Markaziy Osiyo mamlakatlari Jahon banki ko‘magida qiymati 1 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 10 yillik Mintaqaviy elektr energiyasi bozori o‘zaro bog‘liqligi va savdosi (REMIT) dasturi doirasida mintaqaviy elektr energiyasi bozorini yaratadi.
Tashabbus milliy energetika tizimlarini birlashtirish va mintaqa bo‘ylab transchegaraviy elektr energiyasi savdosini kengaytirishga qaratilgan.
Loyiha Qirg‘iziston va Tojikistondagi gidroenergetika obyektlari, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Turkmanistondagi issiqlik elektr stansiyalari, shuningdek, quyosh va shamol energiyasi loyihalarini qamrab oladi.
REMIT dasturi energetika infratuzilmasini mustahkamlash, qayta tiklanadigan energiya manbalarini integratsiya qilish va elektr energiyasi savdosi hajmini oshirishga qaratilgan.
Dastur energiya ta’minoti ishonchliligini yaxshilashi va 2050-yilga borib mintaqa uchun 15 milliard dollargacha iqtisodiy foyda keltirishi kutilmoqda.

В Центральной Азии запустят региональный рынок электроэнергии при поддержке Всемирного банка.
В рамках 10-летней программы «Regional Electricity Market Interconnectivity and Trade» (REMIT) на сумму более $1 млрд страны региона объединят свои энергосистемы и расширят торговлю электроэнергией.
Проект охватит гидроэнергетику Кыргызстана и Таджикистана, тепловые электростанции Узбекистана, Казахстана и Туркменистана, а также солнечную и ветровую энергетику.
Цель программы REMIT — укрепление энергетической инфраструктуры, интеграция возобновляемых источников энергии и увеличение объёмов торговли электроэнергией.
Ожидается, что программа повысит надёжность энергоснабжения и принесёт региону до $15 млрд экономических выгод к 2050 году.