Markaziy Osiyo davlatlarining Buyuk Britaniya bilan birinchi vazirlar uchrashuvi bo’lib o’tdi
26-fevral kuni Londonda “Markaziy Osiyo–Buyuk Britaniya” formatidagi birinchi tashqi ishlar vazirlari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Buyuk Britaniyaning tashqi siyosat idoralari rahbarlari ishtirok etdi. Uchrashuv Buyuk Britaniya tashqi ishlar, Hamdoʻstlik va birlashgan qirollik taraqqiyot masalalari boʻyicha Davlat kotibi Ivett Kuper xonim boshchiligida o‘tkazildi.
Mazkur muloqot mintaqaning iqtisodiy rivojlanish ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha atroflicha fikr almashish, shuningdek, Buyuk Britaniya bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollarini muhokama qilish uchun dolzarb va mazmunli platforma bo‘lib xizmat qildi.
Savdo diversifikatsiyasi, sanoat kooperatsiyasi, barqaror infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, Markaziy Osiyoning strategik xomashyo resurslari va qayta tiklanuvchi energiya sohasidagi salohiyatini roʻyobga chiqarish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Mintaqaning o‘sib borayotgan ahamiyati Britaniya tomonidan yuqori baholandi. I.Kuper o‘z nutqida barqaror iqtisodiy o‘sish sur’atlari, kuchayib borayotgan hamkorlik va xalqaro jarayonlarga ortib borayotgan ta’siri bilan jadal rivojlanayotgan mamlakatlar sifatida Markaziy Osiyo davlatlarining alohida o’rnini ta’kidladi.

Великобритания и страны Центральной Азии провели первую министерскую встречу
26 февраля т.г. в Лондоне состоялась первая встреча министров иностранных дел в формате «Центральная Азия – Великобритания».
В мероприятии приняли участие главы внешнеполитических ведомств государств Центральной Азии и Великобритании. Встреча прошла под председательством государственного секретаря по иностранным делам, делам Содружества и развития Соединённого Королевства Иветт Купер.
Стороны обсудили возможности расширения торгово-экономического сотрудничества, в рамках которого были определены приоритетные направления развития торговли, инвестиций и укрепления связей стран региона с Великобританией.
Особое внимание было уделено диверсификации торговли, взаимодействию в промышленной отрасли, устойчивому развитию инфраструктуры, а также расширению партнерства в сфере критически важных минералов и возобновляемой энергетики.
Возрастающая значимость региона получила высокую оценку британской стороны. В своём выступлении И.Купер подчеркнула особую роль центральноазиатских государств как динамично развивающихся стран с устойчивыми темпами экономического роста, усиливающейся кооперацией и возрастающим влиянием на международные процессы.