Abdulaziz Komilov O‘zbekistonning Tinchlik kengashiga qo‘shilishiga izoh berdi
«O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlash sabablari haqidagi savolga javob berar ekan, u Prezident Shavkat Mirziyoyev AQSh taklifiningn qabul qilishi sababi sifaitda Tinchlik kengashining maqsadlari mamlakat tashqi siyosatining asosiy tamoyillariga to‘liq mos kelishini ta’kidladi.
Abdulaziz Komilovning so‘zlariga ko‘ra, G‘azo sektoridagi harbiy-siyosiy inqirozni hal qilish Davos forumining asosiy mavzularidan biri bo‘lgan va O‘zbekistonning Yaqin Sharqdagi "jiddiy hayotiy manfaatlari" bor.
Shuningdek, u O‘zbekistonning Tinchlik kengashidagi ishtiroki xalqaro ishonch va mamlakatning xalqaro maydonda jiddiy ishtirokchiligini tan olish hisoblanadi.

Абдулазиз Камилов прокомментировал вступление Узбекистана в Совет мира
Отвечая на вопрос о причинах поддержки инициативы в интервью телеканалу «Узбекистан 24», он подчеркнул, что Президент Шавкат Мирзиёев принял предложение США, поскольку цели Совета мира полностью совпадают с основными принципами внешней политики республики.
По словам Камилова, урегулирование военно-политического кризиса в секторе Газа стало одной из центральных тем на форуме в Давосе, а Узбекистан имеет «жизненно важные интересы» в регионе Ближнего Востока.
По его словам, участие Узбекистана в Совете мира также является проявлением международного доверия и признания страны как ответственного участника международных процессов.