2025-yil 4-iyun, Ostona (Qozog'iston)
So‘nggi yillarda «Markaziy Osiyo – Xitoy» formati yangi strategik dinamikaga ega bo‘ldi. 2023-yil may oyida bo'lib o'tgan davlat rahbarlarining ushbu formatdagi birinchi sammiti 6 mamlakat yetakchilari sammitlarining muntazam o'tkazilishi, asosiy sohalardagi muvofiqlashtirish mexanizmlari va hamkorlikning rasmiylashtirilgan kun tartibi bilan vaziyatli hamkorlikdan institutsional platformani rivojlantirishga o'tishni ta'kidladi.
Format tarkibida sammitlar va Tashqi ishlar vazirlari uchrashuvlaridan tashqari, iqtisodiyot va savdo, transport, qishloq xo‘jaligi, bojxona vazirlari uchrashuvlari mexanizmlari, shuningdek, siyosiy partiyalar forumi tashkil etildi. Markaziy Osiyo-Xitoy biznes kengashi tashkil etildi. Qishloq xo'jaligi savdo-iqtisodiy hamkorligi masalalari bo'yicha qo'shma ishchi guruh tashkil etildi.
Birinchi sammitda davlat rahbarlari tomonidan qabul qilingan Sian deklaratsiyasi formatni rivojlantirishning siyosiy asosi bo‘ldi. 6 tomonlama hamkorlik uchun shartnomaviy asos yaratilmoqda. Savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash va raqamli savdo sohasidagi hamkorlik bo‘yicha memorandumlar imzolandi.
Bundan tashqari, Xitoy tomoni favqulodda vaziyatlar, ta’lim, sog‘liqni saqlash, energetika kabi sohalarda hamkorlik platformalarini, shuningdek, milliy ma’muriy akademiyalar alyansi, mintaqalar hamkorligi forumlari, tahlil markazlar, axborot agentliklari va boshqalarni tashkil etish tashabbusi bilan chiqdi.
Hamkorlikni institutsionallashtirishdagi muhim qadam «MOXitoy» formati Kotibiyatining ochilishi bo‘ldi (2024-yil mart, Sian sh.), u davlat rahbarlari kelishuvlari va qarorlari amalga oshirilishiga ko‘maklashishga qaratilgan. Uning Pekinda emas, balki Ipak yo‘lining boshlanish nuqtasi bo‘lgan Sianda tashkil etilganining o‘zi Xitoyning Markaziy Osiyo bilan yaqinlashishga bo‘lgan intilishini anglatadi.
Ushbu asosda mintaqaning Xitoy bilan hamkorligining strategik arxitekturasini shakllantirishga quyidagi omillar ta’sir ko‘rsatadi.
Birinchidan, mintaqaviy konsolidatsiyaning barqaror jarayoni, Markaziy Osiyo mamlakatlari manfaatlarining yaqinlashishi va ularning yetakchi tashqi sheriklar bilan faol o‘zaro hamkorligi. Mintaqaviy hamkorlikning rivojlanishi Markaziy Osiyoni barqaror, iqtisodiy va infratuzilmaviy jihatdan o‘zaro bog‘langan, dinamik rivojlanayotgan zamonaviy iqtisodiyotga ega hamda global ta’minot zanjirlariga samarali integratsiyalashgan mintaqaga aylantirishning hal qiluvchi omiliga aylanmoqda.
Maslahat uchrashuvlari yo‘lga qo‘yilganidan keyingi yillarda, mintaqaviy hamkorlik mexanizmlarini shakllantirishda, hamda savdo-investitsiya, transport-logistika va boshqa sohalardagi amaliy hamkorlikda real natijalarga erishildi. Masalan, 2018-2023 yillarda mintaqa ichidagi savdo 80% ga o‘sib, $11 milliard tashkil etdi. 2022-yilda u atigi 9% deb baholangan bo‘lsa, mintaqaviy savdoning yumshoq infratuzilmasini rivojlantirishda sezilarli o‘sishga erishildi. Mintaqa davlatlarida savdo tartib-taomillarini soddalashtirishning o‘rtacha darajasi 2017-yildagi 38% ga nisbatan 2023-yilda 29 punktga oshib, 67% ni tashkil etdi.
