2026 yil 5 fevral, Toshkent
Avvalambor, taklifimizni qabul qilganingiz uchun Sizga, Janobi Oliylari, o‘zimning samimiy minnatdorligimni bildirishga ijozat bergaysiz.
Sizlarning bugungi uchrashuvdagi ishtirokingiz mamlakatlarimiz va ekspertlar hamjamiyatlari o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga xizmat qiluvchi ochiq muloqot hamda professional hamkorlik an’analari naqadar muhim ahamiyatga ega ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.
Bugungi uchrashuvimiz nufuzli ekspertlar va diplomatlarni bir davraga jamlagani Markaziy Osiyo hamda Germaniya o‘rtasidagi jadal rivojlanayotgan hamkorlikka bo‘lgan qiziqish naqadar yuqori ekanidan dalolat beradi.
Ekspertlar hamjamiyatlari joriy tendensiyalarni chuqur tahlil qilib, ikki tomonlama va mintaqalararo sheriklikni yanada kengaytirish bo‘yicha istiqbolli yondashuvlarni ishlab chiqayotgan bir paytda, bizning muloqotimiz g‘oyatda dolzarb va o‘z vaqtida tashkil etilgan, deb hisoblayman.
Uzoq yillar davomida Germaniya Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyoga nisbatan siyosatida asosiy harakatlantiruvchi kuch vazifasini o‘tab kelmoqda. Aynan Germaniyaning Yevropa Ittifoqi Kengashiga raisligi davrida — 2007 yilda Ittifoqning mintaqamiz bo‘yicha birinchi Strategiyasi qabul qilingan edi. 2019 yilda esa Germaniya tashabbusi bilan ushbu hujjat tubdan yangilanib, keng qamrovli tus oldi.
Bugungi «davrlar almashinuvi» (Zeitenwende) sharoitida ham Germaniya barqaror va ko‘p vektorli Yevroosiyo hamkorligini shakllantirishda Markaziy Osiyoning eng ishonchli hamkorlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Shu munosabat bilan, Janobi Oliylari, Sizning «Zeitenwende’dan keyin Germaniyaning Markaziy Osiyodagi siyosati» nomli maqolangiz so‘nggi yillardagi eng mazmundor va teran tahliliy asarlardan biri bo‘lganini alohida ta’kidlashni istardim. Mazkur ish ekspertlar muloqoti uchun yuqori mezonlarni belgilab berdi va kelgusi muhokamalarimizga mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo va Germaniya o‘rtasidagi sheriklik strategik manfaatlarning mushtarakligi va amaliy hamkorlikning kengayishini ifoda etuvchi sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi.
Shu nuqtai nazardan, «Markaziy Osiyo – Germaniya» (S5+1) formati institutsional siyosiy muloqotni mustahkamlash hamda mintaqalararo hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan aniq tashabbuslarni hayotga tatbiq etishda muhim platforma vazifasini o‘tamoqda.
Berlin (2023 y.) va Ostona (2024 y.) shaharlarida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi sammitlar «S5+1» formatini institutsionallashtirish hamda o‘zaro munosabatlarni strategik sheriklikning sifat jihatidan mutlaqo yangi darajasiga olib chiqish imkonini berdi.
Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
Bugungi ijobiy hamkorlik dinamikasi Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarning keng ko‘lamli kengayishi fonida jadal rivojlanmoqda. Shu nuqtai nazardan, Samarqand sammiti mintaqamiz va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlar tarixida yangi sahifa ochgan muhim bosqich bo‘ldi.
Sammit yakunida qabul qilingan Samarqand deklaratsiyasida «Yashil strategik yo‘lak»ni barpo etish, «Markaziy Osiyo – YeI» toza energiya bo‘yicha sheriklik aloqalarini o‘rnatish, qo‘shma transport-logistika loyihalarini rivojlantirish hamda akademik va ilmiy-tadqiqot hamkorligini kengaytirish kabi qator strategik tashabbuslar o‘z aksini topgan.
