2025-yil Markaziy Osiyo xalqaro instituti uchun yangi g‘oyalar, muloqot va hamkorlik yili bo‘ldi.
AQSH, Xitoy, Rossiya, Pokiston, Fransiya, Belgiya, Shvetsiya va Gruziyada, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari - Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmanistonda o‘tkazilgan xalqaro ilmiy-ekspertlik konferensiyalarida ishtirok etish uchun 20 dan ortiq xorijiy tadqiqot safarlari amalga oshirildi.
Shu bilan birga, Institut O‘zbekistonda o‘tkazilgan ko‘plab xalqaro va mintaqaviy anjumanlarda, jumladan, Samarqandda bo‘lib o‘tgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida tematik qo‘shimcha tadbir tashkil etdi.
Bundan tashqari, MOXI Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjonning O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan birgalikda Toshkentdagi diplomatik korpus uchun Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi yakunlari bo‘yicha brifing o‘tkazdi.
Institut, shuningdek, dunyoning 18 mamlakatidan 40 dan ortiq institutlar bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatib, hamkorlik tarmog‘ini kengaytirdi.
Xulosa qilib aytganda, barcha hamkorlarimizga hamkorlik uchun minnatdorlik bildiramiz va yangi yilda birgalikdagi ishlarni yanada rivojlantirishni maqsad qilganmiz.

2025 год стал для Международного института Центральной Азии годом новых идей, диалога и сотрудничества.
Институт провёл первые форумы аналитических центров в форматах «Центральная Азия – ССАГЗ», «Центральная Азия – США» и «Центральная Азия – Северный совет», а также более 20 научно-экспертных мероприятий, объединивших свыше 150 спикеров и 2 000 экспертов.
Проведено более 20 исследовательских выездов за рубеж для участия в международных научно-экспертных конференциях в США, Китае, России, Пакистане, Франции, Бельгии, Швеции и Грузии, а также в странах Центральной Азии — Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане.
Наряду с этим Институт принял участие во многих международных и региональных конференциях, прошедших в Узбекистане, включая организацию тематического сайд-ивента на полях 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
Кроме того, совместно с главами дипломатических миссий государств Центральной Азии и Азербайджана в Узбекистане в МИЦА был проведён брифинг для дипломатического корпуса в Ташкенте по итогам 7-й Консультативной встречи глав государств Центральной Азии.
Институт также расширил партнёрскую сеть, установив сотрудничество с более чем 40 институтами из 18 стран мира.
Подводя итоги, благодарим всех партнёров за сотрудничество и нацелены на дальнейшее развитие совместной работы в новом году.