MOXI direktori J.Vaxabovning “O‘zbekiston – Rossiya: ittifoqchilik munosabatlarining yigirma yilligi va hamkorlikning yangi ufqlari» mavzusidagi davra suhbatidagi kirish so‘zi
2025-yil 14-noyabr, Toshkent
Avvalo, bugungi davra suhbati ishtirokchilari va mehmonlarini samimiy qutlab, ushbu tadbirni tashkil etishda ko‘mak bergan rossiyalik hamkasblarimizga minnatdorlik bildirishni istayman.
Ushbu uchrashuvimiz muhim yubiley sanasiga to‘g‘ri kelmoqda. Aynan 20 yil avval Moskva shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma imzolangan edi. Ushbu hujjat ikki davlat hamkorligida yangi davrni boshlab, muhim tarixiy voqeaga aylangan.
O‘tgan yigirma yil mobaynida ushbu Shartnoma xavfsizlik, iqtisodiyot, energetika, transport infratuzilmasi, ilm-fan, axborot texnologiyalari va gumanitar ohalarda o‘zbek-rus munosabatlarini rivojlantirishning mustahkam poydevori bo‘lib xizmat qilmoqda.
Shu bilan bugungi kunda biz ikki tomonlama aloqalardagi haqiqiy va sezilarli yutuqlarni ishonch bilan qayd etishimiz mumkin, ular sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi.
Siyosiy muloqotning yuqori intensivligiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Muhim voqealardan biri – 2023-yil oktabrda O‘zbekiston Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning Qozon va Moskva shaharlariga, shuningdek, 2024-yil may oyida Rossiya Prezidenti V.V. Putinning Toshkentga tashrifidir. O‘tkazilgan uchrashuvlar davomida yetakchilarimiz ittifoqchilik shartnomasining asosiy tamoyillarining o‘zgarmasligini yana bir bor tasdiqladi.
Mamlakatlarimiz sherikligini chuqurlashtirishga bo‘lgan sodiqlik iqtisodiyot sohasida ham o‘z ifodasini topdi. Rossiya O‘zbekistonning yetakchi hamkori maqomini saqlab qolmoqda. Oxirgi 20 yil davomida o‘zaro savdo hajmi deyarli olti baravar oshib, 2005-yilda 2 mlrd dollar bo‘lgan ko‘rsatkich 2024-yilda 11,6 mlrd dollarga yetdi.
Faqatgina 2025-yilning yanvar–avgust oylarida tovar aylanmasi 9 mlrd dollardan oshdi. Shu bilan birga, yetkazib berilgan mahsulotlarning deyarli 70% yuqori qo‘shimcha qiymatga ega. Ikkala davlat rahbarlari bu ko‘rsatkichni 30 mlrd dollarga yetkazishni maqsad qilgan.
Rossiyalik ishtirokchilar bilan qo‘shma korxonalarning soni ham sezilarli darajada oshgan – agar 20 yil avval ularning soni taxminan 430 ta bo‘lsa, bugungi kunda 3 mingtadan ortiq.
Energetika hamkorligining yangi bosqichini belgilovchi muhim ramz – Jizzax viloyatida atom elektr stansiyasining qurilishi bo‘ldi. Ushbu loyiha an’anaviy energetika tashabbuslarini «yashil» loyihalar bilan uyg‘unlashtirib, qo‘shma loyihalarimiz doirasini kengaytiradi. O‘zbekiston Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev ta’kidlaganidek, AES mamlakatning kelajak iqtisodiy rivojlanishi uchun hayotiy ahamiyatga ega bo‘lib, uning energetik xavfsizligiga strategik hissa qo‘shadi.
Ta’lim sohasidagi yutuqlarni alohida qayd etishdan mamnunmiz. Agar 2005-yilda O‘zbekistonda faqat bitta rossiyalik oliy ta’lim muassasasining filiali faoliyat yuritgan bo‘lsa – bu G.V. Plekhanov nomidagi Iqtisodiyot universiteti, u mustaqil O‘zbekistondagi birinchi xorijiy universitet edi. Bugungi kunda ularning soni 14 taga yetdi. Yaqin kelajakda Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti filialining ochilishi kutilmoqda. O‘zbekiston Rossiya universitetlari filiallari soni bo‘yicha MDH mamlakatlari orasida birinchi o‘rinda turibdi, qo‘shma ta’lim dasturlarining soni esa 400 taga yaqinlashmoqda.