«Markaziy Osiyo – YeI» formati mintaqalararo muloqotning eng nufuzli platformalaridan biriga aylandi. O‘z tarkibida 27 ta a’zo davlat hamda «Katta yettilik» (G7) ning uchta yirik iqtisodiyotini birlashtirgan Yevropa Ittifoqi mintaqamizning barqaror taraqqiyoti uchun zarur bo‘lgan tizimli va institutsional sheriklikni ta’minlashda strategik «salmoqli kuch» sifatida muhim rol o‘ynamoqda.
Aziz mehmonlar!
An’anaviy transport yo‘nalishlari faoliyatidagi uzilishlar fonida o‘zaro bog‘liqlik masalasi bugungi kunda yangi strategik ahamiyat kasb etmoqda. Bunday sharoitda Markaziy Osiyoni Kaspiy dengizi va Janubiy Kavkaz orqali Yevropa bilan bog‘laydigan **«O‘rta yo‘lak» (Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi)**ni rivojlantirish ham Yevropa Ittifoqi, ham Germaniya uchun ustuvor vazifaga aylandi.
Bu boradagi intilishlarning qat’iyligi yirik moliyaviy resurslar yo‘naltirilayotgani bilan ham tasdiqlanadi. Xususan, «Global darvoza» (Global Gateway) tashabbusi doirasida hamda xalqaro moliya institutlari ko‘magida «O‘rta yo‘lak» infratuzilmasini yaxshilash, xomashyo resurslarini o‘zlashtirish va iqlim barqarorligini ta’minlash kabi muhim sohalarga 20 milliard yevrodan ortiq mablag‘ safarbar etildi.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining hisob-kitoblariga ko‘ra, Markaziy Osiyoda transport infratuzilmasini to‘liq modernizatsiya qilish uchun qariyb 18,5 milliard yevro miqdorida sarmoya talab etiladi. Bu esa o‘z navbatida, hamkorligimizning miqyosi naqadar keng ekanini ko‘rsatadi.
Shu o‘rinda ta’kidlash joizki, 2025 yilning oktabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Bryussel shahriga amalga oshirgan tarixiy tashrifi munosabatlarimiz ravnaqida mutlaqo yangi sahifa ochdi. Tashrif doirasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning (KShHB) imzolanishi, shuningdek, Yevropa kengashi va Yevropa komissiyasi rahbariyati bilan o‘tkazilgan samarali muzokaralar ikki tomonlama aloqalarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tardi.
O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining yetakchi davlatlaridan biri – Germaniyaning mintaqaviy strategiyasida ham markaziy o‘rin tutadi. Ayniqsa, 2024 yil sentabr oyida Federal kansler Olaf Sholsning O‘zbekistonga amalga oshirgan rasmiy tashrifi va Prezident Shavkat Mirziyoev bilan o‘tkazgan muzokaralari ikki tomonlama kun tartibini amaliy mazmun bilan boyitdi. Tashrif yakunida imzolangan Migratsiya va mobillik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim ushbu yo‘nalishdagi hamkorligimizni tizimli asosga qo‘yishda muhim qadam bo‘ldi.
Markaziy Osiyoning eng yirik iqtisodiyotlaridan biri sifatida O‘zbekiston Germaniyaning mintaqadagi asosiy savdo-iqtisodiy sherigi va umuman, Yevropa Ittifoqining strategik hamkori hisoblanadi. 2024 yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi qariyb 1,2 milliard yevroni tashkil etgani aloqalarimizning yuqori dinamikasidan dalolat beradi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Germaniya kapitali ishtirokida 220 ga yaqin korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Ushbu kompaniyalar nafaqat sanoat tarmoqlarini rivojlantirish, balki yuqori texnologiyalar transferi hamda zamonaviy professional ta’lim tizimini joriy etish ishlariga ham salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda.
Inson kapitaliga yo‘naltirilgan investitsiyalar O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning eng mustahkam poydevorlaridan biri bo‘lib qolmoqda. Bugungi kunda O‘zbekistonda 400 mingga yaqin fuqaro nemis tilini o‘rganmoqda va bu Osiyo qit’asidagi eng yuqori ko‘rsatkich ekanini alohida g‘urur bilan ta’kidlash joiz.
