MOXIda brifing va O‘zbekiston–Xitoy ilmiy simpoziumi bo‘lib o‘tadi
2026-yil 29-yanvar kuni Xitoy Xalq Respublikasining Xitoy Ijtimoiy Fanlar Akademiyasi (XIFA) prezidenti Gao Syan boshchiligidagi delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro institutida Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasining 20-chaqiriq 4-plenumi yakunlariga bag‘ishlangan brifing hamda O‘zbekiston–Xitoy ilmiy simpoziumi bo’lib o‘tadi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi davlat idoralari vakillari, Xitoy Xalq Respublikasining Toshkent shahridagi elchixonasi, shuningdek, O‘zbekiston va Xitoyning ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda akademik hamjamiyati vakillari taklif etilgan.
XIFA bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan “ Global transformatsiya va davlat boshqaruvi” mavzusidagi simpozium doirasida ishtirokchilar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida davlat boshqaruvi sohasidagi hamkorlik masalalari, raqamli iqtisotiyotni rivojlantishdagi sun’iy intellektning o‘rni, milliy rivojlanish strategiyalarini uyg‘unlashtirish istiqbollari, shuningdek, “Markaziy Osiyo–Xitoy” formatida mintaqaviy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qiladilar.

В МИЦА состоится брифинг и узбекско-китайский научный симпозиум
29 января 2026 г. в рамках визита в Узбекистан делегации из КНР во главе с президентом Китайской академии общественных наук (КАОН) Гао Сяном в Международном институте Центральной Азии состоится брифинг, посвящённый итогам 4-го пленума Центрального комитета Коммунистической партии Китая 20-го созыва, а также узбекско-китайский научный симпозиум.
В мероприятиях примут участие представители государственных органов Республики Узбекистан, посольства КНР в г. Ташкенте, а также профильные специалисты аналитических и академических учреждений обеих стран.
В ходе симпозиума на тему «Глобальная трансформация и государственное управление», организуемый совместно с КАОН, участники обсудят вопросы взаимодействия между Узбекистаном и Китаем в сфере государственного управления, роль искусственного интеллекта в обеспечении цифровой взаимосвязанности, перспективы сопряжения национальных стратегий развития, а также ключевые направления регионального сотрудничества в формате «Центральная Азия–Китай».