Markaziy Osiyo va Ko'rfaz davlatlari hamkorlik kengashi mamlakatlari tahlil markazlari birinchi forumi o'z ishini yakunladi
2025-yil 21-22-aprelda Toshkentda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko'rfaz davlatlari hamkorlik kengashi mamlakatlari tahlil markazlari forumi ikki kun davomida bo'lib o'tdi. Forumni Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) va «Bourse & Bazaar» tadqiqot fondi hamkorligida tashkil etdilar.
Ikkinchi kun davomida ishtirokchilar iqtisodiy o'zaro bog'liqlik, gumanitar almashinuvlar va mintaqalararo muloqotni institutlashtirish masalalarini muhokama qilishdi.
Iqtisodiyot sohasida, ekspertlar tomonidan Ko'rfaz davlatlari hamkorlik kengashi mamlakatlari, Yaponiya va Janubiy Koreya o'rtasidagi ichki mintaqaviy aloqalarni kuchaytirishning o'sib borayotgan tendensiyasi Markaziy Osiyo bilan sanoat yaqinlashuviga qo'shimcha turtki sifatida ta'kidlandi.
Gumanitar almashinuvlar bo'yicha sessiyada, akademik almashinuvlar, yoshlar dasturlari, turizm va fuqarolik jamiyati tashabbuslari xalqaro o'zaro tushunish va ishonchni shakllantirish vositalari sifatida ahamiyatli bo'ldi. Xususan, birgalikdagi universitet dasturlarini yaratish, yoshlar forumlari va madaniy festivalarini o'tkazish, shuningdek, mintaqalararo gumanitar aloqalar sohasida ishlaydigan nohukumat tashkilotlarni qo'llab-quvvatlash imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, ishtirokchilar Bourse & Bazaar fondi tashabbusi bilan Markaziy Osiyodagi bir qator davlatlarda o'tkazilgan sotsiologik so'rov natijalari bilan tanishdilar, unda Ko'rfaz davlatlari mamlakatlariga nisbatan mintaqadagi yoshlarning qarashlari aks etgan. So'rovda ishtirok etganlarning yarmidan ko'pi Ko'rfaz davlatlari mamlakatlarining turizm, ta'lim va texnologik salohiyatidan yetarlicha xabardor emasligi qayd etildi, bu esa ikki mintaqa jamiyatlarini yaqinlashtirish uchun gumanitar almashinuvlar va maqsadli axborot tashabbuslarining zarurligini ta'kidladi.
Yakuniy sessiyada ekspertlar ikki mintaqa o'rtasidagi institutlashtirilgan hamkorlikni chuqurlashtirish yo'llarini muhokama qilishdi. Shu bois, 2023-yilda Jiddada «Markaziy Osiyo – Ko'rfaz davlatlari hamkorlik kengashi» formatining boshlanishi va 2025-yilda Samarqandda davom ettirilishi alohida ta'kidlandi. Bu ikki mintaqa rahbarlarining barqaror muloqotni o'rnatish, strategik tashabbuslarni muvofiqlashtirish va o'zaro ishonch va umumiy manfaatlar asosida uzoq muddatli hamkorlik arxitekturasini shakllantirishga bo'lgan intilishlarini ko'rsatmoqda, deya ta'kidlandi forumda. Ishtirokchilar, shuningdek, ushbu format doirasida muntazam ravishda nafaqat ministerlik, balki ekspert uchrashuvlarini o'tkazish zarurligini ta'kidladilar.
Forum yakunida brifing o'tkazildi, unda Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahabov, «Crossroads Central Asia» tadqiqot markazi ijrochi direktori Ayjan Sharshenova, Omanlik mehmon professor Abdualla Baabud (Yaponiya, Vaseda universiteti) va «Bourse & Bazaar» fondi ijrochi direktori Esfandiyar Batmanghelidj ikki kunlik muhokamalar natijalarini umumlashtirdilar.
Brifingda Ko'rfaz davlatlari va Markaziy Osiyo mamlakatlarining O'zbekistondagi diplomatik missiyalari rahbarlari va vakillari, mamlakatimizning tegishli vazirlik va idoralari, O'zbekistonning tahlil markazlari, Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universiteti, Yangi O'zbekiston Universiteti, Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universiteti, Toshkent Davlat Sharqshunoslik Universiteti, O'zbekiston Islom Akademiyasi, Ko'rfaz davlatlari mamlakatlaridan O'zbekistonda investitsiya faoliyatini olib borayotgan kompaniyalar va tashkilotlar rahbarlari va mutaxassislari, shuningdek, O'zbekistonda akkreditatsiyadan o'tgan milliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
O'z nutqida Javlon Vahabov ishtirokchilar faqat g'oyalar almashish bilan cheklanib qolmasligini, balki aniq loyihalar va tashabbuslar uchun asos yaratganliklarini ta'kidladi. MOXI direktori, shuningdek, bu formatni aniq o'lchovli mexanizmlar bilan kuzatib borish zarurligini, jumladan, yosh mutaxassislar va tadqiqotchilarni jalb qilishni ta'kidladi.
O'z navbatida, Ayjan Sharshenova ekspertlar tarmog'ining ahamiyatini ta'kidlab, endi asosiy vazifa – ushbu formatni barqaror qilish ekanligini aytdi. Ekspert fikriga ko'ra, muntazam konferensiyalar, qo'shma nashrlar, o'qituvchilar va amaliyotchilar almashinuvi –tomonlarni entuziazmdan amaliy qadamlar tomon olib boradigan vositalar.
