Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi ochilish marosimida O‘zbekiston Prezidenti murojaati
27-dekabr kuni Jalolobod shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev marosim ishtirokchilariga murojaat qilib, Xitoy, Qirg‘iziston va O‘zbekistonni bog‘lovchi temir yo‘l qurilishi boshlanganining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
• Ko‘p yillik tarixga ega strategik loyiha
Prezident ushbu voqeani tarixiy deb atab, loyiha amalga oshirilishi uchun uch davlat deyarli 30 yil davomida intilganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu temir yo‘l Markaziy Osiyoni Xitoy bilan eng qisqa quruqlik yo‘li orqali bog‘laydigan muhim xalqaro transport arteriyasiga aylanadi.
• Infratuzilma yutuqlari
"Loyiha zamonaviy infratuzilma yaratishni nazarda tutadi: 20 ta stansiya, 42 ta ko‘prik, 25 ta tunnel, shuningdek, logistika markazlari va omborxonalardan iborat," dedi Shavkat Mirziyoyev. U, shuningdek, temir yo‘l qurilishida ilg‘or muhandislik va raqamli yechimlardan foydalanilishini, yuqori ekologik standartlarga rioya qilinishini alohida ta’kidladi.
• Iqtisodiy foydalar va yangi imkoniyatlar
Prezident loyiha taqdim etadigan iqtisodiy istiqbollarni e’tiborga havola etdi:
• Yiliga 15 million tonnagacha yuk tashish quvvati;
• Xitoydan Yevropaga yuk yetkazib berish muddatini bir hafta qisqartirish;
• Transport xarajatlarini kamaytirish va mintaqaning tranzit salohiyatini kengaytirish.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu temir yo‘l savdo rivojlanishiga, investitsiyalarni jalb etishga va o‘n minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishga kuchli turtki beradi.
• Xalqaro hamkorlik
Shavkat Mirziyoyev loyiha rivojlanishiga qo‘shgan shaxsiy hissalari uchun Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovga minnatdorchilik bildirdi. U ushbu temir yo‘l “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusining maqsadlariga to‘liq mos kelishini va butun dunyo davlatlarini barqaror rivojlanish yo‘lida birlashtirishini qayd etdi.
Prezident temir yo‘lning madaniy va gumanitar ahamiyatiga ham to‘xtalib, bu loyiha xalqlarni yanada yaqinlashtirishini, sheriklikni mustahkamlashini va o‘zaro anglashuvni rivojlantirishini ta’kidladi.
• Kelajak sari intilish
Yakunda Shavkat Mirziyoyev muhandislar va quruvchilarga, o‘z mashaqqatli mehnati bilan mintaqaning kelajagini shakllantirayotgan barcha ishtirokchilarga o‘z tilaklarini izhor etdi. “Ushbu loyiha bizning do‘stligimiz, sherikligimiz va taraqqiyotimizning timsoliga aylanadi,” dedi Prezident.
Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li oddiy transport loyihasidan ko‘ra ko‘proqdir — bu mintaqaning iqtisodiy manzarasini o‘zgartirish va barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun muhim strategik tashabbusdir.

Послание Президента Узбекистана на церемонии запуска железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан
27 декабря в Джалал-Абаде Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев обратился к участникам церемонии, подчеркнув значимость запуска строительства железнодорожной магистрали, соединяющей Китай, Кыргызстан и Узбекистан.
• Стратегический проект с многолетней историей
Президент назвал событие историческим, отметив, что к реализации проекта три страны шли почти 30 лет. По его словам, железная дорога станет важной транспортной артерией международного значения, связывая Центральную Азию с Китаем кратчайшим наземным маршрутом.
• Инфраструктурные достижения
«Проект предусматривает создание современной инфраструктуры, включающей 20 станций, 42 моста, 25 тоннелей, а также логистические центры и склады», — отметил Шавкат Мирзиёев. Он подчеркнул, что магистраль будет использовать передовые инженерные и цифровые решения при соблюдении высоких экологических стандартов.
• Экономические выгоды и новые возможности
Президент акцентировал внимание на широких экономических перспективах:
• Ежегодные грузоперевозки до 15 миллионов тонн;
• Сокращение сроков доставки из Китая в Европу на неделю;
• Снижение транспортных расходов и увеличение транзитного потенциала региона.
По его словам, строительство дороги даст мощный импульс развитию торговли, привлечению инвестиций и созданию десятков тысяч рабочих мест.
• Международное сотрудничество
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Председателю КНР Си Цзиньпину и Президенту Кыргызской Республики Садыру Жапарову за их личный вклад в продвижение проекта. Он отметил, что железная дорога соответствует целям инициативы «Пояс и путь», которая объединяет страны мира ради устойчивого развития.
Президент подчеркнул культурно-гуманитарное значение магистрали, способствующей сближению народов, укреплению дружбы и сотрудничества между странами.
• С надеждой на будущее
Завершая своё обращение, Шавкат Мирзиёев пожелал успехов инженерам и строителям, чья работа определит будущее региона. «Этот проект станет символом нашей дружбы, партнёрства и прогресса», — отметил глава государства.
Железнодорожная магистраль Китай – Кыргызстан – Узбекистан — это не просто транспортный проект, а стратегический шаг к устойчивому развитию, который навсегда изменит облик региона.