МОХI bo’lim boshligʻi Azamat Toshev joriy yilning 11-oktabr kuni Dushanbe shahrida boʻlib oʻtgan “Markaziy Osiyo – Rossiya: hamkorlikda rivojlanish kun tartibi” Ikkinchi ekspertlar forumida ishtirok etdi.
Tadbir Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi hamda Rossiya Fanlar akademiyasi Xitoy va zamonaviy Osiyo instituti tomonidan tashkil etildi.
Forumda Markaziy Osiyo davlatlari va Rossiyadan tahliliy markazlar rahbarlari va ilmiy tadqiqotchilar, Tojikiston Respublikasining tegishli vazirlik va idoralari, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Ekspertlar Markaziy Osiyo davlatlari va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlarning turli jihatlarini, jumladan, iqtisodiyot, mintaqaviy xavfsizlik, energetika, iqlim o‘zgarishi, transport, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni muhokama qildilar.
A.Toshev “Xalqaro transport yo‘laklari va ularning Markaziy Osiyo davlatlari va Rossiya o‘rtasidagi o’zaro iqtisodiy aloqalarni ta’minlashdagi o‘rni” mavzusida so‘zga chiqib Markaziy Osiyoda transport infratuzilmasini rivojlantirish oddiy logistikani takomillashtirish masalasi emas, balki mintaqa davlatlarining barqaror iqtisodiy o‘sishining strategik omili ekanligini ta’kidladi.
МОХI vakili O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Markaziy Osiyo – Rossiya” ikkinchi sammitida ilgari surgan hamda strategik sheriklikni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, mintaqaviy barqarorlikni birgalikda ta’minlashga qaratilgan tashabbuslariga alohida e’tibor qaratdi.
Xususan, qo‘shma qarorlar va loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirish uchun hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari darajasida Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish taklif etildi; oʻzaro tovar ayirboshlashni koʻpaytirish va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini hamkorlar bozorlariga chiqishini soddalashtirish maqsadida “Markaziy Osiyo – Rossiya agroekspressi” loyihasi amalga oshirish tashabbusi ilgari surildi;  avtomobil, temir yo‘l va aviatsiya aloqalari sohasida milliy dasturlarni uyg‘unlantirish uchun mamlakatlarimiz Transport-logistika konturini ishlab chiqish taklif etildi; Buxoroda “Markaziy Osiyo – Rossiya” sanoat injiniring markazini barpo etish g’oyasi ilgari surildi.

IICA Participates in the Second Expert Forum “Central Asia - Russia” in Dushanbe
On October 11, 2025, Head of Department of the International Institute for Central Asia (IICA) Azamat Toshev participated in the Second Expert Forum “Central Asia – Russia: The Agenda of Joint Development”, held in Dushanbe.
The event was organized by the Center for Strategic Research under the President of the Republic of Tajikistan and the Institute of China and Contemporary Asia of the Russian Academy of Sciences.
The Forum gathered heads of analytical centers, scholars from academic institutions of the Central Asian countries and Russia, representatives of relevant ministries and agencies of Tajikistan, as well as members of the diplomatic corps.
Experts discussed various dimensions of relations between Central Asia and Russia, including cooperation in economic development, regional security, energy, climate policy, transport connectivity, and cultural-humanitarian exchange.
Toshev, speaking on the topic “International Transport Corridors and Their Role in Ensuring Economic Interconnectedness between Central Asia and Russia”, emphasized that the development of transport infrastructure in Central Asia is not merely about improving logistics, but serves as a strategic driver of sustainable economic growth across the region.
The IICA representative drew particular attention to the initiatives of the President of Uzbekistan, H.E. Shavkat Mirziyoyev, announced at the Second “Central Asia – Russia” Summit, aimed at strengthening strategic partnership, expanding economic cooperation, and jointly ensuring regional stability.
These initiatives include the establishment of a Coordination Council at the level of deputy heads of government to accelerate the implementation of joint decisions and projects; the launch of the “Agroexpress Central Asia – Russia” project to increase mutual trade and facilitate access of agricultural products to partner markets; the formation of a Transport and logistics contour to align national programs in road, rail, and air communication; and the creation of the “Central Asia – Russia” Industrial Engineering Hub in Bukhara.