2025-yil 1-oktabr, Toshkent
Men uchun bu yerda, Markaziy Osiyo xalqaro instituti mezbonligida bo‘lib o‘tayotgan “Markaziy Osiyo – AQSh” tahliliy markazlari birinchi forumida sizlarni kutib olish katta sharafdir. Men barcha hukumat vakillari, biznes hamjamiyati, ilmiy doiralar va tahliliy markazlar vakillariga o‘z vaqtlarini ajratib, biz bilan bo‘lganliklari uchun chin dildan minnatdorlik bildiraman. Ko‘pchiligingiz bilan men Vashingtonda, O‘zbekistonning AQShdagi elchisi sifatida faoliyat yuritgan paytimdan tanishman, shuning uchun bugungi kun men uchun alohida ahamiyatga ega.
Mazkur ajoyib tadbirni tashkil etishda ko‘rsatgan ko‘magi uchun men Kaspiy siyosiy markazi direktori janob Efgan Nifti, «Meros» fondi prezidentining katta maslahatchisi doktor Jeyms Karafano, shuningdek, Amerika-O‘zbekiston, Amerika-Qirg‘iziston va Amerika-Tojikiston biznes kengashlari ijrochi direktori Yelena Son xonimga minnatdorlik bildiraman. Men bugungi forumni bizning hamkorligimizning birinchi qadami deb bilaman va u kelgusi yillarda rivojlanib, mustahkamlanishiga samimiy umid qilaman.
Shuningdek, bir muhim jihatni ta’kidlashni istardim. Bugun O‘zbekistonda O‘qituvchi va murabbiylar kuni nishonlanmoqda — rasmiy davlat bayrami. Shunga qaramay, ko‘pchiligingiz ushbu kunni biz bilan o‘tkazishga qaror qildingiz. Shu uchun sizlarga alohida minnatdorlik bildiraman. Bizning forumimiz ham bir jihatdan o‘zaro o‘qitish va bilim almashishga bag‘ishlangan, shuning uchun tanlangan sana alohida ramziy ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.
Bu forumni o‘tkazish uchun eng qulay lahzani tasavvur qilish qiyin. Keyingi oy C5+1 formati tashkil etilganligiga aniq o‘n yil to‘ladi, bu esa o‘n yillik muloqot va hamkorlik davrini belgilaydi. Ma’lumki, 2015-yil noyabrida AQShning sobiq Davlat kotibi Jon Kerri C5+1 formatidagi birinchi uchrashuvni o‘tkazgan. Bu esa AQSh bilan Markaziy Osiyo besh davlati o‘rtasidagi yangi hamkorlik platformasining boshlanishi bo‘lgan. Ushbu sa’y-harakatlar natijasida 2023-yilda Nyu-York shahrida prezidentlar sammiti o‘tkazilishiga erishildi.
Biz yuqori darajadagi navbatdagi C5+1 sammiti, barcha besh Markaziy Osiyo davlatlari va AQSh prezidentlarining ishtirokida, joriy yil oxirida o‘tkazilishiga katta umid bog‘laymiz.
Shuningdek, o‘tgan hafta Markaziy Osiyo besh davlati yetakchilari Qo’shma Shtatlarga BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida ishtirok etish uchun tashrif buyurdilar. Shu nuqtai nazardan, Prezident Shavkat Mirziyoyevning tarixiy tashrifi alohida ahamiyatga ega bo‘ldi. U yerda Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan uchrashib, nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo strategik hamkorlik yo‘lida AQSh bilan ishlashga sodiqligini tasdiqladi.
Bu muhim bosqich bo‘lib, bugun biz shu ruhni rivojlantirish uchun yig‘ildik — muloqot va hamkorlik ruhini tahliliy markazlar va ekspert hamjamiyatlari darajasiga ko‘tarish, shuningdek oliy darajadagi muhokamalarni amaliy g‘oyalar va barqaror hamkorlikka aylantirish niyatidamiz.
Shuni ham ta’kidlashni istardimki, bu C5+1 formati doirasida AQSh va barcha besh Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida tahliliy markazlar darajasida birinchi uchrashuvdir. Oldin ikki tomonlama yoki hatto uch tomonlama muloqotlar bo‘lishi mumkin edi, ammo ilgari barcha Markaziy Osiyo davlatlari va AQSh tahliliy markazlari bir joyda bunday formatda yig‘ilmagan. Bu esa C5+1 formatining ahamiyati va umumiy muammolar hamda imkoniyatlar bo‘yicha birgalikda ishlashning muhimligini yaqqol ko‘rsatadi.
Bugun biz uchun ikki sobiq AQSh elchisini kutib olish sharafdir: birinchisi — Qirg‘iziston va O‘zbekistonda xizmat qilgan hamda C5+1 formatida uning tashkil etilganidan buyon bevosita ishtirok etgan Spratlen xonim, ikkinchisi — AQShning Qozog‘iston, Tojikiston va Turkmanistonda vakilli bo’lgan janob Hogland. Ular Markaziy Osiyoni har tomonlama yaxshi bilishadi.
