O‘zbekiston Air Products bilan strategik hamkorlikni mustahkamlaydi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Air Products" kompaniyasi bilan 2,5 milliard dollardan ortiq qo‘shma loyihalar doirasida strategik hamkorlikni kengaytirish, jumladan uglevodorodlar, kimyo va energetika sohalarida innovatsion loyihalarni amalga oshirishni muhokama qildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-avgust kuni “Air Products” kompaniyasi prezidenti va bosh direktori Seyfi G‘asemi bilan uchrashib, strategik hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi. O‘zbekistonning yuqori texnologiyali sanoat tarmog‘ining asosiy sarmoyadori bo‘lgan “Air Products” kompaniyasi hozirda mamlakatda 2,5 milliard dollardan ortiq qo‘shma loyihalar portfeliga ega.
Uchrashuvda uglevodorodlarni qayta ishlash, kimyo ishlab chiqarish, ilg‘or qishloq xo‘jaligi texnologiyalari, energetika va kimyo sanoati uchun mutaxassislar tayyorlash kabi sohalarda innovatsion loyihalar bo‘yicha hamkorlik qilish rejalari ta’kidlandi. Sanoat gazlari va texnologiyalari bo‘yicha AQShda joylashgan Air Products kompaniyasi suyultirilgan gazni qayta ishlash texnologiyasi va yirik sanoat gaz loyihalari bo‘yicha o‘zining tajribasi bilan mashhur.

Uzbekistan to Strengthen Strategic Partnership with Air Products
President Shavkat Mirziyoyev and Air Products CEO Seifi Ghasemi discussed expanding their $2.5 billion strategic partnership in Uzbekistan, focusing on innovative projects in hydrocarbon processing, chemical production, advanced agriculture, and specialist training.
On August 20, President Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan met with Seifi Ghasemi, President and CEO of Air Products, to discuss expanding their strategic partnership. Air Products, a key investor in Uzbekistan's high-tech industrial sector, currently has a joint project portfolio in the country exceeding $2.5 billion.
The meeting highlighted plans to collaborate on innovative projects in areas such as hydrocarbon processing, chemical production, advanced agricultural technologies, and specialist training for the energy and chemical industries. Air Products, a U.S.-based global leader in industrial gases and technology, is renowned for its expertise in liquefied natural gas process technology and large-scale industrial gas projects.