Turkmaniston va O‘zbekiston YUNESKOning Butunjahon merosi maqomiga qo‘shma nominatsiyani tayyorlamoqda
Yaqinda Turkmaniston Atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligi tomonidan tashkil etilgan onlayn uchrashuv Koytendog (Turkmaniston) va Surxon (O‘zbekiston) zaxiralarini YUNESKOning Butunjahon tabiiy merosining transchegaraviy obyekti sifatida ro‘yxatga olish uchun hujjatlar to‘plamini tayyorlashga yordam berdi.
Koytendog zaxirasi Turkmanistonning janubi-sharqisida joylashgan bo‘lib, o‘zining noyob tabiiy boyliklari, jumladan, kamyob flora va faunasi, shuningdek, mashhur karst shakllari va g‘orlari bilan tanilgan. Ushbu hududda leopar va boshqa xavf ostida bo‘lgan hayvonlar kabi noyob hayvonot dunyosining mavjudligi bilan ajralib turadi.
Surxon zaxirasi O‘zbekistonning janubida, Tyan-Shan tog‘larida joylashgan. Bu hudud o‘zining biologik xilma-xilligi bilan tanilgan, unda noyob o‘simliklar va hayvonot turlari, jumladan qorli yo‘lbars mavjud. Shuningdek, bu yerda qadimiy madaniyatlarni aks ettiruvchi muhim meros obidalari joylashgan.
Muhokamada Mixael Zukkov jamg‘armasi (Germaniya), Yirik landshaftlarni saqlash markazi (AQSH) va boshqa tashkilotlar ekspertlari ishtirok etdi. 2015-yilda boshlangan Koytendag nomzodligi endilikda ekotizim yaxlitligini saqlab qolish uchun Surxon bilan kengaytiriladi.
Turkmaniston va Yirik landshaftlarni saqlash markazi o‘rtasida 2021-yilda imzolangan kelishuv loyihaning muvaffaqiyatini ta’minlaydigan tabiatni muhofaza qilish va ilmiy muvofiqlashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirishga qaratilgan. Mixael Zukkov jamg‘armasi YuNESKOga topshirish uchun hujjatlarni yaxshilash ustida ishlashda davom etmoqda.

Туркменистан и Узбекистан готовят совместную номинацию на статус Всемирного наследия ЮНЕСКО
Недавняя онлайн-встреча, организованная Министерством охраны окружающей среды Туркменистана, способствовала подготовке досье для номинирования заповедников Койтендаг (Туркменистан) и Сурхан (Узбекистан) в качестве трансграничного объекта Всемирного природного наследия ЮНЕСКО.
Заповедник Койтендаг в Туркменистане, расположенный в юго-восточной части страны, известен своим уникальным природным богатством — здесь можно встретить редкие виды флоры и фауны, а также знаменитые карстовые образования и пещеры. Этот регион является домом для уникальной горной экосистемы, включая обитающих здесь леопардов и других редких животных.
Заповедник Сурхан в Узбекистане находится на юге страны, в районе гор Тянь-Шаня. Он славится своей биоразнообразной флорой и фауной, а также значительным культурным наследием. Здесь можно найти уникальные виды растений, редких животных, включая снежного барса, а также исторические памятники, отражающие древние цивилизации.
В обсуждении номинации приняли участие эксперты из Фонда Михаэля Зуккова (Германия), Центра сохранения крупных ландшафтов (США) и других организаций. Номинация Койтендага, начатая еще в 2015 году, теперь будет расширена с включением Сурхана для сохранения целостности экосистемы.
Соглашение 2021 года между Туркменистаном и CLLC направлено на укрепление усилий по охране природы и научной координации, что обеспечит успех проекта. Фонд Михаэля Зуккова продолжает работать над улучшением досье для подачи в ЮНЕСКО.