“Toshkent Platformasi: Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasida ko‘priklar qurish” (Toshkent, 2025-yil 19-mart)
Hurmatli mehmonlar, aziz hamkasblar,
Sizlarni 2021-yilda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan Markaziy Osiyo xalqaro institutida samimiy kutib olishdan mamnunman. Shu vaqtdan beri, institut mintaqaviy tadqiqotlarda muhim ro’l o‘ynab, qimmatli tahlillar taqdim etib, Markaziy Osiyoni yanada kuchliroq, bog‘langan va birlashtiruvchi mintaqaga aylantirishga qaratilgan siyosatlarni shakllantirmoqda.
Shuningdek, Navro‘z bayramini nishonlayotgan ushbu haftada Toshkentda o‘tayotgan Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo Tadqiqot Markazlari forumida so‘zlash men uchun katta sharafdir. Ushbu noyob tadbir tarixiy Samarkand sammiti oldidan yetakchi Yevropa va Markaziy Osiyo mutaxassislarini birlashtirdi. Sammit esa atigi ikki haftadan so‘ng o‘tkaziladi.
Men yaqindan va uzoqdan kelib, ushbu dolzarb va muhim muloqotda ishtirok etayotgan barcha davlat amaldorlari, siyosatchilar, tadbirkorlar, olimlar va tadqiqot markazlari vakillariga minnatdorchilik bildiraman.
Sizlarning ishtirokingiz hamkorlikni chuqurlashtirish va o‘zaro tushunish hamda ishonch asosida kelajakni qurishga bo‘lgan umumiy intilishimizning yorqin dalilidir.
1. Markaziy Osiyo uchun yangi davr
Bugungi kunda Markaziy Osiyo o‘zgarishlarning burilish nuqtasida turibdi. Mintaqada ochiqlik, iqtisodiy modernizatsiya va mintaqaviy integratsiyaning yangi to‘lqini kuzatilmoqda. Uzoq vaqt davomida Sharq va G‘arb o‘rtasidagi ko‘prik sifatida qaralgan mamlakatlarimiz endi global barqarorlik va iqtisodiy o‘sishga faol hissa qo‘shuvchi tomonlarga aylanmoqda.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari orasida siyosiy iroda va birgalikdagi sa’y-harakatlar mintaqaviy birlikni mustahkamladi, iqtisodiy chidamlilikni oshirdi va o‘zaro aloqalarni rivojlantirdi.
Bizning mintaqamiz endi uzoq chegara sifatida emas, balki shakllanayotgan global tartibda savdo, xavfsizlik va barqaror rivojlanish uchun muhim bog‘lovchi halqa sifatida qaralmoqda.
Yaqinlashib kelayotgan Samarkand sammiti esa Markaziy Osiyoning o‘ziga xos mintaqaviy identiteti va xalqaro huquqiy shaxsiyatga ega alohida geosiyosiy sub’ekt sifatida tobora ortib borayotgan e’tirofini yana bir bor tasdiqlaydi.
1. Yevropa Ittifoqi bilan strategik hamkorlik
Yevropa Ittifoqi uzoq yillardan buyon O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo mintaqasining qadrli hamkori bo‘lib kelmoqda. Bizning munosabatlarimiz umumiy qadriyatlar, mintaqaviy barqarorlikka bo‘lgan mushtarak manfaat va barqaror rivojlanish bo‘yicha umumiy qarashlarga asoslangan.
So‘nggi o‘n yillikda Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoda iqtisodiy o‘sish va modernizatsiyani rag‘batlantirishda muhim rol o‘ynadi, savdo va investitsiyalar hajmi yildan-yilga ortib bormoqda.
Bu esa Yevropa Ittifoqining bizning iqtisodiy salohiyatimizga bo‘lgan ishonchi, shuningdek, mintaqa davlatlarining mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligiga sodiq va uzoq muddatli yondashuvini yaqqol namoyon etadi.
Biz siyosiy muloqot, savdo va investitsiyalar, transport va o‘zaro bog‘liqlik, yashil o‘sish va qayta tiklanuvchi energiya manbalari, raqamli transformatsiya va sun’iy intellekt, ta’lim va xalqaro aloqalar, shuningdek, xavfsizlik va barqaror boshqaruv kabi ustuvor sohalarda hamkorlik uchun ulkan imkoniyatlarni ko‘rib turibmiz.