Keyingi yilning sentyabr oyida Toshkentda mintaqa davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tadi. O‘zbekiston ushbu mexanizmda rais sifatida kooperatsiya aloqalarini yanada oshirish vazifalarini o‘z oldiga qo‘ymoqda. Bu – Maslahat uchrashuvlari mexanizmining salohiyatini mustahkamlash, mintaqaviy hamkorlikning asosiy institutlarini rivojlantirish, iqtisodiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, mintaqaning barqarorligi va izchil rivojlanishini ta’minlash, shuningdek, Markaziy Osiyoni yagona ijtimoiy-madaniy makon sifatida targ‘ib qilishdir.
Ushbu jarayonning eng muhim xususiyati bu Markaziy Osiyo mintaqachiligining ochiq tabiati, mintaqa mamlakatlarining keng xalqaro o‘zaro bog‘liqlikka, jumladan, «Markaziy Osiyo plyus» muloqot maydonchalari doirasidagi intilishidir. Aprel oyi boshida Samarqandda birinchi MO-YI sammiti muvaffaqiyatli o‘tdi. Ostonada yaqindagina MO-Italiya sammiti bo‘lib o‘tdi. Va barchamiz shu oyning o‘rtalarida ikkinchi MO-Xitoy sammitini o‘tkazishga faol tayyorgarlik ko‘rmoqdamiz.
Ikkinchidan, MO-Xitoy hamkorligining mintaqaviy formatdagi asosiy omillaridan biri Xitoyning global iqtisodiyotning qutblaridan biri sifatida yuksalishda davom etayotganidir, uning og‘irlik markazi tobora qat’iy ravishda Osiyoga ko‘chmoqda.
Xitoy nafaqat dunyoning ikkinchi iqtisodiyoti, balki ketma-ket 8 yildan beri dunyodagi eng yirik savdo davlati hisoblanadi; o‘tgan yili mamlakatning yalpi tashqi savdosi $6 trillion tashkil etdi. XXRning YI bilan savdo hajmi € 730 milliard oshdi. Xitoy 2024-yilda Yevropaga € 517,8 milliard tovarlar yubordi va € 213,3 milliard import qildi. Yaqin Sharq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash $400 milliard, Hindiston bilan esa deyarli $130 milliard tashkil etdi.
Ilgari ushbu hajmlarning deyarli 90% dengiz tashuvlariga to‘g‘ri kelgan bo‘lsa-da, so‘nggi yillarda Xitoy va Yevropa o‘rtasidagi (bizning mintaqamiz orqali) temir yo‘l tashuvlari istiqbollari, ayniqsa transport-logistika infratuzilmasining yaxshilanishi nuqtai nazaridan juda ijobiy baholanmoqda. Sanoat mutaxassislari prognoziga ko‘ra, t/y logistikasi dengizga nisbatan tezroq va xavfsizroq yetkazib berishga bo‘lgan talabning ortishi, ekologik xarajatlarning pastligi va raqobatbardosh narxlar tufayli o‘sishda davom etadi. «Qattiq» va «yumshoq» infratuzilmalar yaxshilangan sari, «t/y transporti global savdoda muhim rolni o‘ynaydi va biznes uchun yuk tashishning ishonchli va barqaror imkoniyatlarini taqdim etadi».
Mintaqamiz Xitoy uchun nafaqat tranzit koridori, balki tovarlar va investitsiyalar uchun o‘sib borayotgan bozor sifatida ham muhimdir.
Bu tarif janglari va iqtisodiy o‘sishning eksport hamda investitsiyalarga yuqori darajadagi bog‘liqligi sharoitida XXR uchun ayniqsa muhimdir.