Mamlakatimizdagi 19 ta maktab «Maktablar: kelajak hamkorlari» (PASCH) global tarmog‘iga a’zo bo‘lib, yosh avlodga zamonaviy bilim berishda peshqadamlik qilmoqda. Oliy ta’lim sohasida esa ikki davlat oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida 74 ta istiqbolli qo‘shma loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Bu boradagi eng yorqin va namunali misol sifatida 2022 yildan buyon jadal rivojlanib kelayotgan Myunxen texnika universiteti hamda «Yangi O‘zbekiston» universiteti o‘rtasidagi strategik hamkorlikni qayd etish mumkin. Ushbu sheriklik nafaqat akademik almashinuv, balki yuqori malakali kadrlar tayyorlash borasidagi umumiy intilishlarimizning amaliy ifodasidir.
Bugungi muzokaralarimizning asosiy diqqat markazida hamkorligimizning joriy holatini xolisona baholash, uning istiqbollarini belgilash hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Germaniya o‘rtasidagi sheriklikning ustuvor yo‘nalishlarini kelishib olish masalalari turadi.
Shu munosabat bilan, Forum dasturi o‘zaro hamkorlikning eng muhim sohalarini qamrab oluvchi to‘rtta mavzuiy sessiyadan iborat etib belgilangan:
• 1-sessiya: Iqtisodiy hamkorlik va investitsiyaviy sheriklik;
• 2-sessiya: Texnologiyalar transferi, «yashil» energetika va muhim mineral xomashyo resurslari;
• 3-sessiya: Infratuzilma va transport-logistika bog‘liqligini rivojlantirish;
• 4-sessiya: Inson kapitaliga yo‘naltirilgan sarmoyalar va ta’lim sohasidagi hamkorlik.
Shuni alohida ta’kidlashni istardimki, bugungi Forum doirasidagi bahs-munozaralar va ishlab chiqiladigan amaliy tavsiyalar shunchaki nazariy xulosalar bo‘lib qolmaydi.
Ushbu takliflar joriy yilning fevral oyi yakunida Berlin shahrida bo‘lib o‘tadigan «Markaziy Osiyo – Germaniya» formatidagi tashqi ishlar vazirlari uchrashuvi kun tartibini boyitishga xizmat qilishi kutilmoqda. Shu ma’noda, bizning Forumimiz nafaqat ekspertlar almashinuvi maydoni, balki davlatlararo muloqotni mazmunan rivojlantirishga qaratilgan muhim tayyorgarlik mexanizmi hamdir.
So‘zimning yakunida, janob Manfred Xutererga va barcha ishtirokchilarga ko‘rsatilgan yuksak e’tibor hamda faol ishtirok uchun samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Ishonchim komil, bugungi fikr almashuvlar Markaziy Osiyo va Germaniya o‘rtasidagi sheriklikni yanada mustahkamlashga, Yevroosiyo mintaqasining ravnaqi, ochiqligi va barqarorligi yo‘lidagi amaliy hamkorlikka mustahkam zamin yaratadi.

Opening remarks by Amb. Javlon Vakhabov at the Central Asia – Germany Online Think Tank Forum
It is a pleasure to welcome you to Central Asia – Germany Online Think Tank Forum. Allow me to express my sincere appreciation, Your Excellency, for accepting our invitation. Your participation here reflects a valued tradition of open dialogue and professional engagement that strengthens mutual understanding.
Today’s event brings together a diverse range of experts and diplomats – a clear indication of the growing interest in the evolving partnership between Central Asia and Germany.
This dialogue is both timely and necessary, as our expert communities assess current trends and consider forward-looking approaches to deepening bilateral and interregional cooperation.
Over many years, Germany has always been the driving force behind the EU’s Central Asia policy. It was under the German Presidency of the EU Council in 2007 that the first EU Strategy for Central Asia was adopted, followed by its comprehensive update in 2019, again on Germany’s initiative. Today, in the context of a 'Zeitenwende', Germany remains our key partner in building a stable, multi-vectoral Eurasian partnership.
