Qirg'izistonda Oq qalpoq kuni nishonlanmoqda
5-mart Qirgʻizistonda Oq qalpoq kuni – anʼanaviy kigiz bosh kiyimiga bagʻishlangan milliy bayram boʻlib, u chuqur tarixiy va madaniy ahamiyatga ega. Oq qalpoq qirg‘iz xalqining hikmati va milliy o‘zligini ifodalaydi.
Bu kun 2016 yilda parlament qarori bilan Qirgʻiziston madaniy merosini asrab-avaylash va ommalashtirish maqsadida taʼsis etilgan. Bayram doirasida ushbu milliy ramzning Qirg‘iziston tarixi va an’analaridagi ahamiyatini ta’kidlaydigan madaniy tadbirlar va ma’rifiy tashabbuslar o‘rin olgan.
Oq qalpoq qirg‘iz madaniyatining ajralmas qismi sifatida tan olingan va 2019 yilda Qirg‘iziston uni YuNESKOning Insoniyat nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritishni taklif qilgan.

Кыргызстан отмечает День Ак калпака
5 марта в Кыргызстане отмечается День Ак калпака – национальный праздник, посвящённый традиционному войлочному головному убору, который имеет глубокое историческое и культурное значение. Ак калпак символизирует мудрость, честь и национальную идентичность кыргызского народа.
Этот день был учреждён парламентским постановлением в 2016 году с целью сохранения и популяризации кыргызского культурного наследия. В рамках празднования проходят культурные мероприятия и образовательные инициативы, подчеркивающие важность этого национального символа в истории и традициях Кыргызстана.
Ак калпак признан неотъемлемой частью кыргызской культуры, и в 2019 году Кыргызстан предложил включить его в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.