O‘tgan yili XXRning Markaziy Osiyo davlatlari bilan savdo hajmi $94,8 milliard tashkil etdi, yaqin yillarda u $100 milliard oshadi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar $15 milliard ortiqni, Xitoy kompaniyalarining qurilish kontraktlari esa 10 milliard dollarni tashkil etdi.
Markaziy Osiyo davlatlarining transport infratuzilmasini rivojlantirish, sanoatlashtirish, raqamlashtirish va iqlimga moslashish rejalari Xitoydan uskunalar importi va investitsiyalar hajmi o‘sishda davom etishini anglatadi.
Ehtimol, bularning barchasi amaliy hamkorlikning institutsional mexanizmlari va umuman MO-Xitoy formatining yanada rivojlanishiga xizmat qiladi.
Uchinchidan, mintaqaning Xitoy bilan hamkorligining strategik arxitekturasini rivojlantirishga xalqaro munosabatlar va global iqtisodiyotdagi ulkan transformatsion jarayonlar juda katta ta’sir ko‘rsatadi.
Bu o‘zgarishlar, Xitoyda aytilganidek, so‘nggi 100 yil ichida kuzatilmagan jarayonlar bo‘lib Markaziy Osiyo xalqarolashtirishni tezlashishiga olib keladigan muhim omillardan biriga aylandi va mamlakatlarimizning XXR bilan hamkorligiga yanada rag‘batlantiruvchi ta’sir ko‘rsatmoqda.
Xavfsizlik nuqtai nazaridan, bu «uch yovuz kuch» – terrorizm, radikallashuv va separatizmga qarshi kurashda hamkorlikni kuchaytirishga turtki bo‘lishi mumkin. Afg‘onistonda uzoq muddatli barqarorlikni ta’minlash muhim umumiy ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda. Yaqin Sharqdagi mojaroli hududlardan, jumladan Suriyadan kelib chiqadigan tahdidlarga qarshi turish masalalari yanada dolzarb vazifaga aylanmoqda. Muammolar va shu bilan birga yangi imkoniyatlar manbai, aftidan, global savdo arxitekturasining qayta qurilishi bo‘lmoqda. Markaziy Osiyo ko‘plab tashqi sheriklarning mintaqaga va uning o‘sib borayotgan bozor salohiyatiga bo‘lgan e’tibori kuchayganini allaqachon his qilmoqda. Ehtimol, bu MO+ formatlarining ko‘payishiga va ularning vazirlik darajasidan oliy darajaga o‘tishiga sabab bo‘lgan omillardan biri bo‘lgandir.
Shu bilan birga, vaziyatni xolis baholab, shuni ta’kidlash lozimki, tashqi sheriklarimiz Yevroosiyo, Sharqiy va Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan transport va kengroq iqtisodiy bog‘liqlikni yaxshilash imkoniyatlariga yanada ko‘proq qiziqish bildirmoqda. Masalan, Rossiya Federatsiyasi Janubiy Osiyo tomon faol burilmoqda, bu bizning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish tashabbusimizni amalga oshirish uchun foydalidir. Arab sheriklarimiz MO va Ko‘rfaz mamlakatlari o‘rtasidagi bog‘liqlikni rivojlantirishni kengroq kontekstda, jumladan G‘arbiy Osiyo mamlakatlarining butun Yevroosiyo makoniga, jumladan Rossiya va Xitoyga chiqishi sifatida ko‘rib chiqish kerakligini aytishmoqda. Mo‘g‘uliston ham o‘zining halol mahsulotlarini arab-musulmon dunyosi mamlakatlariga eksport qilish rejalaridan kelib chiqib, mintaqamiz bilan bog‘liqlikni rivojlantirishga qiziqish bildirmoqda.
