Toshkentda Maxtumquli Firog‘iy ijodi va merosi bo‘yicha ilmiy simpozium bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 15-oktyabrida Toshkentdagi Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) "Maxtumquli Firog‘iyning adabiy va siyosiy-falsafiy merosi" mavzusida ilmiy simpozium bo‘lib o‘tadi. Tadbir buyuk turkman shoiri va mutafakkirining 300-yillik yubileyiga bag‘ishlanadi.
Simpozium davomida 11-oktyabrda Ashxobodda Maxtumquli yubileyi doirasida o‘tkazilgan "Zamonlar va sivilizatsiyalarning o‘zaro bog‘liqligi – tinchlik va taraqqiyot asosi" xalqaro forumining natijalari muhokama qilinadi. Shoirning adabiy merosi, shuningdek, Maxtumqulining falsafiy va siyosiy qarashlari, ularning jamiyatdagi voqea-hodisalar, davlat boshqaruvi va davlatlar mustaqilligini mustahkamlashga ta’siri ko‘rib chiqiladi.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti va O‘zbekistondagi Turkmaniston elchixonasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda mamlakatimizda akkreditatsiyadan o‘tgan qator davlatlarning elchilari, rasmiylar, O‘zbekiston va Turkmanistonning ekspert-tahlil va ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari ishtirok etadilar.

В Ташкенте открывается научный симпозиум о творчестве и наследии Махтумкули Фраги
15 октября с.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) в Ташкенте состоится научный симпозиум «Литературное и политико-философское наследие Махтумкули Фраги». Мероприятие приурочено к 300-летию великого туркменского поэта и мыслителя.
В ходе симпозиума состоится обсуждение итогов прошедшего 11 октября в Ашхабаде в рамках празднования юбилея Махтумкули Международного форума «Взаимосвязь времен и цивилизаций – основа мира и развития». Будут рассмотрены литературное наследие поэта, а также философские и политические взгляды Махтумкули, их влияние на общественные процессы, государственное управление и укрепление независимости государств.
В мероприятии, организуемом МИЦА совместно с Посольством Туркменистана в Узбекистане, примут участие аккредитованные у нас в стране послы ряда стран, официальные лица, представители экспертно-аналитических и научно-исследовательских учреждений Узбекистана и Туркменистана.