MOXI va RSTI Oʻzbekiston va Rossiya hamkorligining Markaziy Osiyodagi istiqbollarini muhokama qildilar
2025-yil 26-sentabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da “Oʻzbekiston va Rossiyaning Markaziy Osiyodagi hamkorligining istiqbolli yoʻnalishlari” mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Tadbir Rossiya Strategik tadqiqotlar instituti (RSTI) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Uchrashuv, Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi oʻrtasida Ittifoqchilik munosabatlari toʻgʻrisidagi Shartnoma imzolanganiga 20 yil toʻlishi arafasida oʻtkazilgani sababli alohida ahamiyat kasb etdi. Ushbu hujjat ikki tomonlama hamkorlikni izchil rivojlantirish va mintaqaviy strategik hamkorlikni mustahkamlash uchun mustahkam asos boʻlib xizmat qilmoqda.
Davra suhbatida MOXI va RSTI vakillari, shuningdek, Rossiya Federatsiyasining diplomatik korpusi, yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasalari va tahliliy markazlar vakillari ishtirok etdi.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J.Vaxabov tadbirni ochib, Rossiya bilan ekspertlik darajasidagi muloqotni rivojlantirish ikki tomonlama hamda mintaqaviy hamkorlikni kengaytirishda muhim oʻrin tutishini taʼkidladi. Uning soʻzlariga koʻra, ikki davlatning tahliliy tuzilmalari fikr almashish, umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish va uzoq muddatli hamkorlik kun tartibini shakllantirish uchun muhim platformaga aylanmoqda.
RSTI direktori M.Fradkov oʻz nutqida Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi hamkorlik izchil rivojlanib borayotganining muhim omillaridan biri davlat rahbarlari oʻrtasidagi ishonchli va konstruktiv munosabatlar ekanini qayd etdi. Uchrashuvlar sonining koʻpligi barcha ustuvor sohalarda — iqtisodiyot, investitsiyalar va gumanitar masalalarda — hamkorlik dinamikasini belgilydi. M.Fradkov, shuningdek, ekspertlar darajasidagi muloqot oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish uchun amaliy tavsiyalar tayyorlashda muhim vosita boʻlib xizmat qilayotganini alohida taʼkidladi.
Rossiyaning Oʻzbekistondagi elchisi A.Erxov ekspertlik tavsiyalariga davlat idoralarining amaliy faoliyatida talab yuqori ekanini va bu tavsiyalar xavflarni oldindan aniqlashga yordam berishini aytdi. Mutaxassislar oʻrtasidagi doimiy muloqot davlatlararo hamkorlikni qoʻllab-quvvatlash va rivojlantirishning muhim vositasi boʻlishi mumkinligi taʼkidlandi.
Tadbir davomida savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Rossiyaning Oʻzbekistondagi savdo vakili K.Zligostevning aytishicha, bu yoʻnalish ikki tomonlama aloqalarning asosiy drayveri boʻlib qolmoqda. 2025-yilning dastlabki sakkiz oyida oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 5,5% ga oʻsgan. Yil yakuniga koʻra bu koʻrsatkich 12 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Mavjud surʼat saqlanib qolinsa, 2030-yilgacha tovar ayirboshlash hajmini 30 milliard dollarga yetkazish boʻyicha maqsadga erishish mumkin, deya hisoblaydi diplomat.
Tadbirda madaniy-gumanitar hamkorlik masalalari ham muhim mavzu boʻldi. «Россотрудничество» vakolatxonasi rahbari I.Staroselskaya taʼkidlaganidek, taʼlim, fan va madaniyat sohasidagi qoʻshma loyihalar xalqlar yaqinlashuvi uchun zamin yaratadi va yosh avlodni doʻstlik va oʻzaro anglash ruhida tarbiyalashga xizmat qiladi.
Moskva Davlat xalqaro munosabatlar instituti (МГИМО) Toshkent filiali direktori A.Abduvahitov Rossiya taʼlim dasturlariga boʻlgan talab yuqoriligini aytib, Rossiya universitetlarining filiallariga ham hukumat kvotalarini qoʻllashni, shuningdek, Rossiya universitetlari jurnallarini Oʻzbekistonda nashr etishni taklif etdi.
Afgʻonistondagi vaziyatga toʻxtalar ekan, RTSI direktorining bosh maslahatchisi I.Borovkov bu mamlakatdagi barqarorlik mintaqada xavfsizlik va barqaror rivojlanish uchun asosiy omil boʻlib qolayotganini taʼkidladi. Uning fikricha, Afgʻoniston muammosiga kompleks yondashuvsiz mintaqada uzoq muddatli barqarorlikka erishishning imkoni yoʻq.
Shu nuqtai nazardan, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti eksperti R.Mahmudov Oʻzbekiston va Rossiyaning tahliliy doiralari oʻrtasida hamkorlik oʻrnatish va Afgʻonistondagi ichki jarayonlarni birgalikda chuqur tahlil qilish zarurligini qayd etdi. Uning qarashiga koʻra, bunday yondashuv investitsion faoliyat uchun potensial xavflarni aniqlashga, shuningdek, muhim iqtisodiy loyihalarning amalga oshirilishiga taʼsir qilishi mumkin boʻlgan tahdidlarni minimallashtirish choralarini ishlab chiqishga yordam beradi.
