MOXIda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
2025-yil 22-avgust kuni Toshkent shahrida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da “O‘zbekiston va Ozarbayjon: ittifoqchilik va mintaqalararo hamkorlikning yangi imkoniyatlari” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasidagi Ozarbayjon Respublikasi Elchixonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi va ikki davlat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlandi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov o‘z tabrik so‘zida O‘zbekiston–Ozarbayjon hamkorligi tarixiy cho‘qqiga chiqqanini ta’kidladi. Unga ko‘ra, bu jarayon 13 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlar paketining imzolanishida o‘z ifodasini topdi. Mazkur hujjatlar ikki tomonlama aloqalarning huquqiy bazasini mustahkamlab, savdo, transport, energetika, sanoat, fan va ta’lim kabi asosiy yo‘nalishlarda yangi imkoniyatlarni ochib berdi.
Javlon Vaxabovga ko‘ra, joriy yilda ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash 30 foizga oshdi, maqsad – hajmni 1 milliard dollarga yetkazish. Hozirgi kunda qo‘shma loyihalar portfeli 4 milliard dollardan oshgan. Shuningdek, u 2025–2027-yillarga mo‘ljallangan Sanoat kooperatsiyasi dasturi ijrosini hamda mintaqaviy bog‘liqlikning strategik loyihasi sifatida O‘rta koridor ahamiyatini alohida qayd etdi. So‘nggi yillarda o‘zaro tashriflar faollashgani, Oliy Davlatlararo Kengash tashkil etilgani va kelishuvlarning tizimli, uzoq muddatli asosda amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmonov Toshkent va Boku munosabatlari allaqachon ittifoqchilik darajasiga ko‘tarilganini, siyosiy ishonch darajasi esa xalqaro maydondagi muhim masalalarda pozitsiyalarni muvofiqlashtirish imkonini berayotganini bildirdi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston va Ozarbayjon BMT, OTG, SHHT va boshqa tashkilotlar doirasida bir-birini faol qo‘llab-quvvatlayotgani, Markaziy Osiyo Davlat rahbarlari Maslahat uchrashuvlari hamda noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan KVG‘GCA sammitida hamkorlikning alohida ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Ozarbayjonning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Husayn Guliyev xalqlarimizning madaniy va til jihatidan yaqinligini qayd etib, 1996-yilda aynan Toshkentda Ozarbayjonning Markaziy Osiyodagi birinchi elchixonasi ochilganini eslatdi. U, shuningdek, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi arafasida o‘zaro to‘liq tushunish va ikki mamlakat rahbarlarining islohotlarga yo‘naltirilgan siyosati munosabatlarni yangi sifat bosqichiga olib chiqqanini alohida ta’kidladi.
Iqtisodiy rivojlanish masalalariga bag‘ishlangan muhokamalarda Ozarbayjon Iqtisodiy islohotlar va kommunikatsiyalar tahlil markazi xodimi Isa Gasimov Ozarbayjondan O‘zbekistonga eksport hajmining o‘sishini qayd etib, iqtisodiyotlarning o‘zaro to‘ldiruvchanligini ta’kidladi. U “Green and Digital Silk Road” xalqaro akseleratsiya dasturida o‘zbekistonlik startaplarning ishtiroki va innovatsion hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatlari haqida ma’lumot berdi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Energetika vazirligi bosh mutaxassisi Zafar Jabborov Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz va Yevropani bog‘lovchi “Yashil energetika koridori” loyihasini hamda Ozarbayjondagi Alat EIZda faoliyat yuritayotgan “Turan Energy” qo‘shma korxonasining ishini alohida qayd etdi.
Transport va logistika bog‘liqligiga bag‘ishlangan qismda Ozarbayjon Milliy Majlisi deputati Fariz Ismoilzade ilg‘or texnologiyalar, jumladan, sun’iy intellekt va robototexnika sohalarida hamkorlik muhimligini ta’kidladi. Unga ko‘ra, bunday yo‘nalishlar harbiy va fuqarolik sohalarida amaliy qo‘llanadi va fuqarolarning kundalik hayotiga bevosita ta’sir ko‘rsatadi.
“Janubiy Kavkaz” siyosatshunoslar klubi rahbari Ilgar Velizade esa transport bog‘liqligi mintaqaning yangi geo-iqtisodiy va geosiyosiy manzarasini shakllantirayotganini qayd etdi. U Ozarbayjonning barcha besh Kaspiybo‘yi davlati va tashqi mintaqaviy o‘yinchilar bilan chegaradosh yagona davlat ekanini eslatdi. Mutaxassis, shuningdek, O‘zbekiston barcha besh Markaziy Osiyo davlati bilan chegaradosh ekanini ta’kidlab, bu jihat Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston loyihasining ikki strategik makonni bog‘lovchi ahamiyatini oshirishini bildirdi. Velizade Boku–Tbilisi–Kars va Zangazur koridorini ham alohida tilga olib, aynan shunday yo‘laklar mintaqaning yangi transport arxitekturasini belgilashini qayd etdi. Shu bilan birga, u Kaspiy dengizining sho‘rlanishi kabi ekologik xatarlar transport infratuzilmasining barqarorligiga ta’sir qilishi mumkinligini ogohlantirdi.
Yakunida tomonlar kelishuvlarni izchil amalga oshirish savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika va transport loyihalari bo‘yicha belgilangan maqsadlarga erishishga imkon berishini bildirdilar. Tarix, til va madaniyatning mushtarakligi asosida qurilgan O‘zbekiston–Ozarbayjon hamkorligi Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazning barqaror rivojlanishida muhim omil ekanini yana bir bor tasdiqladi.