Global noaniqliklar davrida ushbu hamkorlik yo‘nalishlari iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga va butun mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi.
1. Toshkent platformasi ekspertlar muloqoti uchun doimiy mexanizm sifatida
Bugungi forum – bu bir martalik tadbir emas. U Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasida muloqot va siyosatni muvofiqlashtirish uchun doimiy platformaga aylanish salohiyatiga ega.
Dunyo tobora kuchayib borayotgan geosiyosiy beqarorlik – mojarolar, ta’minot zanjirlaridagi uzilishlar hamda an’anaviy ittifoqlar tizimidagi yangi dinamikalar – sharoitida yashar ekan, oldindan choralar ko‘rib hamkorlik qilish qobiliyatimiz yanada muhim bo‘lib bormoqda.
Mazkur platforma fikr yetakchilari, siyosatchilar va ekspertlar uchun amaliy tavsiyalar ishlab chiqish va Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo munosabatlarining yo‘nalishini belgilashda neytral va faol maydon vazifasini bajaradi.
1. Kelajakka nazar: Amaliy harakatlarga chaqiriq
Ushbu muloqotni boshlar ekanmiz, barcha ishtirokchilarni ushbu forumdan konstruktiv va yechimga yo‘naltirilgan munozaralarda faol qatnashish uchun foydalanishga chaqiraman.
Bizning muloqotimiz Samarqand sammitida taqdim etiladigan aniq siyosiy takliflarni ishlab chiqishga xizmat qilishi lozim.
Birgalikda harakat qilgan holda, biz:
- Yevropa va Markaziy Osiyo tadqiqot markazlari o‘rtasidagi institutsional aloqalarni mustahkamlashimiz;
- ko‘p qirrali mintaqalararo hamkorlik bo‘yicha aniq maqsadli siyosiy tavsiyalar ishlab chiqishimiz;
- mintaqaviy muammolar va umumiy imkoniyatlarni chuqurroq anglashga hissa qo‘shishimiz mumkin.
1. Xulosa
O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo mintaqasi Yevropa bilan mustahkam va uzoq muddatli hamkorlik ko‘priklarini barpo etishga harakat qiladi.
Bizning geografiyamiz, tariximiz va umumiy intilishlarimiz tobora o‘zaro bog‘liq bo‘layotgan dunyoda bizni tabiiy hamkorlarga aylantiradi.
Bugungi tadbir esa bizning konstruktiv muloqotga ochiqligimizni yana bir bor tasdiqlaydi.
Sizlarning qimmatli fikr va takliflaringiz Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi, degan umiddaman.
Barchangizga samarali munozaralar, ochiq va samimiy fikr almashuvlarini tilayman — bu bizning Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo muloqotidagi umumiy ustuvor yo‘nalishlarimiz uchun muhimdir.
So‘zim yakunida O‘zbekistonda va dunyo bo‘ylab Navro‘z bayramini nishonlayotgan barchani samimiy muborakbod etaman!

Программное выступление на Первом Форуме аналитических центров ЕС –Центральная Азия
«Ташкентская платформа: строительство мостов между Европой и Центральной Азией» 19 марта 2025 г, Ташкент
Уважаемые гости, дорогие коллеги,
Рад приветствовать вас во Международном институте Центральной Азии — государственном исследовательском учреждении, созданном в 2021 году по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. С момента своего основания Институт играет ключевую роль в изучении региональной тематики, предоставляя ценные аналитические материалы и формируя рекомендации, способствующие укреплению, сближению и единству Центральной Азии.
Для меня большая честь выступить на Форуме аналитических центров ЕС — Центральная Азия, проходящем в Ташкенте, особенно в эти дни, когда мы отмечаем Навруз — праздник обновления и единства. Это уникальное по своему формату мероприятие собрало ведущих экспертов из Европы и Центральной Азии накануне исторического саммита ЕС — Центральная Азия в Самарканде, который состоится уже через две недели.
Я признателен всем участникам — представителям государственных структур, политикам, бизнесменам, учёным и представителям аналитических центров — которые прибыли из разных уголков мира для участия в этом своевременном и крайне важном диалоге.