In this regard, Your Excellency, I must emphasize that your article on 'German Central Asia policy after the 'Zeitenwende' remains one of the most prominent and insightful analyses in recent years. It has truly set a high standard for our expert dialogue.
Cooperation between Central Asia and Germany has entered a new stage of qualitative development in recent years, reflecting a growing convergence of strategic interests and practical cooperation. In this context, the “Central Asia – Germany” (C5+1) format plays a pivotal role as a platform for institutionalized political dialogue and the implementation of concrete initiatives aimed at deepening interregional engagement.
Recent summits in Berlin (2023) and Astana (2024) have institutionalized the C5+1 format, elevating it to a new strategic level.
This positive dynamic has unfolded against the broader backdrop of expanding EU–Central Asia engagement. In this regard, the Samarkand Summit became a milestone in EU–Central Asia relations.
The Samarkand Declaration, adopted as the summit’s final political act, outlined key initiatives, including the Green Strategic Corridor, the CA–EU Clean Energy Partnership and joint transport and logistics projects, as well as enhanced academic and research cooperation.
The CA–EU format has evolved into an unprecedented platform for interregional dialogue. Representing 27 member states and three G7 economies, the EU serves as a strategic heavyweight, providing the institutional depth and systematic partnership essential for Central Asia’s development.
Transport connectivity has gained new strategic importance following disruptions of traditional routes. The development of the Middle Corridor, connecting Central Asia with Europe via the Caspian Sea and the South Caucasus, has become a priority for both the EU and Germany.
The scale of our ambitions is matched by significant resources. Through the Global Gateway and international financial institutions, over €20 billion has been earmarked for critical sectors, ranging from the Middle Corridor to raw materials and climate resilience.
According to estimates by the European Bank for Reconstruction and Development, approximately €18.5 billion in investments will be required to modernize transport infrastructure across Central Asia.
In October 2025, President Mirziyoyev visited Brussels to sign the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement. During his visit, he also met with the European Council and European Commission leaders. This landmark agreement marks a new chapter in relations between Uzbekistan and the EU.
Uzbekistan holds an important place in the regional strategy of Germany, the driving force of the European Union. In September 2024, German Federal Chancellor Olaf Scholz paid an official visit to Uzbekistan, holding bilateral talks with President Shavkat Mirziyoyev. During the visit, a bilateral agreement on migration and mobility was signed.
As one of the leading economies in Central Asia, Uzbekistan is Germany’s major trading partner in the region and a key partner for the European Union as a whole. In 2024, bilateral trade reached approximately €1.2 billion.
Today, some 220 companies with German participation operate in Uzbekistan, contributing to industrial development, technology transfer and vocational training.
Investment in human capital is one of the strongest pillars of German–Uzbek cooperation. Today, around 400,000 people in Uzbekistan are learning German, the highest number in Asia. Nineteen schools are part of the global PASCH network, and Germany and Uzbekistan currently implement 74 joint higher education projects. Flagship examples include cooperation between the Technical University of Munich and New Uzbekistan University since 2022.
The key topics of today’s discussion focus on assessing the current state of cooperation, its future prospects, and main priority areas between Central Asia and Germany.
In this context, the Forum will feature four thematic sessions to address key priority areas: Session 1 will focus on Economic Partnership and Investment; Session 2 will cover Technology, Clean Energy, and Critical Minerals; Session 3 will be dedicated to Infrastructure and Transport Connectivity; and Session 4 will address Investing in Human Capital and Education.
Looking ahead, I would like to underline that the discussions and practical recommendations elaborated during today’s Forum will not remain purely academic.
They are expected to be duly reflected in the agenda of the Meeting of Foreign Ministers in the “Central Asia – Germany” format, scheduled to take place in late February this year in Berlin. In this sense, our Forum serves not only as a platform for expert exchange, but also as a substantive preparatory mechanism contributing directly to the shaping of the emerging intergovernmental dialogue.
In conclusion, I express sincere gratitude to Ambassador Manfred Huterer and all participants for their engagement.
I am confident that today’s exchange of views will translate into practical cooperation, further strengthening the bridge between Central Asia and Germany and contributing to a more prosperous, open and stable Eurasian region.