2025-yil 26-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “Markaziy Osiyo global iqtisodiy transformatsiya chaqiriqlari qarshisida: baholash va prognozlar” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir Roza Lyuksemburg jamg‘armasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi hamkorligida tashkil etildi.
Konferensiyada O‘zbekiston va xorijdan taniqli olimlar, ekspertlar, diplomatlar hamda davlat idoralari vakillari qatnashdi. Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) ham ishtirokchilar qatorida bo‘lib, institutning global va mintaqaviy transformatsiyalar bo‘yicha ekspert muloqotiga qo‘shilishga intilayotganini yaqqol ko‘rsatdi.
Konferensiya uchta tematik sessiya shaklida o‘tkazildi. Unda uzoq muddatli global tendensiyalar va ularning mintaqaga ta’siri, iqtisodiyot va moliya siyosatini modernizatsiya qilish istiqbollari, shuningdek, global beqarorlik sharoitida barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
MOXI ishtiroki institutning akademik va ekspert hamkorligini mustahkamlash, xalqaro aloqalarni rivojlantirish hamda Markaziy Osiyoning dolzarb muammolarini hal etishda tahliliy yondashuvlarni almashishga qaratilgan keng qamrovli sa’y-harakatlarining bir qismi bo‘ldi.

Сотрудники МИЦА приняли участие в международной конференции в УМЭД
26 августа 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная конференция «Центральная Азия перед лицом вызовов глобальной экономической трансформации: оценки и прогнозы». Организаторами выступили УМЭД совместно с Представительством Фонда Розы Люксембург в Центральной Азии.
В мероприятии приняли участие видные ученые, эксперты, дипломаты и представители государственных органов из Узбекистана и зарубежных стран. Международный институт Центральной Азии был представлен в числе участников, что подчеркнуло заинтересованность института в экспертном диалоге по вопросам глобальных и региональных трансформаций.
Работа конференции была организована в формате трех тематических сессий, посвящённых анализу долгосрочных глобальных тенденций и их влияния на регион, перспективам модернизации экономики и финансовой политики, а также вопросам обеспечения стабильности и безопасности в условиях глобальной турбулентности.
Участие представителей МИЦА стало частью усилий института по укреплению академического и экспертного взаимодействия, налаживанию международных контактов и обмену аналитическими подходами в решении актуальных проблем, стоящих перед Центральной Азией.