Ваше присутствие является свидетельством нашей общей приверженности делу углубления сотрудничества и построения будущего, основанного на взаимопонимании и доверии.
1. Новая эра для Центральной Азии
Сегодня Центральная Азия находится на перепутье трансформаций. Регион переживает новую волну открытости, экономической модернизации и региональной интеграции. Долгое время рассматриваемая как мост между Востоком и Западом, наша группа стран сегодня всё более выступает как активный участник обеспечения глобальной стабильности и экономического роста.
В последние годы благодаря политической воле и совместным усилиям государств Центральной Азии удалось укрепить региональное единство, повысить устойчивость экономик и улучшить взаимную связанность.
Наш регион больше не воспринимается как далёкая периферия, но становится важным звеном в формирующемся глобальном порядке — звеном, имеющим ключевое значение для торговли, безопасности и устойчивого развития.
Предстоящий Самаркандский саммит также подчёркивает растущее признание Центральной Азии как самостоятельной геополитической единицы с собственной региональной идентичностью и международной правосубъектностью.
1. Стратегическое сотрудничество с Европейским союзом
Европейский союз давно является ценным партнёром Узбекистана и всего региона Центральной Азии. Наши отношения основаны на общих ценностях, стремлении к региональной стабильности и общем видении устойчивого развития.
За последнее десятилетие ЕС сыграл важную роль в содействии экономическому росту и модернизации в Центральной Азии, чему способствует неуклонный рост торговли и инвестиций.
Это свидетельствует о доверии ЕС к нашему экономическому потенциалу, его долгосрочной приверженности и неизменной поддержке независимости, суверенитета и территориальной целостности стран Центральной Азии.
Мы видим огромные возможности для сотрудничества в ключевых сферах — от политического диалога, торговли и инвестиций, транспорта и взаимной связанности до «зелёного» роста и возобновляемых источников энергии, цифровой трансформации и искусственного интеллекта, образования и гуманитарных связей, а также в области безопасности и устойчивого государственного управления.
В условиях глобальной неопределённости именно эти направления взаимодействия будут способствовать укреплению экономической устойчивости и открытию новых возможностей для устойчивого развития всего региона.
1. Ташкентская платформа как постоянный механизм экспертного диалога
Сегодняшний форум — это не разовое мероприятие, а инициатива, обладающая потенциалом трансформироваться в постоянную платформу для диалога и координации политики между Европейским союзом и Центральной Азией.
В условиях нарастающей геополитической турбулентности — от вооружённых конфликтов и сбоев в глобальных цепочках поставок до изменений в традиционных союзнических системах — наша способность к проактивному сотрудничеству становится особенно важной.
Эта платформа будет служить нейтральной и динамичной площадкой для лидеров мнений, политиков и экспертов, на которой будут вырабатываться практические рекомендации и формироваться вектор развития отношений между ЕС и Центральной Азией.
1. Взгляд в будущее: призыв к действиям
Начав этот диалог, я призываю всех участников использовать форум для конструктивных и ориентированных на практический результат обсуждений. Наш диалог должен привести к выработке конкретных политических предложений, которые будут представлены на Самаркандском саммите.
Совместными усилиями мы можем:
- укрепить институциональные связи между аналитическими центрами Европы и Центральной Азии;
- разработать целевые рекомендации по многоплановому межрегиональному сотрудничеству;
- способствовать более глубокому пониманию региональных вызовов и общих возможностей.
5.Заключение
Узбекистан и весь регион Центральной Азии привержены делу построения прочных и долговременных мостов с Европой.
Наша география, история и общие стремления делают нас естественными партнёрами в стремительно взаимосвязанном мире.
Сегодняшнее мероприятие ещё раз подтверждает нашу открытость к конструктивному диалогу.
Я надеюсь, что ваши ценные идеи и предложения будут способствовать дальнейшему укреплению отношений между ЕС и Центральной Азией.
Желаю всем плодотворных обсуждений и открытого, откровенного обмена мнениями по нашим общим приоритетам в рамках диалога ЕС — Центральная Азия.
Позвольте завершить своё выступление, пожелав всем, кто празднует в Узбекистане и по всему миру, счастливого Навруза!