Qozog‘iston va Tojikiston IT va innovatsion hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha memorandum imzoladi
Qozog‘iston va Tojikiston IT va innovatsiyalar sohasida hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Ikki mamlakatning asosiy vakillari tomonidan imzolangan kelishuv raqamli infratuzilmani rivojlantirish, elektron hukumat tashabbuslari va tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Tojikistonda startaplarni rivojlantirish va raqamli ekotizimni yaxshilash uchun Freedom Bank tomonidan qoʻllab-quvvatlangan texnopark tashkil etilishi rejalashtirilgan. Memorandumda, shuningdek, Freedom Bank oʻzining raqamli moliyaviy mahsulotlarini Tojikiston bozoriga kengaytirish rejalarini ham oʻz ichiga oladi.

Kazakhstan and Tajikistan Sign MoU to Boost IT and Innovation Collaboration
Kazakhstan and Tajikistan have signed a Memorandum of Understanding (MoU) to strengthen cooperation in IT and innovation.
The agreement, signed by key representatives from both nations, focuses on developing digital infrastructure, e-government initiatives, and fostering entrepreneurship.
A major highlight is the planned establishment of a technology park in Tajikistan, supported by Freedom Bank, to boost startups and enhance the digital ecosystem. The MoU also includes plans for Freedom Bank to expand its digital financial products into the Tajik market.