Natijalarni yakunlab, Abdulla Baabud transport koridorlarining iqtisodiy o'sishning lokomotivi bo'lishini ta'kidladi. Professorning so'zlariga ko'ra, xususiy va davlat sektorlarining hamkorliksiz va umumiy raqamli infratuzilmasiz bu yo'nalishlarning to'liq salohiyatini ochib berish mumkin emas.
So'nggi so'zida Isfandiyar Batmanghelidj, ushbu forum yakuniy nuqta emas, balki faqat boshlanish ekanligini ta'kidladi. Tadbirni tashkil etuvchilardan biri sifatida, aynan bunday forumlar, kelajakda mintaqalararo gumanitar va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash uchun intellektual va amaliy asosni tayyorlashga xizmat qiladi, dedi.
Ishtirokchilar forumning ikki kunlik ishlari samaradorligini, yuqori tashkilot darajasini va muloqotning chuqurligini ta'kidlab, mintaqaviy hamkorlikda yangi bosqichga o‘tish – niyatlardan amaliy qadamlar, muloqotdan barqaror hamkorlik shakllariga o‘tish zarurligini yana bir bor ta'kidlashdi.

On April 21-22, 2025, the two-day GCC-C5 Think Tank Forum took place in Tashkent, organized by the International Institute for Central Asia (IICA) in collaboration with the Bourse & Bazaar Foundation.
During the second day, participants discussed issues of economic interconnection, humanitarian exchanges, and the institutionalization of interregional dialogue.
In the economic sphere, experts noted the growing trend of strengthening intra-regional ties in Asia, particularly between the GCC countries, Japan, and South Korea, which creates additional momentum for industrial rapprochement with Central Asia.
During the session dedicated to humanitarian exchange, special attention was paid to the role of academic exchanges, youth programs, tourism, and civil society initiatives as tools for building mutual understanding and trust between the peoples of the Persian Gulf and Central Asia. In particular, the prospects for creating joint university programs, holding youth forums and cultural festivals, and supporting non-governmental organizations working in the field of interregional humanitarian cooperation were discussed.
At the same time, the participants became familiar with the results of a sociological survey conducted by the Bourse and Bazaar Foundation in several Central Asian countries, which reflected the perception of the Gulf states among the youth of the region. It was noted that more than half of those surveyed were insufficiently informed about the tourism, educational, and technological potential of the Gulf countries, emphasizing the need for expanded humanitarian exchanges and targeted information initiatives to bring the societies of the two regions closer.
In the concluding session, experts discussed ways to deepen institutional cooperation between the two regions. In this context, the launch of the "Central Asia – GCC" format in 2023 in Jeddah and its continuation in 2025 in Samarkand were particularly noted. This underscores the leaders' desire to build a sustainable dialogue, coordinate strategic initiatives, and create a long-term partnership architecture based on mutual trust and common interests, as discussed during the forum. The participants also emphasized the need for regular ministerial and expert meetings within this framework.
After the forum, a briefing was held in which IICA Director Javlon Vakhabov, Executive Director of the Crossroads Central Asia Research Center Aizhan Sharshenova, Visiting Professor from Oman at Waseda University (Japan) Abdullah Baabood, and Executive Director of the Bourse and Bazaar Foundation Esfandiar Batmanghelidj summarized the two days of discussions.
At the briefing, heads and representatives of the diplomatic missions of GCC and Central Asian countries in Uzbekistan, relevant ministries and agencies of our country, think tanks of Uzbekistan, researchers, and PhD students from Tashkent State Economic University, New Uzbekistan University, the University of World Economy and Diplomacy, Tashkent State Institute of Oriental Studies, the International Islamic Academy of Uzbekistan, as well as leaders and specialists from companies and organizations from the Gulf countries engaged in investment activities in the republic, including Masdar, the Uzbek-Omani investment company, and journalists and representatives of national and foreign media accredited in Uzbekistan, were present.
In his speech, Javlon Vakhabov emphasized that the participants not only exchanged ideas but also laid the groundwork for specific projects and initiatives. He expressed confidence that this format should be accompanied by concrete measurable mechanisms, including the involvement of young specialists and researchers.
Aizhan Sharshenova, in turn, focused on the importance of the expert network and noted that the main task now is to ensure the sustainability of this format. In the expert's opinion, regular conferences, joint publications, and exchanges of teachers and interns are tools that will allow the parties to move from enthusiasm to practical steps.
Summarizing the event, Abdullah Baabood emphasized that the development of transport corridors will be a driver of economic growth. As the professor noted, without coordinated efforts from both the private and public sectors and without a common digital infrastructure, it is impossible to unlock the full potential of these routes.
In conclusion, Esfandiyar Batmanghelidj stressed that this forum is not a final point but only the starting point. According to the co-organizer of the event, it is precisely such forums that prepare the intellectual and practical foundation for further strengthening interregional humanitarian and economic ties.
Participants noted the productivity of the two days of the forum, the high level of organization, and the depth of the dialogue. The parties expressed interest in continuing cooperation and once again emphasized that cooperation between Central Asia and the Gulf countries is entering a new phase—from intentions to actions, from dialogue to sustainable forms of partnership.