Oʻzbekiston – Qozogʻiston havo aloqalarini kengaytirmoqda
“Markaziy Osiyo – Xitoy” (C5+1) fuqaro aviatsiyasi boʻyicha hamkorlik ishchi guruhi ikkinchi konferensiyasi doirasida Oʻzbekiston va Qozogʻiston aviatsiya idoralari oʻrtasida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Muzokaralar yakunida ikki davlat oʻrtasida muntazam aviaqatnovlar sonini oshirish yuzasidan kelishuvga erishildi. Endilikda ikki mamlakat aviakompaniyalariga Olmaota – Toshkent va Ostona – Toshkent yoʻnalishlarida haftasiga 42 ta parvozgacha, boshqa yoʻnalishlarda esa haftasiga 7 ta parvozgacha amalga oshirishga ruxsat etildi. Barcha yoʻnalishlar toʻliq bajarilgan taqdirda, parvozlar soni 238 tagacha yetkaziladi.
Shuningdek, muntazam aviaqatnovlar yoʻnalishlari soni ham kengaytiriladi. Xususan, 2025 yil iyulidan boshlab oʻzbek aviakompaniyasi My Freighter (Centrum Air) Aktau – Nukus yoʻnalishida parvozlarni amalga oshirmoqda, Qozogʻistonning Fly Arystan aviakompaniyasi esa Atyrau – Toshkent yoʻnalishida reyslarni yoʻlga qoʻydi.

Узбекистан и Казахстан расширяют авиасообщение
В рамках второй конференции Рабочей группы по сотрудничеству в области гражданской авиации «Центральная Азия – Китай» (C5+1) состоялись переговоры между авиационными администрациями Узбекистана и Казахстана.
Стороны договорились увеличить количество регулярных авиарейсов между странами. Теперь назначенным перевозчикам разрешено выполнять до 42 рейсов в неделю на маршрутах Алматы – Ташкент и Астана – Ташкент, а также до 7 рейсов в неделю по другим направлениям. При полной реализации всех маршрутов частота может составить 238 рейсов в неделю.
Также расширяется количество пунктов назначения. Так, с июля 2025 года узбекская авиакомпания My Freighter (Centrum Air) выполняет рейсы по маршруту Актау – Нукус, а казахстанская авиакомпания Fly Arystan открыла рейсы Атырау – Ташкент.
По итогам переговоров стороны подтвердили готовность продолжать конструктивный диалог и укреплять сотрудничество в гражданской авиации.