Turizm sohasida ham o‘sish sezilarli. 2005-yilda O‘zbekistonga tashrif buyurgan xorijiy turistlar soni 241 ming kishini tashkil qilgan bo‘lsa, 2024-yilda faqat Rossiyadan kelgan turistlar soni 870 mingga yetdi. Bu, shuningdek, O‘zbekiston MDH mamlakatlari orasida eng yaxshi turistik yo‘nalish sifatida tan olingani va «Russian Traveler Awards 2024» mukofotini qo‘lga kiritganini ham tasdiqlaydi.
Shunday qilib, 20 yil davomida o‘zbek-rus munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilib, aniq loyihalar va real mazmun bilan to‘lishi hamkorlik dinamikasining o‘sishida o‘z ifodasini topmoqda.
Shuni ham ta’kidlash joizki, bizning aloqalarimiz faqat ikki tomonlama o‘lcham bilan cheklanmaydi. So‘nggi yillarda Markaziy Osiyoda sodir bo‘layotgan jarayonlar va hududiy hamkorlikni mustahkamlash bilan bog‘liq o‘zgarishlar yangi muloqot mexanizmlarini yaratmoqda.
Shu nuqtai nazardan, «Markaziy Osiyo – Rossiya» formatidagi hamkorlik hududiy o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish uchun asos yaratadi. Joriy yil oktabr oyida Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan ushbu formatdagi mintaqa davlatlari yetakchilari ikkinchi sammiti qo‘shma rivojlanish istiqbollari va mintaqaviy darajadagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha muhim platformaga aylandi.
Sammit davomida hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan bir qator tashabbuslar ilgari surildi.
Xususan, O‘zbekiston Prezidenti muntazam yuqori darajadagi uchrashuvlar o‘tkazishni, hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari muvofiqlashtiruvchi kengashini yaratishni, transport-logistika bog‘liqligini rivojlantirishni, « Markaziy Osiyo – Rossiya Agroexpress» va sanoat injiniringi Hub loyihalarini ishga tushirishni, Mintaqaviy kompetensiyalar markazini tashkil etishni, energetika hamkorligini kengaytirishni, shuningdek, ta’lim, madaniyat va ijtimoiy aloqalarni mustahkamlashni taklif qildi.
Ushbu tashabbuslar amaliy samaradorlikni oshirish va o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga, shu jumladan ko‘p tomonlama formatlar orqali xizmat qiladigan qo‘shimcha platformalar yaratishga qaratilgan.
O‘zbek-rus hamkorligini mustahkamlashda ekspertlar hamkorligi – tahliliy va ilmiy markazlar o‘rtasidagi muloqot – alohida ahamiyatga ega. So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) yetakchi rossiyalik hamkorlar bilan tizimli muloqot o‘rnatdi.
Faqat joriy yilda institut delegatsiyasi Moskva shahriga ikki marta tashrif buyurib, RSTI, IMEMO, XMOI, RFA SHI va Gorchakov Fondi bilan bir qator qo‘shma tadbirlarni o‘tkazdi. Ushbu aloqalar o‘zaro tushunishni mustahkamlab, amaliy qarorlar uchun intellektual yo‘nalishlarni shakllantiradi.
Bugungi davra suhbati ekspertlar muloqotining davomiga aylanadi. Biz siyosiy, iqtisodiy, energetika va gumanitar hamkorlikning asosiy yo‘nalishlariga, shuningdek, o‘zbek-rus aloqalarini yanada chuqurlashtirish istiqbollariga e’tibor qaratamiz.
Ishonchim komilki, mehmonlarimiz ushbu mavzularni batafsil yoritadi. Barcha ishtirokchilarga samarali ish, mazmunli chiqishlar va konstruktiv fikr almashinuvini tilayman.

Opening Remarks by Amb.Vakhabov, Managing Director of the IICA at the roundtable: “Uzbekistan – Russia: 20 Years of Allied Relations and New Horizons of Cooperation”
2025-yil 14-noyabr, Toshkent
Dear Alexey Vladimirovich,
It is my absolute delight to welcome all the participants and guests of today’s roundtable and to express our gratitude to our Russian colleagues for their support in organizing this event.
Our meeting marks an important anniversary. Exactly 20 years ago, a treaty on allied relations between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation was signed in Moscow. The signing of this treaty was a significant milestone, opening a new era of cooperation between the two countries.
