Tojikiston Sipar Group bilan 15 million dollarlik sarmoyaviy kelishuv orqali zirhli mashinalar ishlab chiqarishni kengaytirmoqchi. Loyiha doirasida 17 turdagi maxsus avtomashinalarni yig‘ish yo‘lga qo‘yilib, yiliga 120 tagacha avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega zavodda 100 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Bu tashabbus Tojikistonning jadal sanoatlashtirish davlat dasturiga (2020-2025) mos keladi. 2023-yil may oyida Prezident Imomali Rahmon Tursunzoda shahridagi “Sipar Guruh” korxonasining ochilish marosimida BAAda joylashgan STREIT GROUP kompaniyasining butlovchi qismlari bilan harbiy va fuqarolik avtomobillarini yig‘ishga e’tibor qaratdi.
Yangi avtomobillar Tojikiston qurolli kuchlariga xizmat qiladi va kelajakda eksportga mo‘ljallangan. Sanoat vaziri Sherali Kabir ushbu avtomashinalar yuqori mintaqaviy standartlarga javob beradigan Kanada texnologiyalaridan foydalanishini ta'kidladi. Bu taraqqiyot Tojikistonning sanoat va mudofaa salohiyatini mustahkamlaydi.

Tajikistan is set to enhance its armored vehicle production through a $15 million investment agreement with Sipar Group. The project will establish the assembly of 17 types of special vehicles, creating over 100 jobs at a plant capable of producing up to 120 vehicles annually.
This initiative aligns with Tajikistan's state program for accelerated industrialization (2020-2025). In May 2023, President Emomali Rahmon inaugurated the Sipar Guruh enterprise in Tursunzade, focusing on assembling military and civilian vehicles with components from the UAE-based STREIT GROUP.
The new vehicles will serve the Tajik armed forces and aim for future exports. Minister of Industry Sherali Kabir highlighted that these vehicles use Canadian technologies, meeting high regional standards. This development strengthens Tajikistan's industrial and defense capabilities.