Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashdi
2025-yil 22-aprel kuni Turkmaniston Halk Maslahaty Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov Markaziy Osiyo bo‘ylab safari doirasida Qirg‘izistonga tashrif buyurdi. Uni “Issiqko‘l” xalqaro aeroportida Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov kutib oldi.
23-aprel kuni Cholpon-Ota shahrida ikki yetakchi o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning keng ko‘lamli masalalari, jumladan savdo-iqtisodiy aloqalar, madaniy-gumanitar hamkorlik va mintaqaviy tashabbuslar muhokama qilindi.
Tomonlar Qirg‘iz-Turkman taraqqiyot fondini tashkil etish tashabbusiga alohida e’tibor qaratdi.
Tashrif doirasida ikki davlat rahbarlari Cholpon-Otadagi “Ruh Ordo” madaniyat markaziga tashrif buyurishdi. Mehmonlarga Markaziy Osiyo xalqlari ma’naviy merosiga bag‘ishlangan ochiq osmon ostidagi muzey haqida Qirg‘iziston madaniyat, axborot va yoshlar siyosati vaziri Mirbek Mambetaliev tomonidan ekskursiya o‘tkazildi.
Mazkur tashrif Turkmaniston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi do‘stona va strategik aloqalarni mustahkamlash yo‘lida yana bir muhim qadam bo‘ldi.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров встретился с председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым
22 апреля 2025 года Гурбангулы Бердымухамедов прибыл в Кыргызстан в рамках турне по странам Центральной Азии. В аэропорту «Иссык-Куль» его встретил Садыр Жапаров.
23 апреля в Чолпон-Ате состоялись переговоры, в ходе которых лидеры обсудили ключевые направления двустороннего сотрудничества — от экономики до культурных связей.
Отдельное внимание было уделено инициативе по созданию Кыргызско-Туркменского фонда развития.
Также Жапаров и Бердымухамедов посетили культурный центр «Рух-Ордо», где им провели экскурсию по комплексу, посвящённому духовному наследию народов Центральной Азии.
Визит подчеркнул обоюдную приверженность укреплению стратегического партнёрства и дружбы между двумя странами.