Uchrashuv yakunida mutaxassislar Toshkent va Moskva oʻrtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash, qoʻshma iqtisodiy va infratuzilmaviy loyihalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirishga xizmat qilishini taʼkidladilar. Ayniqsa, sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport aloqalari, mehnat migratsiyasi va taʼlim almashinuvi masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Tadbir ochiq va konstruktiv ruhda oʻtdi, bu esa Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi ittifoqchilik va strategik hamkorlikni chuqurlashtirish boʻyicha bir qator ekspert tavsiyalarini ishlab chiqishga imkon berdi — xususan, sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport, migratsiya siyosati va taʼlim sohalarida.

МИЦА и РИСИ обсудили перспективы сотрудничества Узбекистана и России в Центральной Азии
26 сентября 2025 года в Международном институте Центральной Азии прошёл круглый стол «Перспективные направления сотрудничества Узбекистана и России в Центральной Азии», организованный совместно с Российским институтом стратегических исследований.
Встреча приобрела особую значимость в преддверии 20-летия подписания Договора о союзнических отношениях между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией, который стал прочной основой для поступательного развития двустороннего партнёрства и укрепления стратегического взаимодействия в регионе.
В работе круглого стола приняли участие представители МИЦА и РИСИ, а также дипломатического корпуса РФ и ведущих научно-исследовательских учреждений и аналитических центров.
С приветственным словом выступил директор Международного института Центральной Азии Ж. Вахабов. Он подчеркнул, что развитие экспертного диалога с Россией играет ключевую роль в расширении сотрудничества не только в двустороннем формате, но и в региональном измерении. По его словам, аналитические структуры двух стран становятся важной платформой для обмена мнениями, выработки совместных подходов и формирования долгосрочной повестки взаимодействия.
Директор РИСИ М. Фрадков в свою очередь отметил, что важным фактором последовательного развития двустороннего сотрудничества остаются доверительные и конструктивные отношения между лидерами Узбекистана и России. Частота их контактов задаёт динамику взаимодействия во всех приоритетных сферах — от экономики и инвестиций до гуманитарной повестки. М. Фрадков также подчеркнул значимость экспертного уровня диалога как инструмента подготовки практических рекомендаций для реализации договорённостей на высшем уровне.
В свою очередь, посол РФ А. Ерхов отметил, что экспертные рекомендации востребованы в практической работе органов власти и помогают заранее выявлять риски. Было отмечено, что регулярный диалог специалистов способен стать важным инструментом поддержки и развития межгосударственного сотрудничества.
В ходе мероприятия особое внимание было уделено вопросам торгово-экономического взаимодействия. По словам торгового представителя России в Узбекистане К. Злыгостева, эта сфера по-прежнему остаётся ключевым драйвером двусторонних отношений. За первые восемь месяцев 2025 г. рост взаимного товарооборота составил 5,5%, а по итогам года ожидается превышение отметки в $12 млрд. При сохранении текущей динамики «амбициозная» цель довести товарооборот до $30 млрд к 2030 г. вполне достижима, считает дипломат.
Ключевой аспект в ходе мероприятия касался культурно-гуманитарного взаимодействия. Руководитель представительства Россотрудничества в Узбекистане И. Старосельская отметила, что совместные проекты в сфере образования, науки и культуры формируют основу для сближения народов и создают условия для воспитания молодого поколения в духе дружбы и взаимопонимания.
Директор ташкентского филиала МГИМО А. Абдувахитов отметил востребованность российских образовательных программ и предложил распространить действие правительственных квот на филиалы российских вузов в Узбекистане, а также инициировать издание журналов российских университетов в республике.
Затрагивая ситуацию в Афганистане, главный советник директора РИСИ И. Боровков подчеркнул, что стабилизация обстановки в стране остаётся одним из ключевых факторов обеспечения безопасности и устойчивого развития в регионе Азии. По его мнению, без комплексного подхода к афганской проблематике невозможно добиться долгосрочной стабильности в регионе.
В этом контексте эксперт Института перспективных международных исследований Р. Махмудов подчеркнул необходимость налаживания партнерства между экспертно-аналитическими кругами Узбекистана и России для проведения совместного комплексного анализа внутренних процессов в Афганистане. По его оценкам, такой подход позволит выявить потенциальные риски для инвестиционной деятельности, а также выработать меры по минимизации угроз, которые могут затронуть реализацию ключевых экономических проектов.
В ходе встречи эксперты подчеркнули, что углубление сотрудничества между Ташкентом и Москвой способствует укреплению региональной стабильности, развитию совместных экономических и инфраструктурных проектов, а также расширению культурно-гуманитарных связей. Особое внимание уделялось вопросам промышленной кооперации, энергетики, транспортной взаимосвязанности, трудовой миграции и образовательного обмена.
Дискуссия прошла в открытой и конструктивной атмосфере, что позволило выработать ряд экспертных рекомендаций по дальнейшему углублению союзнического и стратегического партнёрства между Узбекистаном и Россией, в том числе в сферах промышленной кооперации, энергетики, транспорта, миграционной политики и образования.