Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashdi
2025-yil 22-aprel kuni Turkmaniston Halk Maslahaty Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov Markaziy Osiyo bo‘ylab safari doirasida Qirg‘izistonga tashrif buyurdi. Uni “Issiqko‘l” xalqaro aeroportida Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov kutib oldi.
23-aprel kuni Cholpon-Ota shahrida ikki yetakchi o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning keng ko‘lamli masalalari, jumladan savdo-iqtisodiy aloqalar, madaniy-gumanitar hamkorlik va mintaqaviy tashabbuslar muhokama qilindi.
Tomonlar Qirg‘iz-Turkman taraqqiyot fondini tashkil etish tashabbusiga alohida e’tibor qaratdi.
Tashrif doirasida ikki davlat rahbarlari Cholpon-Otadagi “Ruh Ordo” madaniyat markaziga tashrif buyurishdi. Mehmonlarga Markaziy Osiyo xalqlari ma’naviy merosiga bag‘ishlangan ochiq osmon ostidagi muzey haqida Qirg‘iziston madaniyat, axborot va yoshlar siyosati vaziri Mirbek Mambetaliev tomonidan ekskursiya o‘tkazildi.
Mazkur tashrif Turkmaniston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi do‘stona va strategik aloqalarni mustahkamlash yo‘lida yana bir muhim qadam bo‘ldi.

President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov Meets Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov
On April 22, 2025, Gurbanguly Berdimuhamedov arrived in Kyrgyzstan as part of his tour across Central Asian countries. He was welcomed at Issyk-Kul International Airport by President Sadyr Japarov.
The following day, on April 23, the two leaders held bilateral talks in Cholpon-Ata, where they discussed a broad range of cooperation issues, including trade and economic relations, cultural and humanitarian ties, as well as regional initiatives.
Special emphasis was placed on the establishment of the Kyrgyz-Turkmen Development Fund.
As part of the visit, President Japarov and Chairman Berdimuhamedov also toured the “Rukh Ordo” cultural center in Cholpon-Ata. The Minister of Culture, Information and Youth Policy, Mirbek Mambetaliev, guided the distinguished guests through the open-air museum, highlighting its role in preserving and promoting the spiritual heritage of Central Asian peoples.
The visit reaffirmed the mutual commitment of Kyrgyzstan and Turkmenistan to strengthening their strategic partnership and deep-rooted friendship.