlari orasida Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlarining O‘zbekistondagi elchilari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘zbekiston koreys madaniyati markazlari assosiyasiyasi va Toshkent shahridagi Puchong universiteti rahbariyati ishtirok etadi.
Forum to‘rtta asosiy sessiyadan iborat bo‘ladi. Markaziy Osiyoning beshta davlati va Koreya Respublikasidan 100 ga yaqin ishtirokchilarning e’tibori hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha mintaqa va Koreya Respublikasi o‘rtasida ko‘p tomonlama hamkorlikni tashkil etishning yangi yondashuvlarini ishlab chiqishga qaratiladi.
Shuningdek, ekspertlar ekspert-tahliliy hamjamiyatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi davlat organlari, biznes hamjamiyatlari, jamoat tashkilotlari vakillari o‘rtasida aloqalarni kengaytirish va tajriba almashishga ko‘maklashish masalalarini muhokama qiladi.
Muhokamalar yakunlariga koʻra, kelgusi davr uchun Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya Respublikasi oʻrtasida oʻzaro manfaatli sheriklikni yanada rivojlantirish va samaradorligini mustahkamlash boʻyicha tahlil markazlarining birinchi forumi tavsiyalari tayyorlanadi va qabul qilinadi.

В Ташкенте открывается Первый форум аналитических центров Центральной Азии и Республики Корея
30 июля 2024 г. в Международном институте Центральной Азии состоится Первый форум аналитических центров Центральной Азии и Республики Корея под названием «Эпоха перемен: видение будущего сотрудничества между Центральной Азией и Республикой Корея».
Организаторами мероприятия выступают Международный институт Центральной Азии (Республика Узбекистан) и Секретариат Форума сотрудничества Республика Корея-Центральная Азия (Республика Корея).
Целью форума является обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах взаимодействия, подготовка предложений к 17-й встрече глав внешнеполитических ведомств «ЦА+Корея», а также выработка рекомендаций к повестке первого Саммита в формате «Центральная Азия+Республика Корея», который состоится в 2025 г. в г. Сеуле.
Корейскую сторону представят эксперты Корейского института международной экономической политики, Корейского института энергетической экономики, Корейского института окружающей среды, Корейский экспортно-импортный банк, K-water, а также представители Азиатско-Тихоокеанского исследовательского центра Университета Ханьянг, Института центральноазиатских исследований Университета иностранных языков Ханкук, Университета Кейменг и Университета Кен Хи.
Страны Центральной Азии будут представлены экспертами Международного института Центральной Азии, Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республик Узбекистан, Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, Национального института стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики, Центра стратегических исследований Института международных отношений при МИДе Туркменистана, Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан, Информационно-аналитического центра международных отношений МИД Республики Узбекистан.
Среди гостей Форума будут послы Республики Кореи и стран Центральной Азии в Узбекистане, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководство Ассоциации корейских культурных центров Узбекистана и Университета Пучонг в Ташкенте.
Форум будет состоять из четырех ключевых сессий. Внимание около 100 участников из пяти стран Центральной Азии и Республики Корея будет акцентировано на выработке новых подходов к организации многостороннего сотрудничества между регионом и Республикой Корея по приоритетным направлениям сотрудничества.
Эксперты также обсудят укрепление связей между экспертно-аналитическими сообществами, содействие в расширении контактов и обмене опытом между представителями госорганов, бизнес-сообществ, общественных организаций Центральной Азии и Республики Корея.
По итогам дискуссий будут подготовлены и приняты рекомендации Первого форума аналитических центров по дальнейшему наращиванию и усилению эффективности взаимовыгодного партнерства между странами Центральной Азии Республикой Корея на предстоящий период.