Markaziy Osiyo mamlakatlari Jahon banki ko‘magida qiymati 1 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 10 yillik Mintaqaviy elektr energiyasi bozori o‘zaro bog‘liqligi va savdosi (REMIT) dasturi doirasida mintaqaviy elektr energiyasi bozorini yaratadi.
Tashabbus milliy energetika tizimlarini birlashtirish va mintaqa bo‘ylab transchegaraviy elektr energiyasi savdosini kengaytirishga qaratilgan.
Loyiha Qirg‘iziston va Tojikistondagi gidroenergetika obyektlari, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Turkmanistondagi issiqlik elektr stansiyalari, shuningdek, quyosh va shamol energiyasi loyihalarini qamrab oladi.
REMIT dasturi energetika infratuzilmasini mustahkamlash, qayta tiklanadigan energiya manbalarini integratsiya qilish va elektr energiyasi savdosi hajmini oshirishga qaratilgan.
Dastur energiya ta’minoti ishonchliligini yaxshilashi va 2050-yilga borib mintaqa uchun 15 milliard dollargacha iqtisodiy foyda keltirishi kutilmoqda.

Central Asia to Launch Regional Electricity Market with World Bank Support
Central Asian countries to establish a regional electricity market with the support of the World Bank under the 10-year Regional Electricity Market Interconnectivity and Trade (REMIT) program, valued at more than $1 billion.
The initiative aims to integrate national power systems and expand cross-border electricity trade across the region.
The project will cover hydropower facilities in Kyrgyzstan and Tajikistan, thermal power plants in Uzbekistan, Kazakhstan, and Turkmenistan, as well as solar and wind energy projects.
The REMIT program seeks to strengthen energy infrastructure, integrate renewable energy sources, and increase electricity volumes.
The program is expected to improve the reliability of energy supply and generate up to $15 billion in economic benefits for the region by 2050.