Turkmanistonda betaraflikning 30 yilligi va Xalqaro tinchlik va ishonch yili nishonlanmoqda
2025 yilda Turkmaniston 1995 yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidanilk marotaba tan olingan neytral maqomining 30 yilligini nishonlaydi. Ushbu muhim voqea Turkmanistonning global muloqot va diplomatiyani rivojlantirish tashabbusi bo‘lgan Xalqaro tinchlik va ishonch yiliga to‘g‘ri keldi.
Turkmanistonning betaraf pozitsiyasi uning tashqi siyosatini shakllantirdi, yirik davlatlar va qo‘shnilar bilan muvozanatli munosabatlarni ilgari surdi. Ayniqsa, TAPI quvuri kabi energetika loyihalari orqali iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirishda muhim rol o‘ynadi va global energiya markazi sifatidagi rolini mustahkamladi.
???? 2025-yilda Turkmanistonda mintaqaviy barqarorlik va xalqaro hamkorlikka sodiqligini namoyish qiluvchi yirik tadbirlar, jumladan, Xalqaro tinchlik va ishonch forumi o‘tkaziladi.

Туркменистан отмечает 30-летие нейтралитета и Международный год мира и доверия
В 2025 году Туркменистан отмечает три десятилетия своего нейтрального статуса, впервые признанного Организацией Объединенных Наций в 1995 году. Эта веха совпадает с Международным годом мира и доверия, инициативой, которую Туркменистан отстаивает для содействия глобальному диалогу и дипломатии.
Нейтральная позиция Туркменистана сформировала его внешнюю политику, способствуя сбалансированным отношениям с крупными державами и соседями. Она сыграла ключевую роль в стимулировании экономического роста, особенно посредством таких энергетических проектов, как трубопровод ТАПИ, и укрепила его роль как глобального энергетического центра.
???? В 2025 году Туркменистан примет крупные мероприятия, включая Международный форум мира и доверия, демонстрирующие его приверженность региональной стабильности и международному сотрудничеству.