O‘zbekiston delegatsiyasi Berlinga tashrif buyurdi: ekspertlar uchrashuvlari va strategik muhokamalar
2024-yilning 2-4-sentabr kunlari Germaniya-O‘zbekiston biznes hamkorligi byurosi, ISRS, IMRS, IACIR va Markaziy Osiyo xalqaro instituti (IICA) rahbarlaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi Berlinga tashrif buyurdi. Ishtirokchilar orasida IICA direktor o‘rinbosari Fayziev Sherzod Miraglamovich ham bor edi.
Tashrif doirasida Federal Prezident va Kansler idoralari, Tashqi ishlar, Atrof-muhitni muhofaza qilish, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot vazirliklari, Germaniya Iqtisodiyotining Sharqiy qo‘mitasi, shuningdek, Konrad departamenti vakillari bilan bir qator ekspert uchrashuvlari va maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi. Adenauer va Fridrix Ebert siyosiy fondlari va taniqli tahlil markazlari.
Muhokamalarda yashil rivojlanish, qayta tiklanadigan energiya, transport va logistika, sanoat kooperatsiyasi, texnologiyalar transferi, innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash, sog‘liqni saqlash, ta’lim va inson kapitalini rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi.

From September 2 to 4, 2024, a delegation from Uzbekistan, including the heads of the German-Uzbek Business Cooperation Bureau, ISRS, IMRS, IACIR, and the International Institute for Central Asia (IICA), visited Berlin. Among the participants was Fayziev Sherzod Miraglamovich, Deputy Director of IICA.
During the visit, a series of expert meetings and consultations took place with representatives from the offices of the Federal President and Chancellor, the Ministries of Foreign Affairs, Environment, Economic Cooperation and Development, the Eastern Committee of German Economy, as well as the Konrad Adenauer and Friedrich Ebert political foundations, and prominent think tanks.
Discussions centered on opportunities in green development, renewable energy, transport and logistics, industrial cooperation, technology transfer, innovation support, healthcare, education, and human capital development.