Shuningdek, biz faoliyat yuritayotgan AQSh elchisi janob Henikni, shuningdek O‘zbekistonda akkreditatsiyalangan Markaziy Osiyo davlatlari elchilarini qutlaymiz. Sizlarning ishtirokingiz muhokamalarimizga alohida ahamiyat bag‘ishlaydi. Janob Henikning o‘ziga xos tarixi bor — ilgari u bu yerda yosh uchinchi kotib sifatida ishlagan va hazil tariqasida uni elchixonadagi “uchinchi odam” deb atashgan. Bugun esa u AQSh diplomatik missiyasi rahbari sifatida O‘zbekistonga qaytdi, bu alohida ramziy ahamiyatga ega.
Ehtimol, sizga ma’lumki, hozir AQShda hukumat ishini to‘xtatish xavfi mavjud. Shunga qaramay, janob Henik bugun biz bilan va biz buni juda qadrlaymiz.
Bunday chaqiriqlar Vashington uchun istalmagan bo‘lishi mumkin, ammo ular bugungi kabi forumlarning naqadar muhim ekanligini eslatadi. Muloqot, hamkorlik va umumiy til topish nafaqat davlat ichida, balki davlatlar o‘rtasida ham zarur. Bugun shu yerda yig‘ilib, biz noaniqlik sharoitida ham o‘zaro tushunishni chuqurlashtirish va hamkorlikni mustahkamlashimiz mumkinligini namoyish qilamiz.
Shuningdek, janob Bleykni ta’kidlashni istardim. U AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha sobiq yordamchisi. U shaxsan ishtirok eta olmagan bo‘lsa-da, iliq salomlarini yo‘lladi va videomurojaat yozib qoldirdi. Uni keyinchalik elchilar sessiyasida ko‘ramiz. Shuningdek, AQSh Milliy xavfsizlik kengashida Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha sobiq ikki direktor — doktor Erik Rudenshold va professor Brian Todd ham biz bilan birga. Ularning mintaqaga oid siyosatni shakllantirish markazidagi tajribasi muhokamalarimizga muhim hissa qo‘shadi.
Shuningdek, Toshkentda faoliyat yuritayotgan Amerika kompaniyalari rahbarlari va vakillarini, shuningdek xususiy sektor va davlat tuzilmalaridan hamkasblarni kutib olishdan mamnunman.
Bugungi kun dasturi bo‘yicha batafsil to‘xtalib o‘tmayman, chunki sizda forum konseptual eslatma va jadval bilan birga bukletlar mavjud.
Shuni ta’kidlashni istardimki, bugungi uchrashuvning asosiy natijalaridan biri tahliliy hisobot bo‘ladi. Unda nutq so‘zlaganlar va ishtirokchilarning fikrlari, takliflari va tavsiyalari aks etadi. Ushbu hujjat nafaqat muhokamalarimiz mazmunini qayd etadi, balki siyosatchilar, ekspertlar va hamkorlar uchun AQSh va Markaziy Osiyoda amaliy resurs bo‘lib xizmat qiladi. Men samimiy umid qilamanki, u bugungi muloqotni kelgusi yillarda hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha aniq qadamlar shaklida davom ettirishga yordam beradi.

Приветственное слово директора Международного института Центральной Азии Жавлона Вахабова на первом Форуме аналитических центров «Центральная Азия – США»
1 октября 2025 г., Ташкент
Уважаемые коллеги, дорогие гости,
Для меня большая честь приветствовать вас на первом Форуме аналитических центров «Центральная Азия – США» здесь, в Международном институте Центральной Азии. Я искренне благодарен всем вам, представителям правительства, делового сообщества, научных кругов и аналитических центров, за то, что вы нашли время и возможность приехать к нам. Со многими из вас я знаком еще со времени моей работы в Вашингтоне, когда я занимал пост Посла Узбекистана в Соединённых Штатах, и потому ваше присутствие сегодня имеет для меня особое значение.
Позвольте выразить благодарность господину Нифти, генеральному директору Центра Каспийской политики, доктору Карафано, старшему советнику президента Фонда «Наследие», а также госпоже Сон, исполнительному директору Американо-узбекской торговой палаты, Делового совета США–Кыргызстан и Делового совета США–Таджикистан, за поддержку в организации этого замечательного мероприятия. Я рассматриваю сегодняшний форум как первый шаг нашего партнерства и искренне надеюсь, что оно будет развиваться и укрепляться на протяжении многих лет.
Хотел бы также отметить один особый момент. Сегодня в Узбекистане отмечается День учителя – официальный государственный праздник. И тем не менее многие из вас решили провести этот день здесь, с нами. За это я выражаю вам особую признательность. Во многом наш форум также посвящен взаимному обучению и обмену знаниями, поэтому выбранная дата, возможно, особенно символична.
