MOXIda “Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy merosining Markaziy Osiyo xalqlari do‘stligini mustahkamlashdagi ahamiyati” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkaziladi
2025 yil 13 iyun kuni Toshkentdagi Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiyning adabiy merosining mintaqada xalqlar o‘rtasida do‘stlik va madaniy muloqotni mustahkamlashdagi o‘rniga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tadi.
Anjumanda MOXI, Alisher Navoiy nomidagi Xalqaro jamoat fondi, O‘zbekiston va Tojikiston yozuvchilar uyushmalari, Markaziy Osiyo davlatlarining yetakchi universitetlari va ilmiy-tadqiqot markazlari, diplomatik missiyalar, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkmanistondan taniqli adabiyotshunoslar, madaniyat arboblari, ilmiy va ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etadi.
Anjuman dasturida ochilish marosimi, tematik sessiyalar, ijodiy dastur, hamkorlik to‘g‘risida memorandumlar imzolash, adabiy merosning mintaqada gumanitar aloqalar va millatlararo hamjihatlikni rivojlantirishdagi ta’siri bo‘yicha ilmiy fikr almashinuvi nazarda tutilgan.
Mazkur anjuman Markaziy Osiyoning buyuk mutafakkirlarining boy ma’naviy merosini keng targ‘ib qilish va yaqin qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim tadbirlar silsilasida muhim voqea bo‘ladi.

В МИЦА пройдёт международная научно-практическая конференция «Влияние наследия Алишера Навои и Абдурахмана Джами на укрепление дружбы народов Центральной Азии»
13 июня 2025 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА, Ташкент) состоится международная научно-практическая конференция, посвящённая роли литературного наследия Алишера Навои и Абдурахмана Джами в укреплении дружбы и межкультурного диалога народов региона.
В мероприятии примут участие представители таких организаций, как МИЦА, Международный общественный фонд имени Алишера Навои, Союзы писателей Узбекистана и Таджикистана, ведущие университеты и исследовательские центры стран Центральной Азии, дипломатические миссии, а также видные литературоведы, культурные деятели, представители научных и образовательных учреждений Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана.
Программа конференции включает открытие, пленарные и тематические сессии, творческую программу, подписание меморандумов о сотрудничестве, обмен научными мнениями по вопросам влияния литературного наследия на развитие гуманитарных связей и межнациональной гармонии в регионе.
Конференция станет значимым событием в ряду мероприятий, направленных на укрепление добрососедства и популяризацию богатого духовного наследия великих мыслителей Центральной Азии.