Ushbu kontekstda, MO-Xitoy formatidagi hamkorlikni rivojlantirishda mintaqa mamlakatlari va Xitoy a’zo bo‘lgan boshqa xalqaro tashkilotlar – ShHT, CHTI (CAREC), OMHIK (CICA), BRIKS+ va boshqalarning imkoniyatlarini o‘rganish foydali bo‘lishi mumkin. Bundan tashqari, boshqa sheriklarning MO plyus formatlaridagi ishtiroki bilan uch tomonlama hamkorlik maydonchalari istiqbolli bo‘lishi mumkin. Yaqinda Malayziyada birinchi ASEAN-KKK-Xitoy sammiti bo‘lib o‘tdi. Mintaqamizda «yashil» energetikani rivojlantirishda arab va xitoy kompaniyalari manfaatlarining mos kelishini hisobga olsak, hamkorlikni boshqa sektorlarga kengaytirish istiqbollarini muhokama qilish uchun kamida uch tomonlama ishbilarmonlik va ekspert tadbirlari haqida o‘ylash mumkin.
Shunday qilib, olti tomonlama hamkorligimizni rivojlantirishni rag‘batlantiruvchi shart-sharoitlar va omillar mavjudligini qayd etish uchun barcha asoslar bor. Shu munosabat bilan, quyidagi yo‘nalishlarga e’tibor qaratishni maqsadga muvofiq deb hisoblaymiz:
Birinchi. Xavfsizlik sohasida, ShHT doirasidagi hamkorlikni davom ettirgan holda, shu bilan birga, Xavfsizlik kengashlari kotiblari uchrashuvlari mexanizmini yaratishni tezlashtirish. Shuningdek, ShHT-Afg‘oniston aloqa guruhi imkoniyatlaridan, afg‘on tomonidan Qobuldagi amaldagi hukumat vakillari ishtirokida foydalanish.
Ikkinchi. Transport vazirlari uchrashuvlari mexanizmi doirasida Transport va logistika sohasidagi hamkorlik strategiyasini, shuningdek, savdo va logistikani raqamlashtirish dasturini ishlab chiqishni faollashtirish. Transafg‘on transport va energetika koridorlarini yaratish loyihalarini amalga oshirish masalalari bo‘yicha mamlakatlarimiz pozitsiyalarini ekspert darajasida muhokama qilishga alohida e’tibor qaratish lozim.
Uchinchi. Sanoatlashtirish, raqamlashtirish va «yashil» rivojlanish sohasidagi hamkorlik muhim yo‘nalish bo‘lishi kerak. Xitoy qayta ishlash sanoati, raqamli va «yashil» iqtisodiyotni modernizatsiya qilishda ulkan yutuqlarga erishdi, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarida ushbu sektorlarni rivojlantirishdagi ishtirokini faol kengaytirmoqda. O‘zbekistonda allaqachon BYD elektromobillarini birgalikda ishlab chiqarish, qayta tiklanadigan manbalar asosidagi elektr stansiyalari va ma’lumotlar markazlarini (data-markazlar) qurilish boshlandi.
Shu munosabat bilan, ushbu sohalar uchun malakali ishchilar va muhandis-texnik xodimlarni tayyorlashga investitsiyalarni ko‘paytirishni muhim vazifa deb hisoblaymiz. Xitoy tajribasi va imkoniyatlari O‘zbekistonda hamda boshqa MO mamlakatlarida qator mutaxassisliklar bo‘yicha professional-texnik ta’lim va innovatsion rivojlanish markazlarini yaratish hamda rivojlantirish, shuningdek, iqtisodiyot va ta’limga SI (AI) va boshqa ilg‘or sanoat hamda ta’lim texnologiyalarini kengroq joriy etish uchun muvaffaqiyatli qo‘llanilishi mumkin.
To‘rtinchi. Mintaqa va XXR ekspert doiralarining aloqalarini faollashtirish. Markaziy Osiyo mamlakatlari tahliliy markazlari tomonidan Xitoy ekspertlar hamjamiyati bilan aloqalar va hamkorlik allaqachon o‘rnatilgan va muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. Shu bilan birga, global o‘zgarishlar hamda mamlakatlarimiz va hamkorligimizning rivojlanishi o‘zaro aloqalarning samaradorligini oshirishni talab etadi.
