MOXI direktori J. Vaxabovning RSTI bilan "O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi Markaziy Osiyodagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari"mavzusidagi "davra suhbati"da nutqi
2025-yil 26-sentabr, Toshkent sh.
Hurmatli Mikhail Efimovich!
Bugun Toshkentda Rossiya Strategik tadqiqotlar instituti delegatsiyasini qabul qilish biz uchun katta sharafdir. Sizni institutimizda ko‘rishdan mamnunmiz va ushbu tadbirning barcha ishtirokchilarini chin yurakdan kutib olamiz.
Fursatdan foydalanib, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisini, ushbu mas’uliyatli lavozimdagi faoliyati boshlangani bilan samimiy tabriklayman. Ishonchim komilki, sizning faoliyatingiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari va strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shu munosabat bilan ekspert aloqalarining izchil rivojlanishini ta'kidlash ayniqsa quvonarli. Bu MOXI va RSTI o‘rtasidagi joriy yildagi uchinchi uchrashuvdir. Bunday muntazam aloqalar institutlarimiz o‘rtasida o‘zaro manfaatdorlik va samarali sheriklikni rivojlantirishga intilishga asoslangan barqaror muloqot shakllanganini yaqqol tasdiqlaydi.
Joriy yilning fevral oyida biz 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan MOXI va RSTI qo‘shma harakatlar rejasini imzolagan edik, va uchrashuvlarimiz ushbu hujjatning amaliy ifodasiga aylanayotgani juda muhimdir. Bu imzolangan kelishuvlar shunchaki rasmiyatchilik bo‘lib qolmay, balki real mazmun va izchil rivojlanishga ega bo‘layotganini ko‘rsatadi.
Bugungi uchrashuv O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o'rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari to'g'risidagi shartnomaning 20 yilligi munosabati bilan alohida ahamiyat kasb etmoqda. Shunisi e'tiborga loyiqki, 2005 yilda shartnomani imzolash Mixail Efimovich Rossiya Federatsiyasi hukumati raisi bo'lib ishlagan davrga to'g'ri keldi, bu bizning bugungi uchrashuvimizga qo'shimcha ramziy ma'no beradi. RSTI delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi aynan ushbu yubiley sanasiga to‘g‘ri kelib, munosabatlarimizning mustahkamligi va strategik yo‘nalishini ta’kidlaydi.
Rossiya bilan aloqalarni har tomonlama rivojlantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Rossiya bizning mamlakatimiz uchun strategik hamkor bo‘lib, u bilan hamkorlik ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.
Oxirgi sakkiz yil ichida oliy darajadagi 24 ta o‘zaro tashrif amalga oshirildi, bu esa siyosiy muloqot va o‘zaro hamkorlikning barcha jabhalariga misli ko‘rilmagan dinamika baxsh etdi.
Prezident Sh.M. Mirziyoyevning 2023-yil oktabr oyida Qozon va Moskvaga tashriflari, hamda Prezident V.V. Putinning 2024-yil may oyida Toshkentga tashrifi, haqiqatan ham tarixiy va tub burilish yasagan tashriflar bo‘ldi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik faol rivojlanmoqda. Bugungi kunda Rossiya O‘zbekistonning yetakchi tashqi iqtisodiy hamkori hisoblanadi.
Oxirgi yetti yil ichida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 baravarga oshdi va 2024-yil yakunlariga ko‘ra $11,6 mlrd yetdi. Faqatgina 2025-yilning yanvar–avgust oylarida tovar ayirboshlash hajmi $9 mlrd tashkil etdi. Shu bilan birga, tovar ayirboshlash tarkibi sifat jihatidan o‘zgardi — endilikda uning qariyb 70 foizi yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlardir. Mamlakatlarimiz rahbarlari tomonidan qo‘yilgan maqsad — tovar ayirboshlash ko‘rsatkichini $30 mlrd yetkazishdir.
Sanoat, energetika, kimyo, agrar, mashinasozlik va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Asosiy loyihalar qatorida Jizzax viloyatida kichik quvvatli atom elektr stansiyasining qurilishi bor. Prezident Sh. M. Mirziyoyev ta'kidlaganidek, ushbu loyiha mamlakatning kelajakdagi iqtisodiy rivojlanishi uchun "hayotiy" bo'lib, uning energiya xavfsizligiga strategik hissa qo'shadi.
Gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik ham jadal rivojlanmoqda. O‘zbekiston, shuningdek, Rossiya oliy o‘quv yurtlari filiallarining umumiy soni bo‘yicha MDH davlatlari orasida yetakchidir — ularning soni 15 taga yetdi. Bugungi kunda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida ta’lim sohasidagi dasturlar soni deyarli to‘rt yuztaga yaqinlashdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘zaro hamkorlikning noyob mexanizmi — har yillik ta’lim forumi va Oliy o‘quv yurtlari rektorlarining mintaqalararo konferensiyasi tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekistonning bunday formatdagi hamkorligi boshqa hech bir sherik bilan mavjud emas.
Turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish — O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi gumanitar aloqalarni mustahkamlash kontekstidagi dolzarb vazifalardan biridir. Oxirgi bir necha yil ichida O‘zbekistonga kelayotgan rossiyalik turistlar soni 5 baravarga ko‘paydi va 2024-yilda 870 ming kishiga yetdi. Shunday qilib, ular respublikaga tashrif buyurish bo‘yicha 4-o‘rinni egallamoqda.
2025-yil may oyida Toshkent va Samarqand shaharlarida «Rossiya madaniyati kunlari» katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi, bu esa mamlakatlarimiz o‘rtasidagi gumanitar aloqalarning o‘ziga xos xususiyatini yana bir bor ta’kidladi.
Bugun, 26-sentabr kuni, Rossiya san’ati festivali — «San’at olami» «O‘zbekiston» xalqaro forumlar saroyida bo‘lib o‘tadigan «Opera durdonalari» katta gala-konserti bilan yakunlanadi. Ushbu yorqin madaniy tadbirlar, xalqlarimiz o‘rtasidagi yaqin va ishonchli aloqalarning yaqqol daliliga aylandi.
Shuningdek, biz Rossiya bilan ko‘p tomonlama formatlar — MDH, ShHT, YOII va boshqalar doirasida ham faol hamkorlik qilmoqdamiz. Joriy yilning oktabr oyida Dushanbe shahrida MDH davlat rahbarlari sammiti bo‘lib o‘tadi, uning doirasida «Markaziy Osiyo – Rossiya» formatidagi rahbarlarning ikkinchi uchrashuvi o‘tkaziladi.
Sammit arafasida, joriy yilning 6-oktabr kuni, MOXI va Gorchakov jamg‘armasi hamkorligida «Markaziy Osiyo – Rossiya» tahliliy markazlar forumi bo‘lib o‘tadi. Bizningcha, ushbu format katta salohiyatga ega bo‘lib, Markaziy Osiyo mintaqasi va Rossiya o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma ishlarga qo‘shimcha dinamika va mazmun bag‘ishlashga xizmat qilishi mumkin.
Davra suhbatimiz mavzusi — «O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi Markaziy Osiyodagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari». Biz mintaqa mamlakatlarining Rossiya bilan hamkorligining asosiy yo‘nalishlariga e’tibor qaratamiz.
Kun tartibida — iqtisodiyot va sanoat kooperatsiyasi, energetika va transport bog‘liqligi, mehnat migratsiyasi, gumanitar va ta’lim sohasidagi hamkorlik, mintaqaviy xavfsizlik muammolari, shuningdek, mavjud tuzilmalar doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlik masalalari o‘rin olgan.
Ishonchim komilki, bugungi munozara bizga nafaqat ekspert baholarini almashish, balki rahbarlarimizning bo'lajak sammiti oldidan foydali bo'ladigan aniq takliflarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Barcha ishtirokchilarga unumli ish va qizg‘in fikr almashish tilayman. O‘zbekistonga yana bir bor xush kelibsiz!

Выступление директора МИЦА Ж. Вахабова на «круглом столе» с РИСИ на тему: «Перспективные направления сотрудничества Узбекистана и России в Центральной Азии»
26 сентября 2025 г., г. Ташкент
Уважаемый Михаил Ефимович!
Для нас большая честь принимать сегодня в Ташкенте делегацию Российского института стратегических исследований. Мы рады видеть вас в стенах нашего Института и искренне приветствуем всех участников нынешнего мероприятия.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю Его Превосходительство Посла Российской Федерации в Республике Узбекистан с началом работы в этой ответственной должности. Уверен, что Ваша деятельность будет способствовать дальнейшему укреплению уз дружбы и стратегического партнёрства между нашими странами.
В этой связи особенно отрадно отметить и последовательное развитие экспертных контактов. Это уже третья встреча за год между МИЦА и РИСИ. Такая регулярность контактов наглядно подтверждает, что между нашими институтами сложился устойчивый диалог, основанный на взаимном интересе и стремлении к развитию плодотворного партнёрства.
В феврале текущего года мы подписали План совместных действий МИЦА и РИСИ на 2025–2026 гг., и особенно важно, что наши встречи становятся практическим воплощением этого документа. Это подтверждает, что подписанные договорённости не остаются формальностью, а получают реальное наполнение и последовательное развитие.
