Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichining taklifiga binoan 18-20-dekabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda boʻladi.
Oʻzbekiston Prezidenti “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti davlat rahbarlarining birinchi sammitida ishtirok etadi. Tadbir doirasida “yashil iqtisodiyot” va barqaror taraqqiyot, oʻzaro bogʻliqlik va mintaqaviy sheriklikni mustahkamlash hamda inson resurslarini rivojlantirish kabi ustuvor sohalarda hamkorlik istiqbollari muhokama qilinadi. Sammit yakunlari boʻyicha Tokio deklaratsiyasini qabul qilish rejalashtirilgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Японии Санаэ Такаичи 18-20 декабря посетит эту страну с официальным визитом.
Президент Узбекистана примет участие в первом саммите глав государств Диалога «Центральная Азия + Япония», в рамках которого будут обсуждены перспективы сотрудничества в таких приоритетных областях, как «зеленая» экономика и устойчивое развитие, укрепление взаимосвязанности и регионального партнерства, а также развитие человеческих ресурсов. По итогам саммита планируется принятие Токийской декларации.