Tegishli idoralar mutaxassislari, ishbilarmon doiralar va nodavlat ekspertlarni jalb qilgan holda yanada manzilli, tizimli qo‘shma ishlar olib borish, ixtisoslashtirilgan maydonchalarni kengaytirish zarur.
Xulosa o‘rnida, mezbonlarimizga mehmondo‘stlik va Forumni yuqori saviyada tashkil etganlari uchun minnatdorlik bildiraman, uning muvaffaqiyatli o‘tishini, qiziqarli ma’ruzalar va samarali munozaralar bo‘lishini tilayman.

Выступление директора МИЦА Ж.Вахабова на V Форуме аналитических центров «Центральная Азия – Китай: новые горизонты регионального партнерства»
4 июня 2025 г., Астана (Казахстан)
1. В последние годы формат «Центральная Азия – Китай» приобрёл новую стратегическую динамику. Состоявшийся в мае 2023 г. первый саммит глав государств в этом формате подчеркнул переход от ситуативного взаимодействия к развитию институциональной платформы с регулярным проведением саммитов лидеров 6 стран, с механизмами координации в ключевых сферах и формализованной повесткой сотрудничества.
В структуре формата, помимо саммитов и совещаний глав МИД, созданы механизмы встреч министров экономики и торговли, транспорта, сельского хозяйства, таможни, а также форум политических партий. Учрежден Деловой совет ЦА-КНР. Создана совместная рабочая группа по вопросам сельскохозяйственного торгово-экономического сотрудничества.
Политической основой развития формата стала Сианьская декларация, принятая лидерами стран на первом саммите. Формируется договорная база 6-стороннего взаимодействия. Подписаны меморандумы об укреплении торгово-экономического сотрудничества и по сотрудничеству в сфере цифровой торговли.
Кроме того, китайская сторона инициировала создание платформ сотрудничества в таких сферах, как чрезвычайные ситуации, образование, здравоохранение, энергетики, а также альянса национальных административных академий, форумов сотрудничества регионов, аналитических центров, информационных агентств и др.
Важным шагом в институционализации сотрудничества стало открытие Секретариата формата «ЦА–Китай» (март 2024 г., г.Сиань), призванного содействовать реализации договоренностей и решений глав государств. Сам факт его учреждения не в Пекине, а в Сиане, исходной точке Шелкового пути, символизирует стремление Китая к сближению с Центральной Азией.
2. На формирование на этой основе стратегической архитектуры сотрудничества региона с Китаем будут оказывать воздействие следующие факторы.
Во-первых, устойчивый процесс региональной консолидации, сближения интересов стран Центральной Азии, их активного взаимодействия с ведущими внешними партнерами.
Развитие регионального сотрудничества становится решающим фактором трансформации Центральной Азии в стабильный, экономически и инфраструктурно взаимосвязанный регион с динамично растущей современной экономикой, эффективно интегрированный в глобальные цепочки поставок.
За прошедшие после запуска Консультативных встреч годы были достигнуты реальные результаты как в формировании механизмов регионального сотрудничества, так и в практическом сотрудничестве стран в торгово-инвестиционной, транспортно-логистической и других сферах.
Так, в 2018-2023 гг. внутрирегиональная торговля выросла на 80%, составив $11 млрд. Хотя в 2022 г. она оценивалась лишь в 9%, заметный прогресс был достигнут в развитии мягкой инфраструктуры региональной торговли. Средний уровень упрощения процедур торговли в государствах региона в 2023 году увеличился на 29 пунктов до 67% по сравнению с 38% в 2017 году.