Особый смысл сегодняшняя встреча приобретает в год 20-летия Договора о союзнических отношениях между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. Примечательно, что подписание Договора в 2005 г. совпало с периодом, когда Михаил Ефимович занимал пост Председателя Правительства Российской Федерации, что придаёт нашей сегодняшней встрече дополнительную символичность.
Визит делегации РИСИ в Узбекистан приурочен к этой юбилейной дате, которая подчёркивает прочность и стратегическую направленность наших отношений.
Всестороннее развитие связей с Россией входит в число ключевых внешнеполитических приоритетов Узбекистана.
Россия является для нашей страны стратегическим партнёром, сотрудничество с которым выведено на уровень всеобъемлющего стратегического партнёрства благодаря политической воле лидеров двух государств.
За последние восемь лет состоялось 24 взаимных визита на высшем уровне, что придало беспрецедентную динамику политическому диалогу и всему спектру взаимодействия. Поистине историческими и прорывными стали визиты Президента Ш.М. Мирзиёева в Казань и Москву в октябре 2023 г. и визит Президента В.В. Путина в Ташкент в мае 2024 г.
Активно развивается торгово-экономическое сотрудничество. Сегодня Россия выступает ведущим внешнеэкономическим партнёром Узбекистана.
За последние семь лет объём взаимной торговли увеличился в 2,5 раза и по итогам 2024 г. достиг $11,6 млрд. Только за январь–август 2025 г. товарооборот составил $9 млрд. При этом качественно изменилась структура товарооборота – почти 70% теперь приходится на продукцию с высокой добавленной стоимостью. Цель, поставленная лидерами наших стран, – довести показатель товарооборота до $30 млрд.
Успешно реализуются совместные проекты в промышленной, энергетической, химической, аграрной, машиностроительной и других сферах. В числе ключевых – строительство атомной станции малой мощности в Джизакской области. Как отметил Президент Ш.М. Мирзиёев, этот проект является «жизненно важным» для будущего экономического развития страны и станет стратегическим вкладом в её энергетическую безопасность.
Интенсивно развивается сотрудничество в гуманитарной и образовательной сферах. Узбекистан также выступает лидером среди стран СНГ по общему количеству филиалов российских вузов – их число достигло 15.
На сегодняшний день количество программ в области образования между Узбекистаном и Россией уже приблизилось к четырёмстам.
Между нашими странами создан уникальный механизм взаимодействия – ежегодный образовательный форум и Межрегиональная конференция ректоров вузов, подобных форматов у Узбекистана нет ни с одним другим партнёром.
Развитие взаимодействия в сфере туризма – одна из актуальных задач в контексте укрепления гуманитарных контактов между Узбекистаном и Россией. За последние несколько лет количество российских туристов в Узбекистане увеличилось в 5 раз и в 2024 г. достигло отметки 870 тыс. ч. Таким образом, они занимают 4 место по посещениям республики.
В мае 2025 г. в Ташкенте и Самарканде с большим успехом прошли «Дни культуры России», что ещё раз подчеркнуло особый характер гуманитарных связей между нашими странами.
Сегодня 26 сентября Фестиваль российского искусства «Мир искусств» завершится большим гала-концертом «Оперные шедевры», который пройдет во Дворце международных форумов «Узбекистан». Эти яркие культурные события стали наглядным свидетельством тесных и доверительных связей между нашими народами.
Мы также активно взаимодействуем с Россией в рамках многосторонних форматов – СНГ, ШОС, ЕАЭС и других.
В октябре т.г. в Душанбе состоится саммит глав государств СНГ, на полях которого пройдёт вторая встреча лидеров в формате «Центральная Азия – Россия».
В преддверии саммита 6 октября т.г. состоится Форум аналитических центров «ЦА–Россия», организуемый МИЦА совместно с Фондом Горчакова.
Считаем, что этот формат обладает большим потенциалом и мог бы способствовать приданию дополнительной динамики и содержательности совместной работе по развитию многостороннего сотрудничества между регионом Центральной Азии и Россией.
Тема нашего круглого стола – «Перспективные направления сотрудничества Узбекистана и России в Центральной Азии». Мы сосредоточим внимание на ключевых направлениях сотрудничества стран региона с Россией.
В повестке – вопросы экономики и промышленной кооперации, энергетики и транспортной взаимосвязанности, трудовой миграции, гуманитарного и образовательного взаимодействия, проблем региональной безопасности, а также многостороннего сотрудничества в рамках существующих структур.
Убеждён, что сегодняшняя дискуссия позволит нам не только обменяться экспертными оценками, но и выработать конкретные предложения, которые будут полезны в преддверии предстоящего саммита наших лидеров.