Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi ochilish marosimida O‘zbekiston Prezidenti murojaati
27-dekabr kuni Jalolobod shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev marosim ishtirokchilariga murojaat qilib, Xitoy, Qirg‘iziston va O‘zbekistonni bog‘lovchi temir yo‘l qurilishi boshlanganining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
• Ko‘p yillik tarixga ega strategik loyiha
Prezident ushbu voqeani tarixiy deb atab, loyiha amalga oshirilishi uchun uch davlat deyarli 30 yil davomida intilganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu temir yo‘l Markaziy Osiyoni Xitoy bilan eng qisqa quruqlik yo‘li orqali bog‘laydigan muhim xalqaro transport arteriyasiga aylanadi.
• Infratuzilma yutuqlari
"Loyiha zamonaviy infratuzilma yaratishni nazarda tutadi: 20 ta stansiya, 42 ta ko‘prik, 25 ta tunnel, shuningdek, logistika markazlari va omborxonalardan iborat," dedi Shavkat Mirziyoyev. U, shuningdek, temir yo‘l qurilishida ilg‘or muhandislik va raqamli yechimlardan foydalanilishini, yuqori ekologik standartlarga rioya qilinishini alohida ta’kidladi.
• Iqtisodiy foydalar va yangi imkoniyatlar
Prezident loyiha taqdim etadigan iqtisodiy istiqbollarni e’tiborga havola etdi:
• Yiliga 15 million tonnagacha yuk tashish quvvati;
• Xitoydan Yevropaga yuk yetkazib berish muddatini bir hafta qisqartirish;
• Transport xarajatlarini kamaytirish va mintaqaning tranzit salohiyatini kengaytirish.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu temir yo‘l savdo rivojlanishiga, investitsiyalarni jalb etishga va o‘n minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishga kuchli turtki beradi.
• Xalqaro hamkorlik
Shavkat Mirziyoyev loyiha rivojlanishiga qo‘shgan shaxsiy hissalari uchun Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovga minnatdorchilik bildirdi. U ushbu temir yo‘l “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusining maqsadlariga to‘liq mos kelishini va butun dunyo davlatlarini barqaror rivojlanish yo‘lida birlashtirishini qayd etdi.
Prezident temir yo‘lning madaniy va gumanitar ahamiyatiga ham to‘xtalib, bu loyiha xalqlarni yanada yaqinlashtirishini, sheriklikni mustahkamlashini va o‘zaro anglashuvni rivojlantirishini ta’kidladi.
• Kelajak sari intilish
Yakunda Shavkat Mirziyoyev muhandislar va quruvchilarga, o‘z mashaqqatli mehnati bilan mintaqaning kelajagini shakllantirayotgan barcha ishtirokchilarga o‘z tilaklarini izhor etdi. “Ushbu loyiha bizning do‘stligimiz, sherikligimiz va taraqqiyotimizning timsoliga aylanadi,” dedi Prezident.
Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li oddiy transport loyihasidan ko‘ra ko‘proqdir — bu mintaqaning iqtisodiy manzarasini o‘zgartirish va barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun muhim strategik tashabbusdir.

Message from the President of Uzbekistan at the Launch Ceremony of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan Railway
On December 27, in Jalal-Abad, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed participants at the ceremony, emphasizing the importance of launching the construction of the railway that will connect China, Kyrgyzstan, and Uzbekistan.
• A Strategic Project with Decades of History
The President described the event as historic, noting that the realization of the project has been almost 30 years in the making. According to him, the railway will become a critical international transport artery, connecting Central Asia to China via the shortest overland route.
• Infrastructure Milestones
"The project envisions the creation of a modern infrastructure, including 20 stations, 42 bridges, 25 tunnels, as well as logistics centers and warehouses," Shavkat Mirziyoyev stated. He underscored that the railway will incorporate advanced engineering and digital solutions while adhering to the highest environmental standards.
• Economic Benefits and New Opportunities
The President highlighted the wide-ranging economic prospects of the project:
• Annual freight capacity of up to 15 million tons;
• Reduction of delivery times from China to Europe by a week;
• Decrease in transportation costs and expansion of the region's transit potential.
According to him, the railway’s construction will serve as a powerful driver for trade development, investment attraction, and the creation of tens of thousands of new jobs.
• International Cooperation
Shavkat Mirziyoyev expressed his gratitude to Chinese President Xi Jinping and Kyrgyz President Sadyr Japarov for their personal contributions to advancing the project. He noted that the railway aligns with the objectives of the Belt and Road Initiative, which unites countries worldwide for sustainable development.
The President also emphasized the cultural and humanitarian significance of the railway, which will foster closer ties between nations, strengthen partnerships, and promote mutual understanding.
• A Vision for the Future
In closing, President Mirziyoyev extended his best wishes to the engineers and builders whose efforts will shape the future of the region. "This project will become a symbol of our friendship, partnership, and progress," the President concluded.
The China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway is more than a transport project—it is a strategic initiative poised to reshape the region’s economic landscape and foster sustainable growth for decades to come.