Olmaotada Markaziy Osiyo va Afg'oniston hamkorligi muhokama qilindi
Olmaotada Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyodagi Afg'oniston bo'yicha maxsus vakillar va elchilarning 8-yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda Afgʻonistondagi vaziyatni rivojlantirish, uning mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikka taʼsiri, shuningdek, Afgʻonistonda barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishga koʻmaklashish boʻyicha xalqaro hamkorlikni kengaytirish istiqbollariga oid dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirda Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston, O‘zbekiston Respublikasi, Yevropa Ittifoqi va Birlashgan Millatlar Tashkiloti vakillari ishtirok etdi.

Cooperation between Central Asia and Afghanistan was Discussed in Almaty
The 8th  Meeting of Special Representatives and Envoys of the European Union and the Central Asian States on Afghanistan was held in Almaty.
During the meeting, participants engaged in a substantive exchange of views on current developments in Afghanistan, their impact on regional security and stability, and prospects for expanding international cooperation aimed at supporting Afghanistan’s sustainable socio-economic development.
The meeting was attended by representatives of the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan, Turkmenistan, the Republic of Uzbekistan, the European Union and the United Nations.