Qirg'iziston, Tojikiston va O'zbekiston o'rtasidagi tarixiy uch tomonlama sammit 2025 yilning martiga belgilangan
Qirgʻiziston, Tojikiston va Oʻzbekiston prezidentlarining tarixdagi ilk uch tomonlama sammiti 2025-yil 31-mart kuni Xoʻjandda boʻlib oʻtadi, bu haqda Qirgʻiziston bosh vaziri oʻrinbosari Edil Baysalov Jenevada boʻlib oʻtgan BMT Inson huquqlari kengashining 58-sessiyasida maʼlum qildi.
Baysalov Qirgʻiziston-Tojikiston davlat chegarasi boʻyicha yakuniy kelishuvni yirik diplomatik yutuq sifatida qayd etdi. U 2002-yilda boshlangan muzokaralar yakuniga yetganini ko‘rsatuvchi kelishuv eng murakkab masalalarni ham hal etishda muloqot, o‘zaro hurmat va ishonch kuchidan dalolat ekanini ta’kidladi.
2025-yil 21-fevralda Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida 980 kilometrlik chegarani delimitatsiya qilish to‘g‘risidagi tarixiy bitim imzolanib, hamkorlikning mustahkamlanishi va mintaqaviy barqarorlik uchun poydevor qo‘yildi.

Исторический трехсторонний саммит между Кыргызстаном, Таджикистаном и Узбекистаном назначен на март 2025 года
Первый в истории трехсторонний саммит президентов Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана состоится в Худжанде 31 марта 2025 года, объявил вице-премьер-министр Кыргызстана Эдиль Байсалов на 58-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве.
Байсалов выделил окончательное соглашение о кыргызско-таджикской государственной границе как крупное дипломатическое достижение. Он подчеркнул, что соглашение, знаменующее завершение переговоров, начавшихся в 2002 году, является свидетельством силы диалога, взаимного уважения и доверия в решении даже самых сложных вопросов.
21 февраля 2025 года Кыргызстан и Таджикистан подписали историческое соглашение о разграничении своей границы протяженностью 980 км, заложив основу для расширенного сотрудничества и региональной стабильности.