Vaxabov “Globallashuvdan keyin nima keladi? Savdo, texnologiyalar va yangi iqtisodiy tartib” mavzusidagi sessiyada nutq so‘zlab, zamonaviy Markaziy Osiyoning global siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlar sharoitidagi o‘rni haqida batafsil so‘z yuritdi.
Xususan, MOXI direktori ta’kidlashicha, zamonaviy geosiyosat ko‘p qutblilik va davlatlarning mustaqil harakat qilishga intilishi sharoitida shakllanmoqda. Markaziy Osiyo esa muvozanat va pragmatizm tamoyillariga tayangan holda dunyoning yetakchi davlatlari bilan barqaror va ishonchli munosabatlarni yo‘lga qo‘yishga intilmoqda.
Qayd etilganidek, Rossiya MDH, KXSHT va YOII mexanizmlari orqali iqtisodiyot va xavfsizlik sohasida eng muhim hamkor bo‘lib qolmoqda. O‘z navbatida, Xitoy yetakchi savdo sherigi pozitsiyasini egalladi. Xitoy bilan o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, jumladan, "Bir makon, bir yo‘l " tashabbusi doirasidagi infratuzilma va transport bog‘liqligi loyihalari hisobiga 95 milliard AQSH dollariga yaqinlashdi. AQSH birinchi navbatda, xavfsizlik va texnologiya hamkori sifatida o‘z ahamiyatini saqlab qolmoqda, Yevropa Ittifoqi esa investitsiyalar, jumladan, keng ko‘lamli "Global darvoza" dasturi doirasida 12 milliard yevro sarmoya kiritish orqali o‘z ishtirokini mustahkamlamoqda.
Shuningdek, 2022-yildan buyon Markaziy Osiyoga kiritilgan investitsiyalar hajmini uch barobarga oshirgan Fors ko‘rfazi davlatlari bilan hamkorlikka alohida e’tibor qaratilayotganligi ta’kidlandi. Ushbu mamlakatlar o‘z sa’y-harakatlarini qayta tiklanuvchi energetika, logistika va islomiy moliyaviy instrumentlarga yo‘naltirgan.
J.Vaxabov ayni sharoitda Markaziy Osiyo uchun strategik ustunlikka aylangan O‘rta koridorning ahamiyati keskin oshib borayotganligini qayd etdi. MOXI direktori ta’kidlaganidek, mintaqa infratuzilmani modernizatsiya qilish va tranzit siyosatlarini muvofiqlashtirishga faol sarmoya kiritmoqda. Bu esa mintaqaning “quruqlikdagi yopiq holatini” muhim “raqobatbardosh ustunlik”ka aylantirmoqda. Natijada, Yevropa – transport yo‘llarining diversifikatsiyasini, Xitoy – “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusining ishonchli davomiyligini, Turkiya esa – Yevroosiyo darvozasi sifatidagi o‘rnini mustahkamlashga erishmoqda.
Xulosa o‘rnida, MOXI direktori O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi yaxshi qo‘shnichilik siyosatining ahamiyatiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, dunyoning turli hududlarida qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi ko‘plab mojarolar fonida, ishonch, muloqot va o‘zaro hurmatga asoslangan Markaziy Osiyo mintaqaviy birlashuv tajribasi nafaqat mintaqaning tarixiy yutug‘i, balki global miqyosda muhim preventiv diplomatiya namunasi hisoblanadi.

Директор МИЦА на конференции в Будапеште: «Опыт региональной консолидации Центральной Азии – это глобальный пример превентивной дипломатии»
Директор МИЦА Жавлон Вахабов принял участие в Пятом геополитическом саммите «Будущее власти: поиск порядка во времена хаоса», организованном Дунайским институтом совместно с американским Фондом «Наследие».
Мероприятие собрало около 200 экспертов и официальных лиц из различных частей мира, включая бывшего министра иностранных дел Сингапура Дж. Йо, бывшего премьер-министра Австралии Т. Эббота, бывшего президента Чехии В. Клауса, директора Будапештского офиса ОТГ Б.Хендриха, члена Палаты лордов Великобритании Д. Фроста, члена Европарламента Ф. Леджери и др.
Ж. Вахабов выступил на сессии «Что придёт после глобализации? Торговля, технологии и новый экономический порядок», где подробно рассказал о роли современной Центральной Азии в условиях глобальных политических и экономических изменений.
В частности, директор МИЦА отметил, что современная геополитика формируется в условиях многополярности и стремления государств к самостоятельности, а Центральная Азия стремится к выстраиванию устойчивых и доверительных отношений с ведущими государствами мира, опираясь на принципы баланса и прагматизма.
Как отмечалось, Россия остаётся важнейшим партнёром в экономике и сфере безопасности через механизмы СНГ, ОДКБ и ЕАЭС. В свою очередь, Китай занял позицию ведущего торгового партнёра, объём взаимной торговли с которым приблизился к $95 млрд, в том числе за счёт проектов в инфраструктуре и транспортной взаимосвязанности в рамках инициативы «Один пояс и один путь». США также сохраняют значимость прежде всего как партнёр в области безопасности и технологий, тогда как Евросоюз укрепляет своё присутствие через инвестиции, включая 12 млрд евро в рамках масштабной программы «Глобальные ворота».
Было также подчеркнуто, что особое внимание уделяется сотрудничеству со странами Залива, которые с 2022 года утроили объём инвестиций в Центральную Азию, сосредоточив усилия на возобновляемой энергетике, логистике и исламских финансовых инструментах.
Ж. Вахабов отметил, что на этом фоне стремительно возрастает значение Срединного коридора, который стал стратегическим преимуществом для Центральной Азии. Как отметил директор МИЦА, регион активно инвестирует в модернизацию инфраструктуры и координацию транзитных политик, превращая свою «сухопутную замкнутость» в ключевое «конкурентное преимущество», тогда как Европа получает диверсификацию транспортных путей, Китай – надёжное продолжение «Пояса и пути», а Турция – укрепление роли евразийских ворот.
В заключение директор МИЦА отдельно остановился на важности политики добрососедства Узбекистана в Центральной Азии, подчеркнув, что на фоне многочисленных конфликтов между соседними странами в разных частях мира, опыт региональной консолидации Центральной Азии, основанный на доверии, диалоге и взаимном уважении, является не только историческим достижением региона, но и важным глобальным примером превентивной дипломатии.