Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri AQSh Davlat kotibi bilan uchrashdi
2025-yil 20-avgust kuni Vashington shahrida Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov AQSh Davlat kotibi Marko Rubio bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida turkman-amerika munosabatlarining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Siyosiy-diplomatik hamkorlik, jumladan har yili o‘tkaziladigan maslahatlashuvlarning ahamiyati ta’kidlandi. Investitsiya va texnologiyalar sohasida sheriklikni kengaytirish hamda Turkmaniston–Amerika Biznes kengashining roli qayd etildi. Shuningdek, ta’lim, fan va madaniyat yo‘nalishlarida hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
AQSh Davlat kotibi alohida bayonotida Vashingtonning Turkmaniston bilan iqtisodiy va savdo aloqalarini kengaytirish niyatida ekanini, shuningdek, mintaqaviy integratsiyani «C5+1» diplomatik platformasi orqali ilgari surib, Markaziy Osiyoda barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlashga hissa qo‘shishini ta’kidladi.

МИД Туркменистана встретился с Государственным секретарём США
20 августа 2025 года в Вашингтоне Министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов провёл переговоры с Государственным секретарём США Марко Рубио.
Обсуждены текущее состояние и перспективы туркмено-американских отношений, уделено внимание политико-дипломатическому взаимодействию, включая ежегодные консультации. Отмечена важность сотрудничества в инвестиционной и технологической сферах, а также роль Туркмено-Американского Бизнес совета. Рассмотрены возможности в образовании, науке и культуре.
В отдельном заявлении Госсекретарь США подчеркнул, что Вашингтон намерен расширять экономические и торговые связи с Туркменистаном, а также содействовать региональной интеграции через дипломатическую платформу «C5+1» для обеспечения безопасности и устойчивого развития Центральной Азии.