MOXI direktori J. Vaxabovning RSTI bilan "O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi Markaziy Osiyodagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari"mavzusidagi "davra suhbati"da nutqi
2025-yil 26-sentabr, Toshkent sh.
Hurmatli Mikhail Efimovich!
Bugun Toshkentda Rossiya Strategik tadqiqotlar instituti delegatsiyasini qabul qilish biz uchun katta sharafdir. Sizni institutimizda ko‘rishdan mamnunmiz va ushbu tadbirning barcha ishtirokchilarini chin yurakdan kutib olamiz.
Fursatdan foydalanib, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisini, ushbu mas’uliyatli lavozimdagi faoliyati boshlangani bilan samimiy tabriklayman. Ishonchim komilki, sizning faoliyatingiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari va strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shu munosabat bilan ekspert aloqalarining izchil rivojlanishini ta'kidlash ayniqsa quvonarli. Bu MOXI va RSTI o‘rtasidagi joriy yildagi uchinchi uchrashuvdir. Bunday muntazam aloqalar institutlarimiz o‘rtasida o‘zaro manfaatdorlik va samarali sheriklikni rivojlantirishga intilishga asoslangan barqaror muloqot shakllanganini yaqqol tasdiqlaydi.
Joriy yilning fevral oyida biz 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan MOXI va RSTI qo‘shma harakatlar rejasini imzolagan edik, va uchrashuvlarimiz ushbu hujjatning amaliy ifodasiga aylanayotgani juda muhimdir. Bu imzolangan kelishuvlar shunchaki rasmiyatchilik bo‘lib qolmay, balki real mazmun va izchil rivojlanishga ega bo‘layotganini ko‘rsatadi.
Bugungi uchrashuv O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o'rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari to'g'risidagi shartnomaning 20 yilligi munosabati bilan alohida ahamiyat kasb etmoqda. Shunisi e'tiborga loyiqki, 2005 yilda shartnomani imzolash Mixail Efimovich Rossiya Federatsiyasi hukumati raisi bo'lib ishlagan davrga to'g'ri keldi, bu bizning bugungi uchrashuvimizga qo'shimcha ramziy ma'no beradi. RSTI delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi aynan ushbu yubiley sanasiga to‘g‘ri kelib, munosabatlarimizning mustahkamligi va strategik yo‘nalishini ta’kidlaydi.
Rossiya bilan aloqalarni har tomonlama rivojlantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Rossiya bizning mamlakatimiz uchun strategik hamkor bo‘lib, u bilan hamkorlik ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.
Oxirgi sakkiz yil ichida oliy darajadagi 24 ta o‘zaro tashrif amalga oshirildi, bu esa siyosiy muloqot va o‘zaro hamkorlikning barcha jabhalariga misli ko‘rilmagan dinamika baxsh etdi.
Prezident Sh.M. Mirziyoyevning 2023-yil oktabr oyida Qozon va Moskvaga tashriflari, hamda Prezident V.V. Putinning 2024-yil may oyida Toshkentga tashrifi, haqiqatan ham tarixiy va tub burilish yasagan tashriflar bo‘ldi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik faol rivojlanmoqda. Bugungi kunda Rossiya O‘zbekistonning yetakchi tashqi iqtisodiy hamkori hisoblanadi.
Oxirgi yetti yil ichida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 baravarga oshdi va 2024-yil yakunlariga ko‘ra $11,6 mlrd yetdi. Faqatgina 2025-yilning yanvar–avgust oylarida tovar ayirboshlash hajmi $9 mlrd tashkil etdi. Shu bilan birga, tovar ayirboshlash tarkibi sifat jihatidan o‘zgardi — endilikda uning qariyb 70 foizi yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlardir. Mamlakatlarimiz rahbarlari tomonidan qo‘yilgan maqsad — tovar ayirboshlash ko‘rsatkichini $30 mlrd yetkazishdir.
Sanoat, energetika, kimyo, agrar, mashinasozlik va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Asosiy loyihalar qatorida Jizzax viloyatida kichik quvvatli atom elektr stansiyasining qurilishi bor. Prezident Sh. M. Mirziyoyev ta'kidlaganidek, ushbu loyiha mamlakatning kelajakdagi iqtisodiy rivojlanishi uchun "hayotiy" bo'lib, uning energiya xavfsizligiga strategik hissa qo'shadi.
Gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik ham jadal rivojlanmoqda. O‘zbekiston, shuningdek, Rossiya oliy o‘quv yurtlari filiallarining umumiy soni bo‘yicha MDH davlatlari orasida yetakchidir — ularning soni 15 taga yetdi. Bugungi kunda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida ta’lim sohasidagi dasturlar soni deyarli to‘rt yuztaga yaqinlashdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida o‘zaro hamkorlikning noyob mexanizmi — har yillik ta’lim forumi va Oliy o‘quv yurtlari rektorlarining mintaqalararo konferensiyasi tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekistonning bunday formatdagi hamkorligi boshqa hech bir sherik bilan mavjud emas.
Turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish — O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi gumanitar aloqalarni mustahkamlash kontekstidagi dolzarb vazifalardan biridir. Oxirgi bir necha yil ichida O‘zbekistonga kelayotgan rossiyalik turistlar soni 5 baravarga ko‘paydi va 2024-yilda 870 ming kishiga yetdi. Shunday qilib, ular respublikaga tashrif buyurish bo‘yicha 4-o‘rinni egallamoqda.
2025-yil may oyida Toshkent va Samarqand shaharlarida «Rossiya madaniyati kunlari» katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi, bu esa mamlakatlarimiz o‘rtasidagi gumanitar aloqalarning o‘ziga xos xususiyatini yana bir bor ta’kidladi.
Bugun, 26-sentabr kuni, Rossiya san’ati festivali — «San’at olami» «O‘zbekiston» xalqaro forumlar saroyida bo‘lib o‘tadigan «Opera durdonalari» katta gala-konserti bilan yakunlanadi. Ushbu yorqin madaniy tadbirlar, xalqlarimiz o‘rtasidagi yaqin va ishonchli aloqalarning yaqqol daliliga aylandi.
Shuningdek, biz Rossiya bilan ko‘p tomonlama formatlar — MDH, ShHT, YOII va boshqalar doirasida ham faol hamkorlik qilmoqdamiz. Joriy yilning oktabr oyida Dushanbe shahrida MDH davlat rahbarlari sammiti bo‘lib o‘tadi, uning doirasida «Markaziy Osiyo – Rossiya» formatidagi rahbarlarning ikkinchi uchrashuvi o‘tkaziladi.
Sammit arafasida, joriy yilning 6-oktabr kuni, MOXI va Gorchakov jamg‘armasi hamkorligida «Markaziy Osiyo – Rossiya» tahliliy markazlar forumi bo‘lib o‘tadi. Bizningcha, ushbu format katta salohiyatga ega bo‘lib, Markaziy Osiyo mintaqasi va Rossiya o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma ishlarga qo‘shimcha dinamika va mazmun bag‘ishlashga xizmat qilishi mumkin.
Davra suhbatimiz mavzusi — «O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi Markaziy Osiyodagi hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari». Biz mintaqa mamlakatlarining Rossiya bilan hamkorligining asosiy yo‘nalishlariga e’tibor qaratamiz.
Kun tartibida — iqtisodiyot va sanoat kooperatsiyasi, energetika va transport bog‘liqligi, mehnat migratsiyasi, gumanitar va ta’lim sohasidagi hamkorlik, mintaqaviy xavfsizlik muammolari, shuningdek, mavjud tuzilmalar doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlik masalalari o‘rin olgan.
Ishonchim komilki, bugungi munozara bizga nafaqat ekspert baholarini almashish, balki rahbarlarimizning bo'lajak sammiti oldidan foydali bo'ladigan aniq takliflarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Barcha ishtirokchilarga unumli ish va qizg‘in fikr almashish tilayman. O‘zbekistonga yana bir bor xush kelibsiz!

Speech by the IICA Director, J. Vakhabov, at the «round table» with RISS on the topic: “Promising Areas of Cooperation between Uzbekistan and Russia in Central Asia”
September 26, 2025, Tashkent
Honorable Mikhail Efimovich!
Honorable Alexey Vladimirovich!
Honorable colleagues!
It is a great honor for us to host the delegation of the Russian Institute for Strategic Studies in Tashkent today. We are pleased to welcome you to our Institute and sincerely greet all participants of this event.
Taking this opportunity, I sincerely congratulate His Excellency the Ambassador of the Russian Federation to the Republic of Uzbekistan on the commencement of his work in this responsible position. I am confident that your activities will contribute to the further strengthening of the bonds of friendship and comprehensive strategic partnership between our countries.
