O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-oktabr kuni Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Rossiya" formatidagi sammitda nutq so‘zladi.
O‘zbekiston rahbari bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
✅ har yili oliy darajadagi uchrashuvlarni, hukumatlar, vazirlik, idora va mintaqalarning muloqotlarini muntazam ravishda o‘tkazib borish;
✅ 2027-yilgacha bo‘lgan Qo‘shma harakatlar rejasi qabul qilish;
✅ hukumatlarimizga amaliy hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan kengaytirilgan “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash;
✅ birgalikda qabul qilingan qaror va loyihalar ijrosini tezlashtirish uchun hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari darajasida Muvofiqlashtiruvchi kengash ta’sis etish;
✅ tovar ayirboshlashni ko‘paytirish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish jarayonlarini yengillashtirish maqsadida “Markaziy Osiyo – Rossiya agroekspressi” loyihasini ishga tushirish;
✅ avtomobil, temir yo‘l va aviatsiya aloqalari sohasida milliy dasturlarni uyg‘unlantirish uchun mamlakatlarimiz Transport-logistika konturini ishlab chiqish;
✅ Buxoro shahrida ilg‘or muhandislik yechimlarini ishlab chiqish va joriy etishga qaratilgan “Markaziy Osiyo – Rossiya" sanoat injiniring xabini tashkil etish;
✅ Toshkentda o‘tkaziladigan “Innoprom. Markaziy Osiyo” ko‘rgazmali forumiga mintaqaning asosiy sanoat va innovatsiya maydoni maqomini berish;
✅ atom energetikasi yo‘nalishida Mintaqaviy kompetensiyalar markazini O‘zbekistonda tashkil etish, shuningdek, Moskva davlat muhandislik-fizika institutining Toshkent filiali negizida Kadrlar tayyorlash dasturini qabul qilish;
✅ “Markaziy Osiyo va Rossiya energetik sherikligi” kompleks dasturini ishlab chiqish,
✅ uglevodorodlarni qidirish va qayta ishlash, energiya tejovchi va “yashil” texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish;
✅ Innovatsiyalar sohasida mamlakatlarimizda “Skolkovo” markazi filiallarini ochish;
✅ Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar bo‘yicha Mintaqaviy ekspert kengashini ta’sis etish;
✅Markaziy Osiyo va Rossiya xalqlari madaniyati, san’ati va ijodiyoti festivali – Etnomadaniyat forumini har yili o‘tkazib borish;
✅ “Kelajak muhandislari” ilmiy-ta’lim konsorsiumini tashkil etish;
✅ Markaziy Osiyo va Rossiyadagi yosh tadqiqotchilar va olimlar uchun Maxsus grantlar dasturini birgalikda ta’sis etish;
✅ onalik va bolalikni muhofaza qilish, mehnat migratsiyasi sohasida ijtimoiy moslashuvga ko‘maklashish dasturlarini qabul qilish;
✅ mintaqaviy yo‘nalishlar asosida sayyohlik oqimini kengaytirish;
✅ Terrorizm, ekstremizm, radikalizm, uyushgan jinoyatchilik, odam savdosi va narkotrafiklarga qarshi kurashda maxsus xizmatlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning yaqin hamkorligini yana-da kengaytirish;
✅ Yangi kibertahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha birgalikda chora-tadbirlarni ishlab chiqish;
✅ Afg‘oniston bilan hamkorlikni rivojlantirish va ushbu mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan taraqqiy ettirishga ko‘maklashish bo‘yicha yondashuvlarni muvofiqlashtirish maqsadida Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi maslahatlashuvlarni o‘tkazish.

9 октября с.г. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью на саммите в формате «Центральная Азия – Россия», состоявшемся в городе Душанбе.
Глава государства Узбекистана выдвинул ряд ключевых инициатив.
✅ проведение ежегодных встреч на высшем уровне, регулярных контактов правительств, министерств, ведомств и регионов.
✅ принятие Плана совместных действий до 2027 года.
✅ подготовка правительствами развернутую, более детальную «дорожную карту» с конкретными мерами по углублению практического взаимодействия
✅ учреждение Координационного совета на уровне заместителей глав правительств для ускоренного выполнения совместных решений и проектов;
✅ создание проекта “Агроэкспресс Центральная Азия – Россия” для увеличения взаимного товарооборота и упрощения доступа сельхозпродукции на рынки партнеров;
✅ формирование Транспортно-логистического контура стран для сопряжения национальных программ в области автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения;
✅ создание Хаба промышленного инжиниринга “Центральная Азия – Россия” в Бухаре – технологической площадки для разработки и внедрения инженерных решений;
✅ придание выставке-форуму «Иннопром. Центральная Азия» статуса главной индустриальной и инновационной платформы региона;
✅ учреждение Регионального центра компетенций по атомной энергетике в Узбекистане и запустить Программу подготовки кадров на базе филиала МИФИ в Ташкенте;
✅ разработка Программы “Энергетическое партнёрство Центральной Азии и России”
✅ расширение сотрудничества в разведке и переработке углеводородов, энергосбережении и зелёных технологиях;
✅ открытие филиалов центра «Сколково» в странах региона;
✅ учреждение Регионального экспертного совета по искусственному интеллекту и цифровым технологиям;
✅ проведение ежегодного этнокультурного форума – Фестиваль культуры и творчества народов Центральной Азии и России;
✅ запуск Консорциума “Инженеры будущего” для объединения потенциала ведущих университетов и научных центров Центральной Азии и России;
✅ учреждение Специальной программы грантов для молодых исследователей и ученых;
✅ принятие программ в области охраны детского и материнского здоровья, содействия социальной адаптации в сфере трудовой миграции;
✅ расширение туристического потока на основе региональных маршрутов;
✅ наращивание тесного взаимодействия специальных служб и правоохранительных органов в борьбе против терроризма, экстремизма, радикализма, организованной преступности, торговли людьми и наркотрафика;
✅ выработка совместных мер противодействия новым киберугрозам и вызовам;
✅ проведение консультаций высокого уровня по Афганистану для координации подходов к развитию сотрудничества и содействия социально-экономическому развитию Афганистана.