For the past two decades, this Treaty has served as a solid foundation for the development of Uzbek-Russian relations in areas such as security, economy, energy, transport infrastructure, science, information technology, and humanitarian field.
Thanks to this, we can confidently note real and tangible achievements in our bilateral relations, which have reached a substantially new level.
I would like to draw particular attention to the high intensity of political dialogue between the leaders of our two countries. President Shavkat Mirziyoyev’s visits to Kazan and Moscow in October 2023, and President Vladimir Putin’s visit to Tashkent in May 2024, during which meetings, when our leaders reaffirmed the immutability of the key provisions of the alliance treaty that underpin our bilateral cooperation.
The commitment of our countries to deepen partnership has also been reflected in the economic sphere. Russia continues to retain the role of Uzbekistan’s leading partner. Over the past 20 years, the volume of mutual trade has increased nearly sixfold – from $2 billion in 2005 to $11.6 billion in 2024.
In just January–August of 2025, trade turnover exceeded $9 billion. At the same time, nearly 70% of supplies are high value-added products. The leaders of both states have set an ambitious yet realistic goal of raising this figure to $30 billion.
I am pleased to note the growth in the number of joint ventures with Russian participation while there were around 430 such ventures two decades ago, today there are more than 3,000.
A significant milestone of a new stage in energy cooperation has been the construction of a nuclear power plant in the Jizzakh region, which broadens the range of our joint projects by combining traditional energy initiatives with the development of “green” projects. As President Shavkat Mirziyoyev noted, the NPP is “vital for the country’s future economic development and will make a strategic contribution to its energy security”.
It is also particularly rewarding to note the achievements in education. In 2005, Uzbekistan had only one branch of a Russian university — the Plekhanov Russian University of Economics (the first foreign university in independent Uzbekistan) — whereas today there are 14 branches. In the near future, the opening of a branch of Bauman Moscow State Technical University is also expected. Uzbekistan ranks first among CIS countries in terms of the number of Russian university branches, and the number of joint educational programs approaches 400.
Tourism exchange has also grown dynamically. In 2005, the total number of foreign tourists visiting Uzbekistan was 241,000. By 2024, 870,000 tourists came from Russia alone. This is further confirmed by Uzbekistan being recognized as the best tourist destination among CIS countries, winning the “Russian Traveler Awards 2024.”
We can see that over 20 years, Uzbek-Russian relations have acquired a fundamentally new scale, filled with tangible projects and real substance, which is reflected in the growing dynamics of cooperation.
It is gratifying to note that our ties are not limited to bilateral relations. Thanks to developments in Central Asia in recent years, aimed at strengthening regional cooperation and unity, new mechanisms for interaction between countries in the region and key partners are being created.
In this context, cooperation within the “Central Asia–Russia” format forms the basis for the development of regional connectivity. In October of this year, the second summit of regional leaders in this format was held in Dushanbe, serving as an important platform for discussing prospects for joint development and strengthening relations at the regional level.
During the summit, a number of initiatives were proposed to further deepen cooperation. In particular, the President of Uzbekistan suggested holding regular high-level meetings, establishing a Coordinating Council at the level of Deputy Prime Ministers, developing transport and logistics connectivity, launching the “Agroexpress Central Asia–Russia” and Industrial Engineering Hub projects, establishing a Regional Competence Center, expanding energy partnership, as well as strengthening educational, cultural, and social ties.
All of these initiatives are aimed at enhancing practical efficiency and further developing cooperation, including through multilateral formats, which serve as additional platforms for strengthening bilateral ties.
Expert interaction between analytical and scientific centers plays a crucial role in strengthening Uzbek-Russian cooperation. In recent years, the IICA has established a systematic dialogue with leading Russian partners.
This year alone, the Institute’s delegation visited Moscow twice and held a series of joint events with RISS, IMEMO, Institute of China and Contemporary Asia and the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences, and the Gorchakov Fund. All these contacts strengthen mutual understanding and provide intellectual guidance for practical solutions.
Today’s roundtable will continue this expert dialogue. We will focus on the key areas of political, economic, energy, and humanitarian cooperation, as well as on prospects for further deepening Uzbek-Russian interaction.
I am confident that our guests will elaborate on these topics in greater detail. I wish all participants productive work, substantive presentations, and constructive exchanges of views.