Qadimiy va navqiron Samarqand shahrida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” Birinchi parlamentlararo hamkorlik forumi o‘z ishini boshladi. Avval xabar berganimizdek, mazkur tashabbus davlatimiz rahbari tomonidan 2025 yil 4 aprel kuni bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammitida ilgari surilgan edi.
Xalqaro muloqotda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston parlamentlari vakillari, Yevropa parlamenti a’zolari, ekspertlar, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati, akademik doiralar hamda biznes vakillari ishtirok etmoqda.
Forum doirasida bugungi siyosiy muloqotning holati va uning kelgusi istiqbollari, “yashil” transformatsiya, o‘zaro iqtisodiy bog‘liqlik, raqamli makon xavfsizligi, inklyuziv boshqaruv hamda parlament diplomatiyasining zamonaviy ahamiyati kabi dolzarb masalalar yuzasidan muhim sessiyalar o‘tkaziladi.

The First “Central Asia – European Union” Interparliamentary Cooperation Forum has begun its work in the ancient and beautiful city of Samarkand. As previously reported, this initiative was put forward by the head of state at the “Central Asia – European Union” Summit held on April 4, 2025.
Representatives of the parliaments of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan, members of the European Parliament, as well as experts, representatives of international organizations, civil society, academic circles, and the business community are taking part in the international dialogue.
Within the framework of the forum, important sessions will be held on such pressing issues as the current state of political dialogue and its future prospects, green transformation, economic interconnectivity, digital security, inclusive governance, and the modern significance of parliamentary diplomacy.