In this regard, it is particularly gratifying to note the consistent development of expert contacts. This is already the third meeting this year between IICA and RISS. Such regularity of contacts clearly confirms that a stable dialogue has been established between our institutes, based on mutual interest and a desire to develop a fruitful partnership. In February of this year, IICA and RISS signed a Joint Action Plan for 2025–2026, and it is especially important that our meetings are becoming a practical embodiment of this document.
Today’s meeting takes on special significance in the year marking the 20th anniversary of the Treaty on Allied Relations between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation. It is noteworthy that the signing of the Treaty in 2005 coincided with the period when Mikhail Efimovich served as Chairman of the Government of the Russian Federation, which adds additional symbolism to our meeting today. The visit of the RISS delegation is timed to this anniversary, further emphasizing the strength and strategic nature of our bilateral relations.
Honorable participants!
The comprehensive development of ties with Russia remains one of the key foreign policy priorities of Uzbekistan.
Russia is a strategic partner of our country, and our cooperation has been elevated to the level of comprehensive strategic partnership.
Over the past eight years, 24 mutual high-level visits have taken place, providing unprecedented momentum to our interaction. Truly historic were the visit of President Sh. M. Mirziyoyev to Russia in October 2023 and the visit of President V. V. Putin to Tashkent in May 2024.
Trade and economic cooperation is actively developing. Today, Russia is Uzbekistan’s leading foreign economic partner. Over the past seven years, the volume of mutual trade has increased 2.5 times and reached $11.6 billion by the end of 2024. In January–August 2025 alone, trade turnover reached $9 billion. At the same time, the structure of trade has undergone qualitative changes, with nearly 70% now accounting for high value-added products. The goal set by the leaders of our countries is to increase trade turnover to $30 billion.
Joint projects are being successfully implemented across the industrial, energy, chemical, agricultural, mechanical engineering, and other sectors. Among the key projects is the construction of a small-scale nuclear power plant in the Jizzakh region. As President Sh.M. Mirziyoyev noted, this project is “vital” for the country’s future economic development and will constitute a strategic contribution to its energy security.
Cooperation in humanitarian and educational spheres is also developing intensively. Uzbekistan is a leader among CIS countries in terms of the total number of branches of Russian universities, which has now reached 15. To date, the number of joint educational programs between Uzbekistan and Russia has approached 400.
A unique mechanism for interaction has been established between our countries – the annual Educational Forum and the Interregional Conference of University Rectors. Uzbekistan has no such formats with any other partner.
The development of tourism cooperation is also a priority in strengthening humanitarian ties between Uzbekistan and Russia. Over the past few years, the number of Russian tourists visiting Uzbekistan has increased fivefold, reaching 870,000 in 2024. Thus, they take the 4th place in terms of visits to the republic.
In May 2025, the “Days of Russian Culture” in Tashkent and Samarkand were held with great success, further highlighting the special nature of humanitarian ties between our countries.
Today, September 26, the Russian Arts Festival “World of Arts” will conclude with a grand gala concert, “Opera Masterpieces,” at the Uzbekistan International Forums Palace. These vibrant cultural events provide a clear demonstration of the close and trusting ties between our peoples.
We also actively cooperate within multilateral frameworks such as the CIS, SCO, and EAEU. In October, the second meeting of leaders in the “Central Asia – Russia” format will be held in Dushanbe. In the run-up to this event, on October 6, IICA and the Gorchakov Fund will organize a Forum of Think Tanks.
In October this year, a summit of the CIS heads of state will be held in Dushanbe, on the sidelines of which the second meeting of the leaders in the Central Asia–Russia format will take place.
On the eve of the summit, on October 6 this year, the Central Asia–Russia Forum of Analytical Centers will be held, organized by MICA in cooperation with the Gorchakov Foundation.
We believe that this format has great potential and could contribute to giving additional dynamics and substance to joint work on the development of multilateral cooperation between the Central Asian region and Russia.
The topic of our round table is "Promising areas of cooperation between Uzbekistan and Russia in Central Asia." We will focus on the key areas of cooperation between the countries of the region and Russia.
The agenda includes issues of economic development and industrial cooperation, energy and transport connectivity, labor migration, humanitarian and educational interaction, regional security challenges, as well as multilateral cooperation within existing frameworks.
I am convinced that today’s discussion will enable us not only to exchange expert assessments, but also to develop specific proposals that will be useful in the run-up to the upcoming summit of our leaders.