Трудно представить более подходящий момент для проведения этого форума. Уже в следующем месяце исполнится ровно десять лет с момента запуска формата C5+1, что ознаменует десятилетие диалога и сотрудничества. Как вам известно, в ноябре 2015 года тогдашний Государственный секретарь США Джон Керри провёл первую встречу в формате C5+1, положив начало новой платформе взаимодействия между Соединёнными Штатами и пятью странами Центральной Азии. Эти усилия увенчались проведением президентского саммита в Нью-Йорке в 2023 году.
Мы возлагаем большие надежды на то, что следующий саммит высокого уровня в формате C5+1, с участием президентов всех пяти стран Центральной Азии и Соединённых Штатов, состоится уже в конце этого года.
Кроме того, буквально на прошлой неделе все пять лидеров стран Центральной Азии посетили Соединённые Штаты для участия в 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. В этом контексте мы придаем особое значение историческому визиту Президента Шавката Мирзиёева, в ходе которого он встретился с Президентом США Дональдом Трампом и подтвердил не только приверженность Узбекистана, но и всей Центральной Азии курсу на углубление стратегического партнёрства с Соединёнными Штатами.
Это стало важной вехой, и сегодня мы собрались здесь, чтобы развить этот импульс – перенести дух диалога и партнёрства на уровень аналитических центров и экспертных сообществ, а также превратить обсуждения на высоком уровне в практические идеи и устойчивое сотрудничество.
Хочу также отметить, что это первая в своем роде встреча между Соединёнными Штатами и всеми пятью странами Центральной Азии в формате взаимодействия аналитических центров. В прошлом могли проводиться двусторонние или даже трёхсторонние диалоги, однако ранее представители аналитических центров всех стран Центральной Азии и США никогда не собирались вместе в таком формате. Уже одно это свидетельствует о растущем значении рамок C5+1 и ценности совместной работы над общими вызовами и возможностями.
Уважаемые гости,
Для нас большая честь приветствовать сегодня двух бывших послов США: Посла Спратлен, которая работала в Кыргызстане и Узбекистане и обладает непосредственным опытом участия в формате C5+1 с момента его создания, а также Посла Хогланда, представлявшего Соединённые Штаты в Казахстане, Таджикистане и Туркменистане. Вместе они обладают всесторонним видением Центральной Азии.
Мы также рады приветствовать действующего Посла США в Узбекистане – Посла Хеника, а также послов государств Центральной Азии, аккредитованных в Узбекистане. Ваше присутствие придаёт нашим дискуссиям особый вес. У Посла Хеника есть и своя особая история – когда-то он служил здесь молодым третьим секретарём, и в шутку его называли «третьим человеком» в посольстве. Сегодня он вернулся в Узбекистан уже в качестве главы дипломатической миссии США, что символично само по себе.
Как вам, возможно, известно, в настоящее время в Соединённых Штатах существует риск приостановки работы правительства. Тем не менее Посол Хеник сегодня с нами, и мы это очень ценим.
Хотя подобные вызовы нежелательны для Вашингтона, они одновременно напоминают о том, насколько важны такие форумы, как сегодняшний. Диалог, сотрудничество и поиск общего языка необходимы не только внутри государств, но и между ними. Собравшись здесь сегодня, мы демонстрируем, что даже в условиях неопределенности можем продолжать углублять взаимопонимание и укреплять партнёрство.
Хочу также отметить Посла Блейка, бывшего помощника Государственного секретаря США по делам Южной и Центральной Азии. Хотя он не смог присутствовать лично, он передал свои тёплые приветствия и записал видеообращение, которое мы посмотрим чуть позже в ходе сессии послов. С нами также два бывших директора по делам Центральной Азии в Совете национальной безопасности США – доктор Эрик Руденшолд и профессор Бриан Тодд. Их опыт работы в самом центре формирования американской политики в отношении региона придаёт нашим обсуждениям исключительную ценность.
Я также рад приветствовать руководителей и представителей американских компаний, работающих в Ташкенте, а также коллег из частного сектора и государственных структур.
Дорогие коллеги,
Я не буду подробно останавливаться на программе сегодняшнего дня, поскольку у вас уже есть брошюры с концептуальной запиской и расписанием форума.
Хотел бы лишь подчеркнуть, что одним из ключевых результатов сегодняшней встречи станет аналитический отчёт, в котором будут отражены идеи, предложения и рекомендации наших спикеров и участников. Этот документ не только зафиксирует содержательность наших дискуссий, но и послужит практическим ресурсом для политиков, экспертов и партнёров как в Соединённых Штатах, так и в Центральной Азии. Я искренне надеюсь, что он поможет превратить сегодняшний диалог в конкретные шаги по углублению сотрудничества в ближайшие годы.
Уважаемые участники, желаю вам плодотворных обсуждений и содержательного обмена мнениями в течение всего дня. Благодарю за внимание!