16 - noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Sammit avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon Maslahat uchrashuvlari formatiga to‘la huquqli a’zo sifatida qo‘shilganini e’lon qildi. O‘zbekiston Prezidenti yangi formatdagi mintaqaviy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
✅ Hamjihatlik va umumiy taraqqiyot sari intilishning kuchayishi Markaziy Osiyoning xalqaro munosabatlar subyekti sifatidagi maqomini mustahkamlash va global miqyosdagi rolini oshirish;
✅ Uchrashuvlarimizni mintaqaviy muloqotning maslahat shaklidan “Markaziy Osiyo hamjamiyati” strategik formatiga aylantirish;
✅ Formatimiz institutsional va tashkiliy asoslarini izchil mustahkamlashni nazarda tutadigan Maslahat uchrashuvlari to‘g‘risidagi nizomni ishlab chiqish;
✅ Rotatsiya asosida faoliyat yuritadigan Kotibiyatni ta’sis etish, milliy muvofiqlashtiruvchilar maqomini Prezidentlarning maxsus vakillari darajasiga ko‘tarish;
✅ Boy hayotiy tajriba va obro‘-e’tiborga ega jamoat arboblaridan iborat Oqsoqollar kengashini tuzish;
✅ Savdo hajmlarini sezilarli darajada oshirish uchun qulay sharoit yaratish maqsadida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha 2035 yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan keng qamrovli mintaqaviy dasturini ishlab chiqish va qabul qilish;
✅ Keng mintaqamizda yagona investitsiya muhitini shakllantirish uchun shart-sharoitlar yaratish maqsadida yaqin istiqbolda umumiy investitsiya makoni to‘g‘risidagi deklaratsiyani qabul qilish;
✅ Bizning yondashuvlarimizni uyg‘unlashtirish, virtual savdo maydonchalari va ishonchli raqamli to‘lov tizimlarini yaratishni yengillashtirish imkonini beradigan Elektron tijoratni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish;
✅ “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li, Transafg‘on transport yo‘lagi qurilishi, shuningdek, Transkaspiy yo‘laklari kengaytirish kabi yirik loyihalarni amalga oshirish ishlarini muvofiqlashtirish uchun mamlakatlarimiz bosh vazirlari o‘rinbosarlari darajasida Infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha kengash tashkil etish;
✅ Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik konsepsiyasi, shuningdek, Tahdidlar va xavflar katalogini qabul qilish;
✅ Har yili xalqaro anjuman tashkil etish;
✅ Markaziy Osiyoni “yashil” rivojlantirish konsepsiyasini qabul qilish;
✅ 2026–2036 yillarni “Markaziy Osiyoda suvdan oqilona foydalanish bo‘yicha amaliy harakatlar o‘n yilligi” deb e’lon qilish;
✅ Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti bazasida Suv xo‘jaligi sohasida kompetensiyalar mintaqaviy markazini tashkil etish;
✅ O‘zbekistonda kelgusi yilda Suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumini o‘tkazish;
✅ Ma’naviy meros va ma’rifatparvarlik g‘oyalariga bag‘ishlangan Xalqaro kongressni har yili, formatimizda raislik qiluvchi mamlakatda o‘tkazib borish;
✅ Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining mintaqamiz taniqli olim va mutafakkirlarining global ma’rifatparvarlik rivojiga qo‘shgan hissasiga bag‘ishlangan Maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish;
✅ Davlatlararo ilmiy loyihalarni moliyalashtirish, akademik hamjamiyatni rag‘batlantirish, mintaqaning intellektual salohiyatini mustahkamlash uchun Ilmiy tadqiqotlar jamg‘armasini tashkil etish.

16 ноября под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева прошла седьмая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
В начале саммита глава нашего государства объявил о присоединении Азербайджана к формату Консультативных встреч в качестве полноправного участника. Президент Узбекистана обозначил ряд приоритетных направлений практического регионального взаимодействия в новом формате.
✅ Усиление солидарности и стремление к всеобщему развитию способствуют укреплению международной субъектности и повышению роли Центральной Азии в глобальном масштабе;
✅ Преобразование КВГГЦА из консультативной формы регионального диалога в стратегический формат «Сообщество Центральной Азии»;
✅ Разработка Положения о Консультативных встречах, предусматривающее последовательное укрепление институциональных и организационных основ формата;
✅ Учреждение Секретариата, действующего на ротационной основе, повысить статус национальных координаторов до Специальных представителей Президентов;
✅ Создание Совета старейшин из числа авторитетных общественных деятелей с богатым жизненном опытом;
✅ Разработка и принятие Всеобъемлющей региональной программы торгово-экономического взаимодействия на период до 2035 года, охватывающей вышеуказанные вопросы, позволит создать благоприятные условия для значительного увеличения объемов торговли;
✅ Принятие Декларации об общем инвестиционном пространстве, которая создает предпосылки для формирования единого инвестиционного климата в нашем обширном регионе;
✅ Разработка Программы совместных мер по развитию электронной коммерции, которая позволит гармонизировать наши подходы, облегчит создание виртуальных торговых площадок и надежных цифровых платежных систем;
✅ Создание Совета по инфраструктурному развитию на уровне заместителей премьер-министров наших стран для консолидации усилия по реализации крупных проектов - железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан, Трансафганского коридора, а также расширению транскаспийских маршрутов;
✅ Принятие Концепции региональной безопасности и стабильности, а также Каталог рисков и угроз;
✅ Учреждение регулярного Международного форума;
✅ Принятие Концепции «зелёного» развития Центральной Азии;
✅ Объявление 2026-2036 годы Десятилетием практических действий по рациональному использованию воды в Центральной Азии;
✅ Создание Регионального центра компетенций в области водного хозяйства на базе Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства;
✅ Проведение Всемирного форума по водосбережению в следующем году в Узбекистане;
✅ Проведение Международного конгресса по вопросам духовного наследия и просвещения каждый год в председательствующей стране;
✅ Принятие Специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, посвященной вкладу видных учёных и мыслителей нашего региона в развитие глобального просветительства;
✅ Создание Фонда научных исследований для финансирования межгосударственных научных проектов, стимулировать и поощрять академическое сообщество, укреплять интеллектуальный потенциал региона.