Qadimiy va navqiron Samarqand shahrida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” Birinchi parlamentlararo hamkorlik forumi o‘z ishini boshladi. Avval xabar berganimizdek, mazkur tashabbus davlatimiz rahbari tomonidan 2025 yil 4 aprel kuni bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammitida ilgari surilgan edi.
Xalqaro muloqotda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston parlamentlari vakillari, Yevropa parlamenti a’zolari, ekspertlar, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati, akademik doiralar hamda biznes vakillari ishtirok etmoqda.
Forum doirasida bugungi siyosiy muloqotning holati va uning kelgusi istiqbollari, “yashil” transformatsiya, o‘zaro iqtisodiy bog‘liqlik, raqamli makon xavfsizligi, inklyuziv boshqaruv hamda parlament diplomatiyasining zamonaviy ahamiyati kabi dolzarb masalalar yuzasidan muhim sessiyalar o‘tkaziladi.

В древнем и прекрасном городе Самарканде начал свою работу Первый форум межпарламентского сотрудничества «Центральная Азия – Европейский союз». Как сообщалось ранее, данная инициатива выдвинута главой государства на саммите «Центральная Азия – Европейский союз», состоявшемся 4 апреля 2025 года.
В международном диалоге принимают участие представители парламентов Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, члены Европарламента, эксперты, представители международных организаций, гражданского общества, академических кругов и бизнеса.
В рамках форума пройдут важные сессии по таким актуальным вопросам, как состояние современного политического диалога и его дальнейшие перспективы, «зеленая» трансформация, экономическая взаимосвязанность, безопасность в цифровом пространстве, инклюзивное управление и современное значение парламентской дипломатии.