O‘zbekiston-Qirg‘iziston chegarasida “Uchqo‘rg‘on” (Kensay) nazorat-o‘tkazish punkti ochildi
12-sentabr kuni O‘zbekiston-Qirg‘iziston chegarasidagi “Uchqo‘rg‘on” (Kensay) nazorat-o‘tkazish punkti rasman ochildi, u kuniga 10 ming kishini, 500 ta yuk va 300 ta yengil avtomobilni o‘tkazish imkoniyatiga ega.
Avvalroq Andijon viloyatidagi “Qorasuv” nazorat-o‘tkazish punkti qayta ochilgani munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali marosimda Bosh vazir o‘rinbosari Ochilbay Ramatov ishtirok etdi.
“Uchqo‘rg‘on” nazorat-o‘tkazish punkti savdo, turizm va mintaqaviy aloqani kuchaytirib, Farg‘ona vodiysi bo‘ylab transportni yengillashtiradi va “Do‘stlik” nazorat-o‘tkazish punktida harakatlanishni 40 foizgacha qisqartiradi.

On September 12, the Uchkurgan (Kensai) checkpoint officially opened on the Uzbekistan-Kyrgyzstan border, capable of handling up to 10,000 people, 500 trucks, and 300 cars daily.
Deputy Prime Minister Achilbay Ramatov attended the ceremony, following the earlier reopening of the Karasu checkpoint in the Andijan region.
The Uchkurgan checkpoint will boost trade, tourism, and regional connectivity, easing transport throughout the Fergana Valley and reducing traffic at the Dustlik checkpoint by up to 40%.