Abdulaziz Komilov O‘zbekistonning Tinchlik kengashiga qo‘shilishiga izoh berdi
«O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlash sabablari haqidagi savolga javob berar ekan, u Prezident Shavkat Mirziyoyev AQSh taklifiningn qabul qilishi sababi sifaitda Tinchlik kengashining maqsadlari mamlakat tashqi siyosatining asosiy tamoyillariga to‘liq mos kelishini ta’kidladi.
Abdulaziz Komilovning so‘zlariga ko‘ra, G‘azo sektoridagi harbiy-siyosiy inqirozni hal qilish Davos forumining asosiy mavzularidan biri bo‘lgan va O‘zbekistonning Yaqin Sharqdagi "jiddiy hayotiy manfaatlari" bor.
Shuningdek, u O‘zbekistonning Tinchlik kengashidagi ishtiroki xalqaro ishonch va mamlakatning xalqaro maydonda jiddiy ishtirokchiligini tan olish hisoblanadi.

Abdulaziz Kamilov commented on Uzbekistan’s accession to the Board of Peace
Responding to a question about the reasons for supporting the initiative in an interview with Uzbekistan 24, he emphasized that President Shavkat Mirziyoyev accepted the U.S. proposal because the goals of the Board of Peace fully align with the core principles of the country’s foreign policy.
According to Kamilov, resolving the military and political crisis in the Gaza Strip was one of the central topics at the Davos forum, and Uzbekistan has “vital interests” in the Middle East.
He also noted that Uzbekistan’s participation in the Board of Peace reflects international trust and recognition of the country as a responsible participant in global affairs.