В сентябре с.г. в Ташкенте состоится 7-я Консультативная встреча глав государств региона. Узбекистан как председатель в этом механизме ставит перед собой задачи дальнейшего наращивания кооперационных связей. Это - укрепление потенциала механизма Консультативных встреч, развитие основных институтов регионального сотрудничества; дальнейшее углубление экономического взаимодействия; обеспечение стабильности и устойчивого развития региона, а также продвижение Центральной Азии в качестве единого социо-культурного пространства.
Важнейшей особенностью данного процесса является открытый характер центральноазиатского регионализма, стремление стран региона к широкой международной взаимосвязанности, в том числе в рамках диалоговых площадок «Центральная Азия плюс». В начале апреля в Самарканде успешно прошел первый саммит ЦА-ЕС. В Астане буквально на днях состоялся саммит ЦА-Италия. И мы все активно готовимся к проведению в середине этого месяца второго саммита ЦА-КНР.
Во-вторых, одним из ключевых драйверов сотрудничества ЦА-КНР в региональном формате является продолжающийся подъем Китая как одного из полюсов глобальной экономики, центр тяжести которой все более решительно смещается в Азию.
Китай является не только второй экономикой мира, но и уже 8 лет подряд крупнейшей торговой державой мира, в прошлом году валовая внешняя торговля страны составила $6 трлн.  Объем торговли КНР с ЕС составил более €730 млрд. Китай отправил в 2024 г. в Европу товаров на €517,8 млрд, импортировал €213,3 млрд. Товарооборот со странами Ближнего Востока составил $400 млрд., с Индией – почти $130 млрд.
Хотя ранее на морские перевозки приходилось около 90% этих объемов, в последние годы перспективы железнодорожных перевозок между Китаем и Европой (через наш регион) оцениваются довольно позитивно, особенно в контексте улучшения транспортно-логистической инфраструктуры. Эксперты отрасли прогнозируют, что ж/д логистика будет продолжать расти благодаря увеличению спроса на быстрые и безопасные по сравнению с морем доставки, более низкие экологические издержки и конкурентные цены. По мере улучшения жесткой и мягкой инфраструктуры «ж/д транспорт будет играть ключевую роль в глобальной торговле, обеспечивая более надежные и устойчивые опции грузоперевозок для бизнесов».
Наш регион важен для Китая не только, как транзитный коридор, но и как растущий рынок товаров и инвестиций. Для КНР это особенно важно в условиях тарифных баталий и все еще высокой зависимости роста экономик от экспорта и инвестиций.
В прошлом году объем торговли КНР со странами Центральной Азии составил $94,8 млрд., в ближайшие годы он превысит $100 млрд. Прямые инвестиции составил более $15 млрд., строительные контакты китайских компаний – $10 млрд.
Планы развития транспортной инфраструктуры, индустриализации, цифровизации и климатической адаптации стран Центральной Азии означают, что объемы импорта оборудования и инвестиций из Китая будут продолжать расти.
Вероятно, все это будет способствовать дальнейшему развитию институциональных механизмов практического сотрудничества и в целом формата ЦА-КНР.
В-третьих, громадное воздействие на развитие стратегической архитектуры сотрудничества региона с Китаем будут оказывать грандиозные трансформационные процессы в международных отношениях и глобальной экономики.
Эти перемены, которых, как говорят в Китае, не было 100 лет, стали одним из важных факторов ускорения интернационализации Центральной Азии, оказывая дальнейшее стимулирующее влияние на сотрудничество наших стран с КНР.
С точки зрения безопасности это может стимулировать усиление взаимодействия в борьбе с «тремя силами зла» - терроризмом, радикализацией и сепаратизмом. Важным общим приоритетом остается обеспечение долговременной стабильности в Афганистане. Более актуальной задачей становятся вопросы противодействия угрозам, исходящим из зон конфликтов на Ближнем Востоке, включая Сирию.
Источником проблем и в то же время новых возможностей, похоже, становится происходящая перестройка глобальной торговой архитектуры. Центральная Азия уже ощущает связанное с этим усиление внимания многих внешних партнеров к региону, его растущему рыночному потенциалу. Вероятно, это стало одним из факторов увеличения форматов ЦА+, их перехода с министерского на высший уровень.
