Turkmaniston va Eron ilm-fan va texnologiya sohasidagi hamkorlikni o'rganmoqda
Turkmaniston va Eron rasmiylari ilm-fan va texnologiya sohasidagi potentsial hamkorlikni muhokama qilib, O‘g‘uzxon universiteti va Xuroson fan va texnologiya parki o‘rtasida memorandum tuzishni taklif qildilar.
Turkmaniston va Eron rasmiylari ilm-fan va texnologiya sohasidagi potentsial hamkorlikni muhokama qilish uchun Xuroson Razaviyda yig'ilishdi.
Xuroson ilmiy-texnologik parkida o‘tkazilgan uch kunlik uchrashuvda har ikki xalqning innovatsion ekotizimlarini yaxshilash masalalari muhokama qilindi.
Turkmaniston rasmiylari Eronning neft-kimyo va elektronika sohasidagi tajribasiga katta qiziqish bildirishdi va hamkorlikni rivojlantirish maqsadida O‘g‘uzxon universiteti va Xuroson fan va texnologiya parki o‘rtasida memorandum tuzishni taklif qilishdi.
Ikkala tomon ham o'zlarining geografik yaqinligi va qo'shma tadqiqot loyihalari va texnologik yutuqlar uchun umumiy resurslardan foydalanishda katta salohiyatga ega.

Turkmenistan and Iran Explore Science and Technology Cooperation
Turkmenistan and Iran officials discussed potential science and technology collaborations, with proposals for MoUs between Oguz han University and Khorasan Science and Technology Park to leverage shared resources for joint research and technological advancements.
Officials from Turkmenistan and Iran convened in Khorasan Razavi to discuss potential collaborations in science and technology.
The three-day meeting at Khorasan Science and Technology Park focused on enhancing the innovation ecosystems of both nations.
Turkmen officials showed strong interest in Iran's expertise in petrochemicals and electronics, proposing MoUs between Oguz han University and the Khorasan Science and Technology Park to foster cooperation.
Both sides see great potential in leveraging their geographical proximity and shared resources for joint research projects and technological advancements.