O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev o'z nutqida YEOII bilan hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlari belgilab berdi.
Quyida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar keltirilgan.
-O'zbekiston va YEOII davlatlari o'rtasida to'siqlarsiz savdoning yagona raqamli makonini shakllantirish taklifi bildirildi;
-raqamli tranzitni joriy etish, kuzatuv tizimlariga ulanish hamda o'tkazish punktlarini modernizatsiya qilish orqali “aqlli” transport-bojxona yo'laklarini yaratish ishlariga kirishish tashabbusi ilgari surildi;
-O'zbekiston va YEOII mamlakatlari o'rtasida sanoat kooperatsiyasi dasturini tayyorlashda “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko'rgazmasi salohiyatidan foydalanish taklif qilindi;
-O'zbekiston kooperatsiya bo'yicha “yagona darcha” formatida Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan hamkorlikda sheriklarni tanlaydigan, erkin sanoat zonalar negizida tashabbuslarni qo'llab-quvvatlaydigan, moliyalashtirishni jalb etishga ko'maklashadigan qo'shma loyiha ofisini ochishga tayyorligini bildirdi;
- energiya samaradorligini oshirish, toza texnologiyalarni joriy etish va mahsulotlarning uglerod sig'imini kamaytirishga qaratilgan Sanoatni “yashil” transformatsiya qilish qo'shma dasturini qabul qilish taklifi bildirildi;
- fuqarolarning ishonchli bo'sh ish o'rinlari, ishga joylashish shartlari hamda migratsiya qonunchiligi normalari haqidagi ma'lumotlardan to'g'ridan-to'g'ri foydalanishini ta'minlaydigan qulay va yaxlit raqamli muhitni shakllantirish taklifi ilgari surildi;
-YEOII davlatlarini O'zbekistonning “Markaziy Osiyo turistik halqasi” tashabbusini ommabop raqamli platformalarda birgalikda ilgari surishga qo'shilishga taklif qildi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participates in EAEU Summit
On May 29, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a regular meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana as the head of an observer state.
In his speech, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev outlined the priorities for the development of our cooperation with the EAEU.
Below are the main initiatives put forward by President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev:
-the formation of a unified digital space to facilitate seamless trade Uzbekistan and the EAEU member states was proposed;
-the creation of “smart” transport and customs corridors through the introduction of digital transit systems, integration with traceability platforms, and modernization of border checkpoints;
-it was proposed to use the platform of the International Industrial Exhibition, «INNOPROM. Central Asia» to prepare a cooperation program between Uzbekistan and the EAEU countries;
-expressed readiness to establish a Joint Cooperation Project Office in Uzbekistan that, in partnership with the Eurasian Economic Commission and operating as a one-stop shop, would identify potential partners, support the implementation of new initiatives within the country’s free industrial zones, and facilitate the attraction of investment and financing;
-an initiative was also put forward to adopt a joint Green Industry Transformation Program aimed at increasing energy efficiency, introducing clean technologies, and reducing the carbon intensity of products;
-the formation of a convenient and seamless digital environment providing citizens with direct access to verified vacancies, information on employment conditions, and migration regulations;
-the EAEU member states were invited to join efforts to promotion of Uzbekistan’s “Tourism Ring of Central Asia” initiative on popular digital platforms.