Joriy yil 19-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vashington shahrida Tinchlik kengashining birinchi sammitida nutq so‘zladi.
Oʻzbekiston Prezidenti Tinchlik kengashining Gʻazo sektori boʻyicha faoliyatining ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdi.
✅ Oʻzbekiston Tinchlik kengashini tuzish boʻyicha tinchliksevar tashabbusni qoʻllab-quvvatlaganligi va uni muvaffaqiyatli roʻyobga chiqarishda amaliy ishtirok etishini qatʼiy tasdiqlagani taʼkidlandi;
✅ kengash ishi Gʻazo mintaqasini iqtisodiy va ijtimoiy qayta tiklash uchun qulay sharoit yaratishga imkon berishiga ishonch bildirildi;
✅Gʻazoning har qanday tashqi boshqaruv mexanizmi sektor aholisining soʻzsiz ichki qoʻllab-quvvatlashiga tayanishi lozimligi taʼkidlandi;
✅ barcha tomonlarning muvofiqlashtirilgan saʼy-harakatlari Gʻazoni tez fursatda qayta tiklash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga, mojarodan keyingi jarayonlarni barqarorlashtirishga xizmat qilishi ishonch bildirildi;
✅ Oʻzbekiston ushbu hududda turar joylar, bolalar bogʻchalari, maktab va kasalxonalar barpo etishga imkon qadar hissa qoʻshishga tayyorligi qayd etildi;
✅ Yangi Gʻazoni – iqtisodiyoti farovon, aholi uchun munosib turmush sharoitlariga ega boʻlgan mintaqani barpo etish uchun ushbu tarixiy imkoniyatdan foydalanish zarurligi taʼkidlandi.
Yig‘ilish yakunida Tinchlik kengashi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolandi.

On 19 February 2026, Uzbek President Shavkat Mirziyoyev took part in the inaugural meeting of the Board of Peace in Washington, D.C.
In his address, the President of Uzbekistan highlighted the Board’s key priorities on Gaza.
Below are the key points:
✅Uzbekistan has supported the peacebuilding initiative of establishing the Board of Peace, and firmly declared its commitment to take practical part in its successful implementation;
✅ The Board’s operational activity will create a favorable condition for the economic and social restoration of Gaza;
✅ Any mechanism for external governance of Gaza must rely on the support of its population;
✅Coordinated efforts of all interested parties will make the post-conflict process sustainable and create conditions for the rapid reconstruction of Gaza;
✅ Uzbekistan is ready to make a tangible contribution to the construction of residential buildings, kindergartens, schools and hospitals;
✅ We need to use this historic opportunity to create a New Gaza with a thriving economy and decent living conditions for its population.
Following the meeting, a Declaration on support for the activities of the Board of Peace was signed.