Muhokamalarda savdo-sarmoya va energetika sohalarida hamkorlik, jumladan “Yashil energetika koridori” loyihasi hamda Alat EIZdagi Turan Energy qo‘shma korxonasi faoliyati muhokama qilindi. Kadrlar tayyorlash, 60 dan ortiq oliy o‘quv yurtlari o‘rtasidagi kelishuvlar, madaniy va turistik almashinuvlar masalalari ko‘tarildi. Transport bo‘yicha Boku–Tbilisi–Kars, Zangazur va Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston yo‘laklarining yangi mintaqaviy bog‘liqlik arxitekturasini shakllantirishdagi roli ta’kidlandi.

В МИЦА обсудили перспективы союзничества и межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном.
22 августа 2025 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) в Ташкенте прошёл круглый стол «Узбекистан и Азербайджан: новые перспективы союзничества и межрегионального сотрудничества». Мероприятие организовано совместно с Посольством Азербайджана в Узбекистане и приурочено к 30-летию установления дипломатических отношений.
С приветственными словами к участникам обратился директор МИЦА Жавлон Вахабов, который подчеркнул, что узбекско-азербайджанское взаимодействие достигло исторического максимума. Подтверждением этого стало подписание солидного пакета из 13 межправительственных и межведомственных документов, которые существенно укрепляют правовую базу двусторонних связей и открывают новые возможности для их расширения по ключевым направлениям – от торговли и транспорта до энергетики, промышленности, науки и образования.
По словам директора МИЦА товарооборот между странами вырос на 30 процентов, поставлена цель довести его до 1 млрд долларов, а портфель совместных проектов уже превышает 4 млрд долларов. Наряду с этим, Жавлон Вахабов особо выделил реализацию положений Программы промышленной кооперации на 2025–2027 годы и подчеркнул значение Среднего коридора как стратегического проекта региональной взаимосвязанности. Также было отмечено, что за последние годы состоялись многочисленные взаимные визиты, создан Высший межгосударственный совет, а практическая реализация соглашений ведётся в системном и долгосрочном формате.
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бобур Усманов отметил, что отношения между Ташкентом и Баку уже давно перешли в формат союзнических, а политический уровень доверия обеспечивает возможность для согласования позиций по важнейшим международным вопросам.
В этой связи подчеркнуто, что Узбекистан и Азербайджан активно поддерживают друг друга на площадках ООН, ОТГ, ШОС и других организаций, а их взаимодействие в рамках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии и намечаемого на ноябрь саммита КВГГЦА имеет особую значимость для консолидации усилий региона.
Посол Азербайджана Гусейн Гулиев в ходе приветственных слов особо выделил культурную и языковую близость народов, отметил, что именно в Ташкенте в 1996 году было открыто первое посольство Азербайджана в Центральной Азии, и напомнил о скором юбилее – 30-летии установления дипломатических отношений. Посол также подчеркнул полное взаимопонимание между лидерами двух стран, чьи реформаторские курсы позволили вывести двусторонние связи на качественно новый уровень.
В ходе обсуждений ключевых вопросов экономического развития сотрудник Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Азербайджана Иса Гасымов отметил рост экспорта Азербайджана в Узбекистан и подчеркнул взаимодополняемость экономик, рассказав о сотрудничестве в рамках международной акселерационной программы «Green and Digital Silk Road», где участвуют узбекские стартапы.
В данном контексте главный специалист Министерства энергетики Узбекистана Зафар Жабборов отметил проект по созданию «зелёного энергетического коридора», который соединит Центральную Азию, Южный Кавказ и Европу, и работу совместного предприятия «Turan Energy» в СЭЗ Алят в Азербайджане.
В блоке, посвящённом транспортной и логистической связанности, депутат Милли Меджлиса Азербайджана Фариз Исмаилзаде подчеркнул важность сотрудничества в сфере высоких технологий, включая искусственный интеллект и робототехнику, которые будут иметь прикладное значение и в оборонной, и в гражданской сферах.
Руководитель клуба политологов «Южный Кавказ» Илгар Велизаде акцентировал внимание на транспортной связанности, формирующей новый геоэкономический и геополитический ландшафт. Он напомнил, что Азербайджан — единственная страна, граничащая со всеми пятью государствами Каспийского бассейна и с внешними региональными игроками. В свою очередь, эксперт отметил, что Узбекистан граничит со всеми пятью странами Центральной Азии, что придаёт особое значение проекту Китай–Кыргызстан–Узбекистан как связующему звену между двумя стратегическими пространствами. Илгар Велизаде выделил также ключевые маршруты — Баку–Тбилиси–Карс и Зангезурский коридор, подчеркнув, что именно такие коридоры определяют формирование новой транспортной архитектуры региона. При этом он предупредил о вызовах, включая экологические риски, такие как опреснение Каспийского моря, которые могут повлиять на устойчивость инфраструктуры.
По итогам встречи стороны выразили уверенность, что реализация договорённостей позволит достичь целевых ориентиров по торговле, промышленной кооперации, энергетическим и транспортным проектам. Узбекско-азербайджанское партнёрство, опирающееся на общность истории, языка и культуры, подтверждает свою роль как важнейшего фактора устойчивого развития Центральной Азии и Южного Кавказа.