Вместе с тем, трезво оценивая ситуацию, следует подчеркнуть, что еще больший интерес наши внешние партнеры проявляют к возможностям улучшения транспортной и более широкой экономической взаимосвязанности со странами Евразии, Восточной и Южной Азии. Так, РФ активно разворачивается в сторону Южной Азии, что полезно для реализации нашей инициативы по развитию взаимосвязанности Центральной и Южной Азии. Наши арабские партнеры говорят о том, что развитие взаимосвязанности между странами ЦА и Залива следует рассматривать в более широком контексте, включая выход стран Западной Азии на все обширное пространство Евразии, включая Россию и Китай. Монголия также проявляет интерес к развитию взаимосвязанности с нашим регионом, также исходя из планов экспорта своей халяльной продукции в страны арабо-мусульманского мира.
В данном контексте, развивая взаимодействие в формате ЦА-КНР, может быть полезно изучить возможности других международных организаций, членами которых выступают страны региона и Китай. Таких, как ШОС, ЦАРЭС, СВМДА, БРИКС+ и др.
Кроме того, перспективными могут быть площадки трехстороннего взаимодействия с участием других партнеров региона в форматах ЦА плюс. На днях в Малайзии прошел первый саммит АСЕАН-ССАГЗ-КНР. Учитывая совпадение интересов арабских и китайских компаний в развитии зеленой энергетики у нас в регионе, как минимум, можно подумать о трехсторонних деловых и экспертных мероприятий, для обсуждения перспектив расширения сотрудничества на другие сектора.
Таким образом, есть все основания констатировать наличие условий и факторов, стимулирующих развитие нашего шестистороннего взаимодействия. В этой связи, считаем целесообразным обратить внимание на следующие направления.
Первое. В сфере безопасности, продолжая взаимодействие в рамках ШОС, в то же время ускорить создание механизма встреч секретарей Советов безопасности.
Использовать также возможности Контактной группы ШОС-Афганистан, с участием с афганской стороны представителей нынешних властей в Кабуле.
Второе. В рамках механизма встреч министров транспорта активизировать разработку Стратегии сотрудничества в сфере транспорта и логистики, а также программы цифровизации торговли и логистики. Особое внимание следует уделить экспертному обсуждению позиций наших стран по вопросам реализации проектов создания Трансафганских транспортных и энергетических коридоров.
Третье.  Важным направлением должно стать сотрудничество в индустриализации, цифровизации и зеленом развитии. Китай достиг громадных успехов в модернизации обрабатывающей промышленности, цифровой и «зеленой» экономике, а также активно расширяет свое участие в развитии этих секторов в странах Центральной Азии. В Узбекистане уже началось совместное производство электромобилей BYD, строительство электростанций на возобновляемых источниках и дата-центров.
В этой связи важной задачей считаем увеличение инвестиций в подготовке кадров квалифицированных рабочих и инженерно-технического персонала для этих сфер. Китайский опыт и возможности может быть успешно внедрен для создания и развития в Узбекистане  и других странах ЦА центров профессионально-технического обучения и инновационного развития по ряду специальностей, а также более широкого внедрения в экономику и образования ИИ и других передовых промышленных и образовательных технологий.
Четвертое. Активизировать контакты экспертных кругов региона и КНР. Аналитическими центрами странами Центральной Азии уже установлены и успешно развиваются контакты и сотрудничество с экспертным сообществом Китая. Вместе с тем, глобальные перемены и развитие наших стран и сотрудничества требуют повышения эффективности взаимодействия.
Необходима более адресная, структурированная совместная работа, расширение профильных площадок, с включением специалистов причастных ведомств, деловых кругов и негосударственных экспертов.
В заключение, позвольте поблагодарить наших хозяев за гостеприимство и отличную организацию Форума, пожелать успешного его проведения, интересных докладов и дискуссии.